Telefonunuzda Yüklüyse En Kısa Sürede Mutlaka Kaldırmanız Gereken 5 Uygulama | Sonsuz Teknoloji

Telefonunuzda Yüklüyse En Kısa Sürede Mutlaka Kaldırmanız Gereken 5 Uygulama

Tehlikeli Uygulamalar

 

Özellikle de Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olmasından dolayı, kontrol edilmesi zor olan uygulamalar bazı durumlarda tehlikeli olabiliyor. Her ne kadar normalde güvenlik taramalarından geçerek yayımlansa da; çoğu zaman gözden kaçıyor. Bununla beraber başlarda zararsız ve aksine yararlı bir uygulamayken; gelen bir güncelleme ile zararlı hale gelebiliyorlar. Ya da zararsız bir izlenim veren lakin çoğu kez reklam gösteren uygulamalara pek fazla dikkat edilmiyor.

Bugün sizlere güvenlik ve yazılım şirketleri tarafından tehlikeli olarak nitelendirilen 5 Android uygulamasını sıralayacağız. İşte telefonunuzda yüklüyse, kaldırmanız gereken 5 tehlikeli uygulama.

  1. Camscanner
  2. Pro Camera Beauty
  3. Smartswipe
  4. Call Recorder
  5. Cartoon Art Photo

Bu uygulamalar her ne kadar çoğu zaman akıllı telefonlarınıza zarar vermese de; maddi olarak zarar verebiliyor. Uygulamalar arasından örnek vermek gerekirse;

CamScanner, zorla kullanıcılarına reklam izletiyor ve en önemlisi ise kullanıcılarını ücretli aboneliklere yönlendiriyor. Yani bu uygulamayı kullanırken, faturanızın her zamankinden çok daha farklı gelmesi olasıdır. CamScanner uygulaması nedeni ile haberiniz olmadan haftalık ya da aylık ücretli bir servise üye olmuş olabilirsiniz.

Tehlikeli olarak işaretlenen ve sıraladığımız uygulamaların bir çoğu, kamerayı kullanan uygulamalar. Bu uygulamalar size zararsız görünebilir, bilgilerinizi çalmıyor ya da akıllı telefonunuzu ele geçirmiyor. Lakin sizlere sürekli reklam gösteriyor. Hem de, başka uygulamaları kullansanız bile. Örneğin kilit ekranınızda ya da Google Chrome üzerinde daha öncesinde hiç reklam görmediğiniz alanlarda, uygulamalarda reklam mı görmeye başladınız ? En büyük haber siteleri dahi sizi bir yerlere, sitelere mi yönlendirmeye çalışıyor ? tüm bunların tek sebebi ise işte yukarıda sıraladığımız uygulamalardır.

Yukarıda sıraladığımız uygulamalar bir nebzeye kadar kabul edilebilir fakat aralarında en tehlikelisi olan Call Recoder, hiç ummadığınız zamanlarda başınıza iş açabilir. Call Recoder isimli çağrı kayıt uygulaması, kaydettiğiniz sesleri saklayarak, dilediği zaman kullanabiliyor. Öte yandan ayrıca telefondaki kişilerinizin ve rehberinizin bilgilerine de erişebiliyor. Call Recoder ve benzeri ya da yukarıda sıraladığımız uygulamalar Android akıllı telefonunuzda yüklüyse, hemen kaldırmanız gerekiyor.

 

 

Bir yorum bırakınız...

*