Web Sitenizden İçerik Hırsızlığının Önüne Nasıl Geçebilirsiniz | Sonsuz Teknoloji

Web Sitenizden İçerik Hırsızlığının Önüne Nasıl Geçebilirsiniz

web sitesi kopya içerik

Web içeriği yalnızca çalınmakla kalmıyor aynı zamanda bu bir trend. 2013 yılında, Google çalışanı Matt Cutts internette bulunan içeriğin %30’unun intihal olduğunu söylemişti. Aradan 6 yıl geçti ve durumda herhangi bir düzelme söz konusu değil. Google’ın yeni ortaya çıkan kaynak belirleme algoritmasına rağmen yüzbinlerce kullanıcı başka insanların fotoğraflarını, videolarını ve metin içeriklerini sanki kendilerininmiş gibi sunmak amacıyla kopyalamaya devam ediyor. Bu makalede, intihale karşılık olarak içeriğinizi nasıl koruyacağınız hakkında bilgi vereceğiz.

İçerik hırsızlığı sizi neden rahatsız etmeli?

Fikri ürün hırsızlığı, dolandırıcıların eğlence amacıyla yaptığı bir şey değildir. Diğer insanlara ait içeriğin onlara sağlayacağı faydalara güvenirler. Bu faydalar arasında trafik, arama sonuçlarındaki konum ve çok daha fazlası bulunmaktadır. Fakat şöyle bir problem var; onların fayda sağlaması demek, içerik sahibinin bunu kaybetmesi demektir. Hırsızlığın oluşturacağı riskler nelerdir?

 1. Trafikte azalma. Yayınınız çalındıysa ve arama robotu kaynağı yanlış bir şekilde belirlediyse, arama sonuçlarında konum kaybetme riski vardır. Bu, orijinal yayının daha az trafik alacağı anlamına gelir.
 2. İtibar kaybı. Kullanıcı aynı bilgiyi aynı anda iki kaynakta bulursa, iki kaynağa olan güvenini de kaybedecektir. Kimin içeriğinin orijinal olduğunu ve kimin çaldığını araştırmakla en ufak bir ilgisi olmayacaktır. Kaynağı ziyaret etmeyi bırakacak, hatta yorumlarda olumsuz bir görüş bile bildirebilecektir. Ticari bir proje için bu, potansiyel veya düzenli bir müşteriyi kaybetmek anlamına gelir.
 3. Yaptırımla karşı karşıya gelme riski (genellikle bu arama sonuçlarında bulunulan pozisyonda bir düşüş ve hatta arama sonuçlarından dışlanma olarak gerçekleşebilir). Birkaç yıl önce Google, bir sitenin diğerinden bir yayını kopyaladığı ve sistemin intihali kaynak olarak belirlediği bir durumu değerlendirdi. Daha sonra bu senaryo “teorik olarak mümkün” adıyla anıldı. Bunun olması gerçekten muhtemel, özellikle yeni projelerden (sitenin indexlenme frekansı yüksek değilse ve çalınan bilgi bu süre zarfında intihalcinin sitesinde indexlenirse) çalınması halinde… İçeriğin çalınmasına ve başka bir sitede indexlenmesine ek olarak kaynak bir de içeriğinin benzersizliğindeki azalma nedeniyle de cezalandırılmış olur.

İçeriğin çalındığı nasıl tespit edilir?

İçeriğin nasıl korunacağını ele alacağız. Fakat önce intihali nasıl tespit edeceğimizi öğrenmeliyiz. Metin, fotoğraf ve resim hırsızlığını tespit etmenin birçok yöntemi mevcuttur:

 • Pingback. Çoğu CMS’de bu özellik otomatik olarak aktiftir. Sistem, materyalinizi başka bir kaynağın alması durumunda bildirecek ve kaynağa aktif bir bağlantı yerleştirecektir. Ancak sorun şu ki, intihalciler bunu yapmamaktadır. Yöntem yalnızca yasal kopyalamayla ilgilidir;
 • WordPress için Tynt Insight eklentisi birilerinin metin veya görsel kopyalaması durumunda bilgilendirir;
 • Copyscape benzersizlik doğrulama hizmeti, metinleri kontrol etmek için uygundur. Hizmet, kimin hangi metni kopyaladığını gösterecektir. Sayfaları tek tek veya tüm siteyi kontrol edebilirsiniz;
 • TinEye ve Google Görseller hizmetleri, benzersiz fotoğraflarınızı (fotoğraf, resim, görsel, grafik) kimin çaldığını gösterecektir. Önemli not: hizmetler yalnızca indexlenmiş fotoğrafları belirler;
 • Webpage Monitoring, yasa dışı içerik değişikliklerini otomatik olarak takip eder. Bunu yapmak için özel bir Web Sayfası İzleme hizmeti bulunmaktadır: İçeriği anahtar kelimelere ve boyuta göre kontrol eder ve önceki sürümlerle karşılaştırır.

