WiFi (Kablosuz Ağ) Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

WiFi (Kablosuz Ağ) Nasıl Çalışır?

wifi
WiFi, ağ bağlantısı sağlamak için radyo dalgalarını kullanır. WiFi bir kısaltmadır, açılımı Wireless Fidelity yani “Kablosuz Uygunluk”tur.

WiFi Ne İşe Yarar?

WiFi aslında kablosuz iletişim teknolojisidir. Neredeyse hemen hemen her yerde rastlayacağınız kadar yayıldı. Evde, okulda, işte, otelde, kütüphanede, AVMlerde… WiFi’nin hemen hemen her cihazla uyumlu olması dev bir avantaj. WiFi herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan cihazların internete bağlanmasını sağlar, kablosuz bağlantı olarak adlandırılır.

WiFi (Kablosuz Ağ) Nasıl Çalışır?

WiFi ağı tıpkı cep telefonlarının bilgileri iletme mantığı ile çalışır, bir ağ üzerinden bilgileri iletmek için radyo dalgalarını kullanır.

WiFi Yönlendirici Nedir?

Kablosuz yönlendirici olarak da adlandırılır. İnterneti bir kablodan cihaza gönderen ve kablosuz erişim noktası gibi davranan kablodan gelen verinin kablosuz olarak bağlı cihazlara paylaşılmasını sağlayan makinedir.

WiFi Yönlendirici Nasıl Çalışır?

WiFi yönlendirici önce verileri kendisine bağlı bir kablodan alarak bu verileri radyo sinyallerine dönüştürerek çevresiyle paylaşır. Bu paylaşılan sinyaller çevredeki cihazlar (bilgisayarlar, akıllı telefonlar vb.) tarafından algılanır. İnternete gönderilmek istenen verileri bir anten kullanarak radyo sinyallerine dönüştürür. Yönlendirici bu sinyalleri alır, kodları çözümler ve ardından bu verileri internete Ethernet bağlantısı aracılığıyla gönderir. Süreç bu şekilde anlatıldığında her ne kadar uzun sürüyormuş gibi görünse de ışık hızında hareket eden radyo dalgalarının hızıyla gerçekleşir.

WiFi Sağlığa Zararlı mı?

Hayır, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) söylediğine göre sağlığınıza herhangi bir zararı yok.

WiFi Hizmet Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Restoranlar, oteller, parklar ve birçok yerden ücretsiz WiFi hizmeti alınabiliyor ama işin aslı bu hizmet ücretsiz değil. WiFi’nin çalışması için sinyal gönderen cihazın ücretsiz olmayan bir internet bağlantısına sahip olması gerekiyor. Maliyeti belirleyen şey hizmetin veri sınırına sahip olup olmaması. Çoğu yerde evler de çoğu zaman buna dahil, veri sınırı yoktur. Bu yüzden her ay onlarca gigabyte veri indirmek sorun değildir.

WiFi ve Güvenlik

WiFi’nin güvenliği, WiFi güvenlik protokolleri ile sağlanır. WiFi güvenlik protokolleri, istenmeyen erişimleri ve kablosuz ağları kullanan bilgisayarlara zarar gelmesini önler.

Bir yorum bırakınız...

*