Windows 10 Performans Arttırmak için 5 Farklı Yöntem ∞

Windows 10 Performans Arttırmak için 5 Farklı Yöntem

windows 10 performans arttırma

Günümüzde birçok kullanıcı bilgisayarını daha verimli kullanabilmek için Windows 10 performans arttırma yöntemlerini merak edebiliyor. Özellikle yeni format atılmış bilgisayarlar ilk zamanlarda oldukça verimli çalışıyor. Ancak bir süre sonra bilgisayarda birçok sebepten dolayı kasma gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Yüklenen programlardan tutunda girilen web siteleri dahil birçok şeyin sebep olabileceği bu problemler ne yazık ki pek kolay çözülemiyorlar.

Bu yüzden bizde yazımızda Windows 10 performans arttırma yöntemleri arasına konulabilecek 5 farklı yöntemden bahsedeceğiz. Eğer yazımızda anlatacağımız adımlara dikkat ederseniz bilgisayarınızı format atmadan daha sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz.

Windows 10 Yavaşlama Sorunu Neden Olur?

Windows 10 Yavaşlama Sorunu Neden Olur

Yazımızın devamında Windows 10 performans arttırma yöntemlerinden bazılarını sizler için açıklayacağız. Ancak Windows 10 hızlandırma 2021 işlemlerine geçmeden önce performans kaybına neden olabilecek birkaç şeye değinmek istiyoruz.

Bilgisayara Bulaşan Virüsler

Kullanıcılar günümüzde internette gezinirken birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu yüzden bilgisayar ne kadar dikkatli kullanılırsa kullanılsın her an bir virüs sisteme sızabiliyor. Bilgisayara bulaşan virüsler hem performans hem de güvenlik açısından büyük risk taşıyorlar. Hatta bu virüsler bazen o kadar zorlu olabiliyorlar ki Windows 10 performans arttırma yöntemlerinin birçoğu karşılarında etkisiz kalabiliyor.

Gereksiz Programlar

Bilgisayara yüklenen her program pek masum olmayabiliyor. Özellikle orijinal lisanslı olmayan programların bilgisayarlar için tehlikeli olabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü bu programlar bilgisayarınıza zarar vererek performans kayıplarına yol açabiliyorlar.

Ayrıca yine bu programlar güvenlik açısından da büyük riskler oluşturabiliyorlar. Windows 10 performans arttırma için bu riskli programlar oldukça önemli bir detay. Tüm bunların yanı sıra bazı programların arka planda gereksiz yere çalışarak bilgisayarın performansına doğrudan etki edebildiklerini de belirtelim.

İlgili: Windows’da Arka Plan Çalışan Programlar Nasıl Kapatılır?

Güncel Olmayan Sürücüler

Bilgisayarda güncel olmayan sürücüler varsa performans kayıpları yaşanması oldukça muhtemel bir durum. Windows 10 performans arttırma yöntemleri arasında birçok farklı yöntem olduğunu belirtelim.

Ancak bazen tüm bu yöntemlerin yanı sıra birkaç sürücüyü güncellemek bile bilgisayarın performansına olumlu olarak etki edebiliyor. Çünkü özellikle ekran kartı gibi bazı önemli sürücülerin güncel olmaması bilgisayar için sıkıntılar oluşturabiliyor.

Donanımsal Problemler

Windows 10 performans arttırma işlemlerine geçmeden önce son olarak donanım kısmına değinmek istiyoruz. Bilgisayarın performansı için neredeyse her bir donanım parçasının büyük bir önemi olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Bu donanımsal parçalardan birisinin bile ufak bir hasar görmesi bazı performans kayıplarına yol açabiliyor. Özellikle bilgisayarda temiz formattan sonra bile bazı problemler ortaya çıkıyorsa problemin donanımsal olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu belirtelim.

5 Farklı Windows 10 Performans Arttırma Yöntemi

5 Farklı Windows 10 Performans Arttırma Yöntemi

Bu kısımda sizlere bazı Windows 10 performans arttırma güncel yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınızın performansının yükselmesi oldukça muhtemel. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan performans arttırmanın bazı yollarını birlikte öğrenelim.

Sürücülerinizi Güncelleyin

Bir bilgisayarı yüksek performansla kullanmak istiyorsanız tüm sürücülerin güncel olması oldukça önemli bir detay. Windows 10 performans arttırma 2021 yöntemleri arasında bulunabilecek bu etkili yöntem sayesinde bilgisayarınız daha sağlıklı çalışabilir.

Eğer bilgisayarınızın sürücülerini sürekli güncel tutarsanız bilgisayarınızı daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca otomatik sürücü indirip kuran bazı programları kullanmak yerine sürücüleri kendiniz indirip kurarsanız bilgisayarınız için daha iyi olacaktır.

Gereksiz Programları Kaldırın ve Korsan Kullanımdan Kaçının

Windows 10 performans arttırma yöntemleri arasında oldukça basit olan bu yöntem sayesinde bilgisayarınızın performansını arttırabilmeniz mümkün. Özellikle bilgisayarınızda orijinal olmayan korsan programlar varsa bu programları kaldırmanız sizin için yararlı olacaktır. Ayrıca bilgisayarınızın arka planında gereksiz çalışan programları tespit ederek kaldırırsanız bilgisayarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

Sabit Diskinizi Temizleyin

Sabit diskin dolu olması aslında tam olarak bilgisayarın hızına etki etmeyebilir. Ancak yine de sabit disk temizleme işlemini Windows 10 performans arttırma 2020 ve 2021 yöntemleri arasında gösterebiliriz.