İçerik hırsızlıktan nasıl korunur?

Hırsızlığın sonuçlarıyla uğraşmaktansa bilgilerinizi korumaya en baştan özen göstermeniz daha iyi olacaktır. İçeriği kopyalamaya karşı nasıl koruyabilirim? Online intihalcilerin çoğunu durduracak birkaç yol düşünelim.

Sağ Tıklama Devre Dışı Bırak

İntihalciler, metni seçer veya imleci resmin üzerine götürür, farenin sağ tuşuna tıklar ve açılan menüde “kopyala” veya “kaydet” seçeneklerini arar. Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız, sayfa içeriklerini çalmak çok daha zor olacaktır. Kaynağınız bir CMS üzerinde mi? “Sağ Tıklama” özelliğini devre dışı bırakabileceğiniz eklentiler bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak WordPress için Envira Gallery Lite veya No Right Click Images eklentileri verilebilir.

envira galery

Envira Gallery Lite eklentisi ile sağ tıklamayı devre dışı bırakmak

İçeriğin kopyalanmaktan JavaScript kullanarak da koruyabilirsiniz. Dikkat: Bu işlemi gerçekleştirmek için yeterli bilgiye sahip değilseniz, geliştiriciyle iletişime geçin!

Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki kodu web sayfasının body etiketi içerisine yapıştırmak:

<body oncontextmenu = “return false;”

Not:

 1. Deneyimli intihalciler, sağ tıklama kısıtlamalarını aşabilir.
 2. Sağ tıklama menüsünü devre dışı bırakarak kullanıcılarınızı da sınırlamış olursunuz.

Bu nedenle, bu yöntemin sizin için ne kadar fayda sağlayacağını gözden geçirin.

Görsel ve videolar için filigran

Fotoğraflarınızı, görsellerin projenizin bir parçası olduğunu gösteren bir işaretle koruyun. Videolarınızı da aynı şekilde hırsızlığa karşı koruyabilirsiniz. Fotoğraflarınızın telif haklarının yasalarca korunmasını istiyorsanız, filigrana “© (yayın yılı) <Yazarın adı soyadı>” bilgilerini işleyin.

fligran

Bu oldukça etkili bir koruma yöntemidir. Görseller üzerinden kaldırması oldukça zor olduğundan, intihalciler fotoğrafa olan ilgilerini anında kaybedecektir. Ayrıca filigranlar (bir logo veya marka adını eklerseniz) reklam aracı olarak da kullanılabilir.

Genellikle filigran, resimlerin ve fotoğrafların üzerine yerleştirilmiş saydam bir arka plan üzerinde bir resim veya metindir. Watermark.ws veya PicMonkey ile online olarak yapabilirsiniz.

Filigranlar ile video hırsızlığından korunmak da mümkündür. Kanal logosu eklemek için YouTube’da özel bir araç kullanabilirsiniz. Yüklenen görsel kanalın tüm videolarında otomatik olarak yayınlanacaktır.

watermark

Filigran nasıl oluşturulur? Adobe Photoshop veya diğer çizim hizmetlerden faydalanarak manuel olarak yapabileceğiniz gibi daha kolay bir yöntemden de faydalanabilirsiniz. Logaster veya Logomakr gibi online üreteçleri kullanmayı deneyin. Bir logo oluşturduktan sonra bunu şeffaf arka planlı olarak indirebilirsiniz ve daha sonra bu görseli fotoğraf ve resimleriniz üzerine ekleyebilirsiniz.

Telif Hakkı Bildirimi

Bu seçenek intihale karşı aktif koruma yöntemleri arasında yer almaz. Ancak, telif hakkıyla korunan materyalleri çalma konusundaki sorumluluğunu hatırlatır. Bu, kullanıcılara bir uyarıdır: içerik koruma altındadır ve kopyalamak bir suçtur. Doğru format: telif işareti, yıl, yazarın soyadı ve adı veya şirket adı.

Bir siteye otomatik tarih değişikliği ile beraber bir telif hakkı bildirimi eklemek için aşağıdaki kodu sitenin footer kodu içine eklemelisiniz:

&copy; <?php echo date(‘Y’); ?> yazar veya şirket adı

Sonuç olarak görüntülenecek olan metin: © 2019 yazar veya şirket adı.

love

 

DMCA logosunu siteye eklemek

DMCA -ücretli veya ücretsiz olarak- site koruması sunar. Bu kanun kapsamında ABD’de intihal yasa ihlali olarak değerlendirilebilir. Ücretli koruma kapsamında yasal işlem otomatik olarak başlatılır: organizasyon eklenen tüm projeler indexler ve bilgi hırsızlığını tespit edebilir. DMCA logosu hırsızları başkalarının içeriği konusunda uyarır.

