Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri ∞ Sonsuz Teknoloji

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış mobil cihazdır. Hafıza kartı, cihazlarda bulunan bilgileri depolamak için kullanılan veri kayıt ortamıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte cihazların kendi hafızaları dışında, daha fazla veri kaydedebilmek için hafıza kartları ortaya çıktı. Akıllı telefon ya da yazılım nedeniyle hafıza kartı okumuyor sorunu ortaya çıkıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Akıllı telefonlarda hafıza kartını okumuyor sorunu ve çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Hafıza Kartı Nedir?

Hafıza Kartı Nedir

Hafıza kartı, taşınabilir elektronik cihazlarda dijital bilgileri saklamak için kullanılan veri kayıt ortamıdır. Kamera, akıllı telefon, bilgisayar, tablet, MP3 çalar ve video oyun konsollarında kullanılır. Hafıza kartı kapasiteleri 128 MB’dan başlar, 400 GB’a kadar çıkar. Hafıza kartı alırken boyut, bozulma, kapasite, yazma-okuma hızı özelliklerine dikkat ediniz.

İlgili: MicroSD Kart Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, piyasaya çıkan akıllı telefonların hafızaları oldukça yüksektir. Uygulama, oyun, müzik, video, belge ve güncelleme nedeniyle telefon depolama alanı dolabilir. Bu durumda hafıza kartı kullanmanız gerekir. Telefonların donanım, yazılım ve hafıza kartlarını desteklememesi gibi nedenlerden dolayı hafıza kartını okumayabilir. Aşağıda yer alan akıllı telefonlarda hafıza kartını okumuyor sorunu ve çözüm yöntemlerini uygulayarak sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Hafıza Kartı Ya da Yuvasını Temizleyin

Hafıza kartları yüksek kapasitelere sahip olmasına rağmen, bozulmaya duyarlı aygıtlardandır. Toz, su vb. etkenlere maruz kalırsa, çalışma fonksiyonunu kaybedebilirler. Hafıza kartını dış etkenlerden birini maruz kaldığında, uç kısmında bulunan sarı yerleri pamuk ya da silgi yardımıyla temizleyin. Hafıza kartı yuvasını da aynı şekilde temizleyin. Temizleme işleminin ardından kart okuma sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Hafıza Kartını Oksitlenmelerden Koruyun

Dış etkenler dediğimizde, sadece toz ya da su değildir. Sıcak, soğuk ve nemli ortamlarda kalan hafıza kartları, oksitlenebilir. Temizleme işlemine rağmen hafıza kartı çalışmıyorsa, yenisini almaktan başka bir çareniz yoktur.

Hafıza Kartını Çıkarırken Dikkatli Olun

Telefona ya da bilgisayara hafıza kartı takıp, işimizi hallettikten sonra olduğu gibi hemen çekip çıkarıyoruz. Böylece en büyük zararı vermiş oluyoruz. Bu durum virüsten bile tehlikelidir. SD kartını devre dışı bırak dedikten sonra hafıza kartını çıkarın.

Telefonda SD Kart Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

  • Android telefonda “Ayarlar”,
  • Ardından aygıt bakımı,
  • “depolama” adımlarını takip edin.
  • Kategoriye girdikten sonra sağ üst köşede yer alan üç noktaya basın.
  • SD kartı devre dışı bırak seçeneğine dokunun.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hafıza kartını rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Hafıza Kartını Biçimlendirin

Hafıza kartında önemli bilgiler yoksa biçimlendirip yeniden kullanmayı deneyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak hafıza kartını biçimlendirebilirsiniz.

  • İlk etapta kendinize hafıza kartını bir bilgisayarda çalıştırabileceğiniz hafıza kartı okuyucusuna sahip olun. Her yerde bulabileceğiniz ucuz bir üründür.
  • Hafıza kartını kart okuyucu yuvasına takın.
  • Kart okuyucusunu bilgisayara takın.
  • Bilgisayarıma girin.
  • SD karta fare ile sağ tuşla tıklayıp, “biçimlendir” seçeneğine basın. USB biçimlendirme ile yapacağınız aynı işlemdir.

İlgili: Mikro SD Kart Nasıl Onarılır ve Silinmiş Verileri Kurtarın

Teknik Servisten Destek Alın

Yukarıdaki tüm yöntemleri denemenize rağmen hafıza kartı okumuyor hatası alıyorsanız, teknik servisten destek alın. Hafıza kartının yuvası bozuk olduğu için, kart çalışmıyordur. Akıllı telefonunuz garanti kapsamında olsun olmasın, kart yuvasını değiştirin.

Bir yorum bırakınız...

*