Windows 10'da Eski Oyun Exe Dosyası Nasıl Çalıştırılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Eski Oyun Exe Dosyası Nasıl Çalıştırılır?

Windows exe hatası

Geçmişte bilgisayar kullananların can sıkıntısını gideren harika eski Windows oyunları vardı. Ancak Windows 10’da eski windows oyunları çalışmıyor.  Eski windows oyunları İnternet ortamında indirmek için bir çok yerde bulunabilmektedir. Bilgisayarınıza indirip çalışmayan .exe dosyası ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerekir.

Eski Oyunlar Windows 10’da Neden Çalışmıyor?

İşletim sistemleri her yeni versiyonda önemli değişikliklerle gelir. Eski donanım ve yazılımlar  artık modern sistemler tarafından kullanılamamaktadır. Windows 10 gibi  işletim sistemlerinin 64 bit mimarisi, Windows 95/98’de bulunan daha eski 16 bit mimariyi desteklemez. Ne yazık ki, bu, 16 bit işletim sistemi için yazılmış birçok eski oyunun modern bir işletim sisteminde çalışmayacağı anlamına gelir.

Windows 10 işletim sistemi, eski işletim sistemlerinde olmayan daha yüksek güvenlik özelliklerine sahiptir. Bu güzenlik özelliklernden dolayı eski Windows işlrtim sistemleri için tasarlanmış oyunları çalıştırırken sorunlar meydana gelir.

Bu makalemizde eski Windows oyunlarını Windows 10’da çalışatırmak için izleyeceğiniz yolları anlatacağız.

Windows 10’da Eski Oyunlar Nasıl Çalıştırılır

Yönetici olarak çalıştır

Bilgisayara oyun veya program kurarken .exe dosyalarını çalıştırarak kurarız. Genelillikle eski oyunların çalıştırılmasındaki sorunlar bu aşamada karşımıza çıkar.

yönetici olarak çalıştır

Böyle bir sorunu çözmek için .exe dosyasını yönetici olarak çalıştırılması ilk yapmanız gereken işlemdir.  .exe dosyasını yönetici olarak çalıştırmak için oyunun .exe dosyasına sağ tıklayın ve menüden “Yönetici Olarak Çalıştır” ı seçin. Eğer şanslı gününüzdeyseniz sorun çözülür.

Uyumluluk modu

Windows’10 uyumluluk modu eski Windows sürümlerine uyumluluk sağlamasına olanak tanıyan bir özelliğe sahiptir. Windows’10’da oyun veya program .exe dosyasını uyumluluk modu ile çalıştırmak için  .EXE dosyasını sağ tıklayın. Açılan menüde,”Özellikler” i tıklayın. Yeni pencerenin üst kısmında “Uyumluluk” yazan sekmeyi tıklayın.

uyumluluk modu

Bu noktada iki seçeneğiniz var. “Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır” seçeneğini seçmek, Windows’un oyununuzu çalıştırmanızı engelleyen sorunları otomatik olarak teşhis etmesini ister. Windows’un işini yapmasına izin verdikten sonra oyununuzu çalıştırabilirsiniz.

Alternatif olarak, manuel seçimi seçebilirsiniz. “Uyumluluk Modu” yazan seçeneğin altında, oyunun tasarlandığı Windows sürümünü seçmenizi sağlayan bir açılır kutu göreceksiniz. Bu seçenekten oyunun daha önce çalıştığı windows sürümünü biliyorsanız o işletim sistemini  seçerek işlemi uygulayabilirsiniz.

Emülatör Kullan

Microsoft, Windows XP’ye kadar Windows işletim sistemini MS-DOS üzerine kurmuştur. Bu nedenle bu dönemde piyasaya sürülen oyunların çoğu DOS için yazılmıştır. Windows XP öncesi oyunları DOS’u kullanarak çalıştırmak için en popüler emülatörden biri vDOS’tur. vDOS hakkında daha fazla bilgi için:  Windows 10’da eski DOS programları çalıştırmak için vDOS nasıl kullanılır

Sanal Makine Kullanın

Yukarıda listelenen seçeneklerden hiçbiri çalışmıyorsa, önemli uyumluluk sorunları vardır. Bunu çözmek için en iyi seçeneğiniz, oyunu orijinal olarak tasarlandığı işletim sisteminde çalıştırmaktır. Bunu, bilgisayarınızda sanal makine çalıştırarak yapabilirsiniz. VirtualBox, Windows için popüler bir sanal makinedir ve yüzde 100 ücretsizdir. İşletim sistemini sanal makinenize kurtuktan sonra oyunu sanal makineye yükleyerek oynayabilirsiniz.

Steam

Her şey başarısız olursa, eski windows oyununu Steam gibi çevrimiçi oyun platformlarından satın alabilirsiniz.  Steam,  modern işletim sistemlerinde çalışmak için yamalanmış eski oyunların sürümlerine sahiptir. Steam üzerinden bu oyunları satın aşdığınızda yukarıdaki adımları yapmanıza gerek yoktur. Steam gibi platformlarda eski oyunlar uygun fiyata satılmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*