Windows Bilgisayarda Mikrofon Arka Plan Gürültüsünü Azaltma | Sonsuz Teknoloji

Windows Bilgisayarda Mikrofon Arka Plan Gürültüsünü Azaltma

arka plan sesi azaltma

Windows bilgisayarda, mikrofon ve ses eskiye nazaran daha fazla önem arz etmektedir. Günümüzde bilgisayar üzerinden canlı yayın, videolu görüşme gibi faaliyetler oldukca fazladır. Bu nedenle bu görüşmelerde sesimizin karşıya anlaşılır ve gürültü olmadan gitmesini isteriz. Windows bilgisayarda mikrofon arka plan gürültüsü, sesli ve videolu görüşmelerde  en yaygın sorunlardan biridir. Bu makalede  Windows bilgisayarda mikrofon arka plan gürültüsü nasıl azaltılır? konusu işleyeceğiz.

Windows bilgisayarda mikrofon arka plan gürültüsü nasıl azaltılır?

Kulaklık Kullan

kulak üstü kulaklık

Bilgisayarda harici mikrofon kullanmak çevredeki sesleri daha fazla alır ve hoparlörden gelen ses ile birlikte daha fazla yankı oluşturur. Mikrofonun da düşük kalitede olduğunu düşünürsek ciddi anlamda rahatsız edici arka plan gürültü sesi oluşacaktır.  Bu durumda mikrofon arka plan gürültüsünü azaltmanın en iyi yolu, kaliteli bir mikrofonlu kulaklık kullanmaktır. Mikrofonlu kulaklık kullanmak, ses kalitesinin net olmasını ve mikrofonun hoparlörlerden gürültü almamasını sağlayacaktır.

Çevreden Gelen Sesleri Engelle

Ses kalitesini artırmanın bir diğer önemli adımı bulunduğunuz odadaki arka plan gürültüsünü azaltmaktır. Bulunduğunuz odada pencerenin açık olması veya odada başka bir cihazın çalışıyor olması  rahatsız edici gürültü oluşturacaktır. Kulaklık mikrofon kullanıyor olsanızda mikrofon ağzınıza çok yakın olmamalı ve mikrofon ağzınızdan uzak olmalıdır. Mikrofon ağız kısmına yakın olduğu zaman nefes alış veriş ciddi bir şekilde uğultu yapar. Kulaklıklı mikrofonlar ciddi kullanım kolaylığı sağlayan ürünlerdir. Kulaklıktaki mikrofonun hızlı kapatma ve açma düğmesini kullanarak mikrofonu sadece konuşurken açabilir konuşmadığınız zaman kapalı durumua alabilirsiniz. Bu işlemi son nesil kulaklıklarda yapmak oldukça kolaydır.

Mikrofon Testi Yapın

Ses kalitenizi ve onu etkileyen faktörleri anlamak için en iyi seçenek mikrofon testi yapmaktır. Bunu yapmak için çeşitli seçenekler vardır.

İlk yöntem, Windows’un yerleşik mikrofon kurulumunun kullanılmasıdır. Windows 10 bilgisayarda arama kutusuna Denetim masası yazarak kontrol paneline gidin. “Denetim Masası -> Donanım ve Ses -> Ses” bölümüne gidin.

ses yapılandır

Burada, “Kayıt” sekmesinden mikrofonunu seçin ve alt kısımdan “Yapılandır”ı seçerek devam edin.

“Mikrofonu ayarla” yı seçin ve Mikrofon ses seviyenizi görüntülemenize izin vermek için listelenen adımları izleyin. Windows ayrıca mikrofonunuzla ilgili bir sorun olup olmadığını da size bildirir.

İkinci yöntem, manuel de olsa biraz daha basittir. Windows Ses Kaydedici’yi kullanarak küçük bir ses kaydedi ve kaydettiğiniz sesi dinleyin. Arka plan gürültüsü ve yankı ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Windows ses kaydedicisine ulaşmak için Windows aramaya “Ses kaydedici” yazarak ulaşabilirsiniz.

Windows’da Ses Ayarlama

Windows, arka plan gürültünüzü azaltmanıza yardımcı olacak bazı özellikler sunar.

1. Windows bilgisayarınızda Windows aramaya Denetim masası yazarak “Denetim Masası”nı açın.

2. Denetim Masasında  “Donanım ve Ses -> Ses” e gidin.

3. “Kayıt” sekmesinde, kullandığınız Mikrofonu seçin. Seçildikten sonra sağ altta “Özellikler”i tıklayın.

mikrofon basını ayarlama

4. Burada, “Düzeyler” sekmesinde mikrofonunuzun ses seviyesini ve mikrofon basını  ayarlayabilirsiniz.  Bu, mikrofonu seslere daha duyarlı hale getirir, böylece daha kolay etkinleştirilir.  Mikrofon bas ayarı arka plan ses gürültüsünü ayarlamanızda önemli bir rol oynacaktır.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra sesi kontrol etmek için mikrofonu yukarıda açıklandığı gibi test etmek için “Uygula”yı tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*