Türkiye’nin Geliştirdiği İşletim Sistemi Pardus’un Kullanımı Yaygınlaşıyor | Sonsuz Teknoloji

Türkiye’nin Geliştirdiği İşletim Sistemi Pardus’un Kullanımı Yaygınlaşıyor

pardus işletim sistemi

Türkiye’nin geliştirdiği, eğitim sektöründe de kolaylık getiren Pardus’un, kullanımı her geçen gün artıyor. Pardus, öğretmenlerin kolay kullanması için tasarlanan ve eğitim için gerekli özellikler taşıyan milli bir işletim istemidir. Bu nedenle okullarda yaygınlaştırılmak istenen Pardus, bugün itibari ile 35.000 derslikte bulunuyor.Bu hızlı büyümede Milli Eğitim Bakanlığı ile Tubitak arasında yapılan anlaşmasının etkisi çok büyük.

Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi (ETAP) ile öğretmenler için gerekli olan tüm araçlar akıllı tahta ile hızlı bir şekilde hizmete sunuluyor. Bu hızlı hizmet de akıllı bir sanal klavye ile gerçekleşiyor.

Yeni Nesil Akıllı Tahta İşletim Sistemi Olan Pardus Gelişiyor

Şu anda okullarda kullanılan Pardus, öğretmenlere büyük kolaylık sağlamış durumda. Fakat daha çok kolaylık sağlanamaz mı soruları çerçevesinde Meb çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda;

Lider Ahenk ile uzaktan yönetilen Pardus’un, geliştirmeleri devam ediyor. 4K çözünürlüğü olan tahtalar içinde geliştirilmeye çalışılan Pardus için Milli Eğitim Bakanlığı ile Tubitak arasında ‘Danışmanlık ve Yazılım Geliştirme Hizmeti Sözleşmesi

’ imzalandı. Yaygınlaşacak olan Pardus ile devletin, özel şirketlere ödediği lisans ücretleri de tarihe karışacak.

Pardus Adını Nereden Alıyor?

Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi bünyesince 1 Şubar 2005’te ortaya çıkan Pardus’un adının nereden geldiği merak edilen bir konu. Yapılan açıklamalara göre; Anadolu yöresine ait bir hayvan olan, Pars’dan ilham alınarak Pardus ismi verilmiş.

Bir yorum bırakınız...

*