İlgili: Windows C: Sürücüsü Nasıl Temizlenir ve Nasıl Yer Açılır?

Çünkü ileride bilgisayarınıza yeni bir program, oyun vb. şeyler yükleyecek olursanız diskinizde yeterli boş alan olmak zorundadır. Aksi takdirde yükleme yaparken veya uygulamaları kullanırken sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sabit diskinizin tamamen dolu olmaması bilgisayarınız için genel olarak yararlı olacaktır.

Virüslere Karşı Önleminizi Alın

Windows 10 performans arttırma yöntemleri arasında ki en zorlu işlemlerden birisi virüsleri temizlemeye çalışmak olabilir. Bu yüzden bilgisayarınıza virüs bulaşmadan önce güvenilir antivirüs programı gibi çeşitli yöntemlerle önlem almanız gerekiyor.

Ayrıca güvenilir antivirüs programları aracılığıyla bilgisayarınızı sık sık virüs taramasından geçirerek sisteminizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Bilgisayarınıza sızacak ufak bir virüsün bile sisteminizin performansını olumsuz etkileyebileceğini hatırlatmamızda fayda var.

Sisteminizin Bakımını İhmal Etmeyin

Eğer tüm bu Windows 10 performans arttırma işlemlerine rağmen bilgisayarınızda hala sıkıntılar devam ediyorsa probleminiz farklı olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda bulunan işlemci, sabit disk gibi donanımsal parçaların sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Ayrıca bilgisayarınızın ısı değerlerini de sürekli olarak kontrol etmelisiniz.

Eğer bilgisayarınızda ısınma problemi varsa işlemci, ekran kartı ve kasa fanlarını temizlemeniz yararlı olacaktır. Ayrıca belli aralıklarla işlemcinizin macununu yenilemeniz de ısınma probleminin önüne geçebilir. Eğer bu işlemleri yapmayı bilmiyorsanız sisteminizi bir teknik servise göndererek bakımlarının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Güncel Windows 10 performans arttırma yöntemlerinin bazıları bu şekilde oluşuyor. Tüm bu adımları dikkatli şekilde uygularsanız bilgisayarınızda performans artışı görmeniz oldukça muhtemel bir durum.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 11 sahte

Sahte Windows 11 Yükleyicisine Karşı Dikkatli Olun

Windows 11 orjinal indirmesi henüz piyasaya sürülmedi. Şuanda beta sürümü Microsoft sayfasından indirilebilir. Microsoft, Windows 11 resmi tam sürümü 5 Ekim 2021 günü piyasaya ...
piksel yoğunluğu

Piksel Yoğunluğu Nedir ve Görüntü Kalitesini Etkiler mi?

Bilgisayar monitörü, akıllı telefon veya akıllı TV satın alırken, "piksel yoğunluğu" terimini görmüş olmalısınız. İnç başına piksel - pixels-per-inch - (PPI) cinsinden ölçülen piksel ...
Whatsapp Web Özellikleri

Whatsapp Web’te Güvenli Oturum Kapatma Nasıl Yapılır?

Whatsapp uygulaması 5 milyardan fazla mobil cihazda kullanılmaya devam ediyor.  Her yeni güncellemede kendini geliştiren ve bünyesine yeni bir özelliği katan Whatsapp, 2016 yılında ...

Windows 10’da PDF’yi JPG’e Dönüştürme

Windows 10'da PDF dosyalarını JPG dosyasına dönüştürmek için İnternet ortamında bir çok online platform bulabilirsiniz. Güvenilir bir kaynak arıyorsanız,  Adobe'nin çevrim içi dönüştürme aracını ...
facebook sabit gönderi

Facebook Profilde Bir Paylaşım Nasıl Sabitlenir?

Facebook profilde bir paylaşımınızın en üstte sürekli görünmesini istiyorsanız, paylaşımınızı sabitlemeniz gerekir. Profilinizi ziyaret eden ziyaretçiler ilk olarak sabitlediğiniz paylaşımı görecektir. Twitter'da kullanılan bu ...
En İyi Android Klavye Uygulamaları

En İyi Android Klavye Uygulamaları | 2021

Android cihazlar için tasarlanmış ve oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan klavye uygulamaları bulunmaktadır. Kullanıcılar, teknik olarak gelişmiş özelliklere sahip olan mobil klavye uygulamalarını kullanarak ...
windows 10 başlangıç

Windows 7 ve Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma

Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemi Windows 8’den önce ki sürümlerinde farklı şekilde yapılıyordu. Ancak Windows 8 işletim sistemiyle birlikte başlangıç uygulamalarını kapatmanın yöntemi ...
Windows 10 Nihai Performans

Windows 10 Nihai Performans Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10 Güç Seçenekleri arasında bulunan Windows 10 Nihai Performans modu kullanıcılara daha yüksek performans sunmayı amaçlıyor. Yüksek performans ve diğer seçeneklerden daha fazla ...
Oppo Telefonlar

Oppo Telefonlarda Açma Kapatma Zamanlaması

Oppo telefonlarda açma kapatma zamanı programlama işlemi, son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bilindiği üzere birçok farklı telefonda otomatik açma ve kapatma ...
facebook e-mail

Facebook’ta E-mail Adresi Nasıl Değiştirilir?

Facebook hesabında, e-mail adresini ister tarayıcı üzerinden isterse mobil uygulama üzerinden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda Facebook'ta E-mail adresi nasıl değiştirilir? konusunu ele alacağız ...