ARM İşlemci Nedir, Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji ARM İşlemci Nedir, Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

ARM İşlemci Nedir, Nasıl Çalışır?

arm

Akıllı telefonlar, tabletler ve hatta bazı dizüstü bilgisayarlar hakkında yazılar okuduğunuzda, ARM işlemci teknolojisi hakkında bahsedildiğini görmüş olabilirsiniz. Bu teknoloji, 2010’un başlarında taşınabilir bilgisayarların hızlı bir şekilde yükselmesine katkıda bulunuyor ve cihazlar üzerinde hala önemli bir etkisi var.Tüm bilgisayarlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar işlemci kullanır.

Cihazınızın işlemcisi için ortak terim CPU veya Merkezi İşlem Birimi’dir. CPU talimatları alır, yürütür ve sonuçlandırır. Teknoloji ilerledikçe, üreticiler çok çekirdekli işlemcilere yöneldiler.Genellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar Intel veya AMD işlemciler kullanır. CPU’nun tek bir yonga üzerindeki bir işlemci koleksiyonu olduğu durumlarda, çok çekirdekli işlemciler birden fazla CPU’yu tek bir yonga üzerinde birleştirerek  bilgisayarları daha güçlü yapar.

İgili: İşlemci (CPU) Nedir Nasıl Çalışır?

ARM İşlemci Nedir?

ARM işlemci basitleştirilmiş, daha az güç tüketen bir işleme yöntemi kullanır. Advanced RISC Machines – Gelişmiş RISC Makinesi anlamına gelen ARM adıyla temsil edilir. ARM işlemci,  mümkün olduğunca verimli olacak şekilde tek bir bellek döngüsünde gerçekleştirilebilecek talimatları yerine getirmek için tasarlanmıştır.  32 ve 64 bit versiyonları vardır. RISC (Reduced instruction set computing – azaltılmış komut seti bilgisayarı) birimleri,  ilk olarak 32  bit versiyonları kullandı. Akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda kullanılan yonga setlerinde genelde ARM işlemci tercih edilir.

İlgili: 64 Bit (x64) ve 32 Bit (x86) Arasındaki Fark

ARM İşlemciler Nasıl Çalışır?

İlk RISC tasarımları 32 bit mimari kullandı, ancak 2011’den beri ARM Holdings tasarımlarına 64 bit destek verdi.  RISC ünitelerinin karmaşıklığının azalması, bir yonga üzerinde daha az transistöre ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Genel olarak, daha fazla transistör, artan güç gereksinimleri ve daha yüksek üretim ve dolayısıyla maliyet anlamına gelir. Bu nedenle ARM işlemcileri geleneksel masaüstü işlemcilere göre genellikle daha düşük maliyetlidir.

ARM İşlemcilerin Kullanım Alanları

ARM işlemcileri yüksek performanslı RISC tasarımlarını, düşük üretim maliyetlerini ve düşük güç tüketimini birleştirdikçe, akıllı telefonlar, tabletler ve bazı dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazlar için idealdir.

ARM işlemciler, verimli ve düşük maliyetli olduklarından, bazı dizüstü bilgisayarlarda ARM işlemcileri bulabilirsiniz. Özellikle, birçok Chromebook ARM işlemcisi kullanıyor. Chromebook’lar Chrome web tarayıcısını temel alan düşük kaynaklı bir işletim sistemi olan Chrome OS’yi çalıştırırken ARM ürünleri ideal bir seçimdir.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...