Antivirüs Programı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Sonsuz Teknoloji

Antivirüs Programı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

antivirüs
Virüs ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korunma açısından avantaj sağladığını iddia eden bir çok yazılım mevcuttur.  Virüsten koruma yazılımı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler şunlardır.

1. Tarama yöntemleri

En iyi virüsten koruma yazılımı türü, gerçek zamanlı tarayıcılardır. Gerçek zamanlı tarayıcı arka planda sürekli olarak çalışır ve hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak cihazınızla erişilen her dosyayı kontrol eder.

2. Ödeme Koşulları

Virüsten koruma yazılımı şirketlerinin çoğu, hizmetleri için ek ücret kaşılığı yıllık bir abonelik sunar. Verimli ve uygun fiyatlı bir yazılım ararken, aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

 • Güncelleme yapan bir yazılımmı? En som ne zaman güncelleme yaptığını kontrol edin.
 • Şirket ücretsiz deneme sürümünde programı düzgün şekilde test etmenize olanak sağlamak için yeterli zaman sunuyor mu?
 • Düzenli yükseltme ve lisans yenilemelerin tam maliyeti ve yıl bitimi fiyatı artıracak mı?

3. Cihazınızın Hızına Etkisi

Antivirüs yazılımlarının çoğu arka planda sürekli çalışır, CPU kaynaklarını tüketir ve işlem hızını arttırır, böylece cihaz yavaşlar. Oyun veya çok fazla CPU kaynağına ihtiyaç duyan diğer yazılım türlerini kullanıyorsanız, bu bir problem olabilir. Yazılımın deneme sürümünü kullanırken, programın gereksinimlerinin cihazınızın kendi gereksinimlerinizle çelişmediğini kontrol edin.

4. Gizlilik Politikası

Kişisel bilgilerin büyük tehdit altında olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Verilerinizi korumakla görevli birkaç antivirüs şirketinin bile, verilerinizi bilgi brokerlerine sattığı bilinmekte. Yazılımı satan şirketin böyle bir skandala yakalanmadığından emin olun.

Ayrıca, yazılımın gizlilik politikasını dikkatlice okuyun, böylece yazılımın kişisel bilgilerinize ne ölçüde erişebileceğinin ve bu bilgilerin nasıl kullanılacağının farkında olursunuz.

5. Virüs Temizleme Kolaylığı

Kötü amaçlı yazılım parçasını cihazlarınızdan kaldırmak için yazılımın hangi yöntemi kullandığına bakın. Bu konuda bazı önemli faktörler şunlardır:

 • Tehdit oluşturan en son solucanlar, Truva atları, Rootkitler ve Casus Yazılımların güncel bir kaydı
 • Tam bir virüs temizleme yöntemi.
 • Virüsün kaldırılması kişisel dosyalarınızı olumsuz yönde etkilememelidir.
 • Virüsün farklı cihazlara yayılmasına izin verilmemelidir.
 • Şüpheli dosyalar düzgün bir şekilde incelenene kadar derhal karantinaya alınmalıdır.
 • Şüpheli veri kaynakları otomatik olarak engellenmelidir.

Bazı virüs türlerinin yalnızca dosyaları etkilediğini, diğer türlerin de sistemi etkileyebileceğini unutmayın. İkinci durumda, virüsten koruma sisteminiz, sistemi temizlemek ve özgün işlevselliğine geri yüklemek için gereken özel araçlara sahip olmalıdır.

6. Sisteminizle Uyumluluk

İşletim sisteminiz ne olursa olsun, satın aldığınız antivirüsün cihazınızla uyumlu olduğundan emin olun. Genellikle, işletim sisteminin belirli bir sürümünün gereksinimlerini karşılamak için belirli bir sürümde bir virüsten koruma yazılımı bulunur.

7. Ek Koruma Özellikleri

Cihazınızın temel korumasını sağlamanın yanı sıra, virüsten koruma yazılımı tarafından başka hangi özellikler sunuluyor? Bu özelliklerden kaç tanesi sizin için kişisel olarak yararlı olacak? Sormanız gereken ek özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Casus yazılım önleme taraması
 • Şirketin sahip olduğu cihazlar için güvenli bir güvenlik duvarı
 • Çocuklar tarafından kullanılan cihazlar için ebeveyn kilitleri
 • Tek bir pakette birden fazla cihaza koruma sağlama

8. Teknik destek

Virüsten koruma programlarını satın aldıktan sonra tekknik destek hizmetini sürdüren firmaları tercih etmelisiniz. Satın alacağınız virüs programının web sitesinde yer alan sorun giderme forumuna göz atın ve burada gönderilen soruların derhal şirket teknisyenleri tarafından yanıtlanıp yanıtlanmadığını kontrol edin. Ayrıca, yanıt sürelerini ve sağlanan desteğin verimliliğini değerlendirmek için telefonla veya e-posta yoluyla bir iletişim hattı olup olmadığını kontrol edin. Satın almadan önce bazı sorular sorarak size dönüş yapılıp yapılmadığını test edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*