SSHD, SSD ve HDD Sürücüler Arasındaki Fark Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

SSHD, SSD ve HDD Sürücüler Arasındaki Fark Nedir?

SSD-SSHD-HDD

Dünyanın ilk 5Mb hard diski kargo uçağı ile 1956 yılında taşındı. Şuanda ise veri depolama aygıtları cebimizde, telefonumuzda, bilgisayarımızda heryerde ve çok farklı türde veri depolama türü var.  Bugün bir sabit sürücü satın alırken, üç sürücü türü vardır: SSD , HDD veya SSHD. Bu yazımızda sizlere SSD, HDD ve SSHD sürücüler arasındaki fark nedir? konusundan bahsedeceğiz.

SSD, HDD ve SSHD Nedir?

SSD, HDD ve SSHD arasındaki fark nedir? sorusunun cevabına geçmeden, öncelikle bu sürücülerin temel olarak tanımlarını ele alalım.

SSD (Solid State Drive) – Katı Hal Sürücü olarak ifade edilir. Hiçbir hareketli parçası yoktur ve flash bellek gibi çalışırlar. Yeni versiyon PC’lerde SSD diskleri görürsünüz.

HDD (Hard Disk Drive) Sabit Disk Sürücü olarak ifade edilir. Hareketli mekanik sürücülerdir. SSD’den önce kullanılan yaygın sürücü tipidir. Muhtemlen birçok kişinin bilgisayarında halen bu sürücüler vardır. Verileri depolamak için manyetik bir maddeyle kaplı dönen plakalar kullanır.

İlgili: HDD ve SSD Arasındaki Fark Nedir?

SSHD (Solid State Hybrid Drive) – Katı Hal Hibrit Sürücüler olarak ifade edilir.  Bu sürücüler hem katı hal belleği hem de dönen mekanik diskleri vardır. Sürücünün içindeki akıllı yazılım, hangi dosyaların arka planda katı hal belleğine yüklenmesi gerektiğini belirler. Dolayısıyla, katı hal önbelleğine yüklenmiş dosyalara erişmek istediğinizde, SSD’ye benzer bir performans elde edersiniz.

Performans

SSD

SSD sürücüler tartışmasız en hızlı sürücü türüdür. İyi kaliteli bir SATA 3 SSD, yaklaşık 600MB / s’lik okuma ve yazma hızlarıyla bağlantı türünün sınırlarını zorlar. Halen HDD kullanıyorsanız, SSD sürücüye geçtiğinizde göreceksiniz ki, bilgisayarın performansı artmış olacaktır.

HDD

HDD diskler, en yavaş olan sürücü türüdür.  Son teknolojik bilgisayarlarda artık SSD sürücüler yaygınlaştı. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar HDD sürücüler yaygın olan sürücülerdi. Bu nedenle son zamanlarda PC yenilemesi yapmadıysanız muhtemlen HDD sürücüye sahipsiniz. Bilgisayarda performans arttırma yoluna gitmek isteyenler için HDD disk yerine SSD bir sürücü almak iyi bir başlangıç olacaktır.

SSHD

SSHD sürücüler yalnızca SATA sürücüleri olarak mevcuttur, bu nedenle bağlantının 600 MB / sn hız sınırını asla aşamazlar. Yarı SSD yarı HDD olan bu sürücülerde, SSD önbelleği ne kadar büyükse, o kadar yüksek veri hızı olur.  SSHD performansı SSD alanına yüklediğiniz önbelleğe bağlıdır. Özetle söylemek gerekirse, SSD alanına işletim sistemini yüklerseniz, HDD alanını özel dosyaları depolamak için yapılandırırsanız SSD performansı alırsınız. Tam aksini yapmanız durumunda HDD performansı alırsınız.

Fiyat

SSD sürücü fiyatı son birkaç yılda düşmeye başladı, elbette depolama alanı arttıkça SSD fiyatı da artacaktır. SSD sürücüler yaygın olarak 250 GB ila 500 GB depolama alanı ile piyasada görülür, ancak 2TB’a kadar SSD sürücüler mevcuttur.

SSD sürücü fiyatları dediğimiz gibi son bir kaç yılda düşmeye başladı. 1 TB bir HDD sürücüyü alacağınız fiyata 250 GB SSD sürücü alabilirsiniz. 1 TB HDD depolama alanı olarak fazla olsa da 250 GB SSD ciddi anlamda bilgisayarda performans farkı sergiler. Depolama alanı sizin için önemli ise tercih 1 TB HDD olablir, ancak hızlı bir bilgisayar performansı istiyorsanız tercih kesinlikle SSD olmalıdır.

SSHD’ler, büyük kapasiteli olarak hem SSD hem de HDD olarak sunulduğundan daha pahalı bir kombine sürücü türüdür.

Özetle

SSD sürücülere işletim sistemi yükleyerek iyi bir hız performansı alabilirsiniz. HDD, sürücüleri ise video gibi büyük dosyaları depolamak için idealdir. Özellikle masaüstü bilgisayarda bu sürücüleri ayrı ayrı alıp da kullanabilirsiniz. Her ikisi bir arada olsun istiyorsanız daha fazla maliyet haryacarak SSHD sürücüleri tercih edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*