Telefonu Şarj Etme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar | Sonsuz Teknoloji

Telefonu Şarj Etme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Telefonu Şarj Etme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Akıllı telefonlar hiç şüphesiz hayatımızın bir parçası haline geldi. Teknolojinin gelişmesi ile akıllı telefonların daha büyük bir ekrana sahip olması, daha yüksek özellikler ile satışa sunulması çoğu zaman batarya kapasitesinin yetersiz kalmasına neden oluyor. Bu da telefonumuzu sürekli şarj etmemizin en temel nedenlerinden biri.

Siz telefonlarınızı nasıl şarj ediyorsunuz? Kullanırken mi yoksa sabaha kadar şarjda bırakarak mı? Bu sorunun yanıtı esasında oldukça önemli. Zira birçok kişi telefonunu şarj ederken doğru bildikleri yanlışlar ile bataryanın ömrünün kısalmasına yol açabiliyor.

Telefonu Şarj Etme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

“Telefonu sabaha kadar şarj etmek yanlış”

Eğer bu şekilde düşünüyor ve gece uyurken telefonunuzu şarja takmıyor  ve uyanınca şarja takıyorsanız, bu tedirginliğinizin yersiz olduğunu belirtmekte fayda var. Zira yeni nesil akıllı telefonlarda ve bataryalarda lityum kullanılmaktadır. Lityum – iyon bataryalar, tam doluluk kapasitesine ulaştıktan sonra, şarj alımını durdurmakta ve her ne kadar şarj takılı olsa da, şarj alımını durdurmaktadır.

“Telefonu satın aldığımız gün tamamen şarj etmeliyiz”

En çok doğru bilinen yanlışlardan birisi de “Telefonu satın aldığımız gün tamamen şarj etmeliyiz” düşüncesidir. Eski model ya da eski nesil telefonları aldığımız gün, tamamen şarj etmek gerekliydi lakin yeni nesil akıllı telefonlarda bu gereklilik ortadan kalkmış durumda. Yeni nesil akıllı telefonlar lityum-iyon piller yani bataryalar ile satışa sunulmaktadır. Bu nedenle yeni bir akıllı telefon aldığınızda bataryası yüzde 20 seviyesinden daha fazlaysa, şarj etmenize gerek yoktur. Normal akıllı telefonunuz gibi içerisindeki şarjı tüketmeniz; yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 20 seviyelerine gelince şarj etmeniz en sağlıklısı olacaktır. Aksi taktirde telefonunuzu daha ilk günden yanlış şarj ederek, bataryasına zarar verebilirsiniz.

Telefonu Şarj Etme Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

“Telefonu şarj ederken kullanılmasında sakınca yoktur”

Telefonunuzu şarj ederken orijinal şarj kablosu ve orijinal başlık kullanmadığınız sürece, telefonunuz şarjdayken kullanmanız zararlı olacaktır. Zira orijinal olmayan şarj aletleri; telefonunuzun daha uzun sürede şarj olmasına neden olacak, siz kullanırken şarjı tükenmeye devam edecektir. Bu da lityum – iyon bataryanızın zarar görmesine büyük ölçüde neden olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*