Sitenize bir DMCA rozeti eklemek için:

 • kaydolun;
 • DMCA Koruma Portalı’na giriş yapın;
 • şuraya gidin: Korunan Sayfalarım – Koruma Planıma Yeni Sayfa(lar) Ekle;
 • beğendiğiniz simgeyi seçin;
 • kodu kopyalayın ve sitenin footer’ına yapıştırın;
 • işarete sahip tüm sayfalar otomatik olarak indexlenecek ve koruma listesine eklenecektir.

içerik hırsızlığı

İçerik Hırsızlığı Tespit Edildi: Ne Yapmalı

Fotoğraflarınızı hırsızlığa, videolarınızı indirilmeye ve metin içeriğinizi kopyalanmaya karşı nasıl koruyacağınızı inceledik. Fakat bu önlemler işe yaramaz ve yayınlarınız çalınırsa da bir şeyler yapmanız gerekir. Uyarı: savaş oldukça çetin. Peki ne yapılabilir?

İntihalciye bir talep mektubu gönderin

İçerik her zaman kötü insanlar tarafından çalınmaz. İnternette bilgi işlemenin karmaşıklığından haberdar olmayan birileri veya kaynağa aktif bir link koymayı unutmuş birileri de böyle bir karışıklığa sebep olmuş olabilir. Bu gibi durumlarda basit bir mektup problemi çözmeye yetecektir.

Mektubu istediğiniz biçimde yazabilirsiniz. Örneğin merhaba diyerek orijinal ve kopya içeriğin bulunduğu sayfalara bağlantı verebilirsiniz. Kopya içeriğin silinmesini veya orijinal yayına atıfta bulunulmasını talep edebilirsiniz. Unutmayın ki bilgileriniz kanun tarafından korunmaktadır. Son olarak, talebinizin karşılanmaması durumunda mahkemeye gideceğinizi de belirtebilirsiniz.

Talebinizi site sahibine veya yöneticisine gönderin. WhoIs web sitesinde bulunan iletişim bilgilerini kullanın. İletişim bilgilerini bulamıyor musunuz? O halde, barındırıcıyı belirlemek için Whoishostingthis aracını kullanın ve şirkete bir e-posta gönderin. Servis sağlayıcı, müşterisinin bilgilerini verebilir veya sizden bağımsız olarak onları etkileyebilir.

who is hosting

Google’dan çalıntı içeriği arama sonuçlarından kaldırmasını talep edin

Google’ın intihali ortadan kaldırma imkanı olmasa da ilgili sayfayı veya siteyi arama sonuçlarından kaldırabilir veya pozisyonunu ciddi bir şekilde düşürebilir. Bir şikayette bulunmak için

DMCA kontrol paneli sayfasına gidin ve “Yeni bir Bildirim Oluştur”a tıklayın. İşlem adım adım ilerler ve tüm aşamada açıklamalar bulunur. Bu sayede herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

copy removal

Google, şikayeti 14 gün boyunca inceleyebilir. Çalınan içeriğin kaldırılması gereğini şikayet edilen kaynağın sahibine bildirir. Herhangi bir işlem yapılmazsa, site arama sonuçlarından kaldırılacaktır. Şikayetçi, sonucu bildiren bir mektup alacaktır.

Yöneticiye sosyal medya üzerinden şikayette bulunun

İçeriğiniz bir sosyal ağda çalındıysa, bir talep gönderin ve intihalin kaldırılmasını isteyin. Çoğu durumda bu bir şikayet yayınlama ile gerçekleştirilebilir. Yöneticinin yanıt vermemesi durumunda itirazlarınız daha sonraki mahkeme işlemleri için faydalı olacaktır.

copy right report

Instagram’da intihal şikayet formu

Mahkemeye gidin

Bu biraz aşırıya kaçmak olarak görülebilir ve önceki çabaların sonuç vermemesi durumunda göz önüne alınabilecek bir seçenektir. Duruşmalar büyük miktarda zaman ve para gerektirir. Ancak ihlale dair reddedilemez kanıtınız varsa, mahkeme kararı tüm masrafları karşılayacaktır.

Unutmayın: projenize gerçek zarar veren ihlalcileri dava etmeniz gerekir. Mahkeme için kanıt önemlidir. Bunları toplamanız ve gelecekteki sürecin tüm inceliklerini düşünmeniz gerekir. Kazanmak için bu alanda deneyimli bir avukat tutun.

Sonuç

Hırsızlığa karşı (metin ve görsel korumasının yanı sıra) video korumasının gerçekten etkili olduğundan emin olun. Filigran kullanarak intihal fırsatlarını sınırlayın. İçerik hırsızlığını zamanında tepki vererek gözlemleyin: kaldırılmasını talep edin, şikayette bulunun veya haklarınızı mahkemede arayın. Bilgi sizin malınızdır ve korunmalıdır.

 1. Yusuf Sezgin
  11:19 19 Ekim 2020 11:19

  Emek harcayarak hazırladığımız yazılamızın çalınması biz blog yazarları olarak sık sık karşılaştığımız bir durum malasef.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...