Chrome 69, İzinsiz Giriş Yapıyor mu? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Chrome 69, Yerel Bilgilerinizi Kayıt Ediyor mu?

chrome 69 güvenlik

Google, Chrome 69 ile yeniden tasarlamasının ardından, bir kez daha gizlilik tartışmasının ortasında kendini buluyor. Google’ın, Chrome Sync’in değişikliklerini kullanıcılarına bildirmeden çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Artık, Chrome gibi bir Google hizmetine Gmail gibi her giriş yaptığınızda, Google sizi otomatik olarak tarayıcıya kaydedecek.

Kullanıcılar, girişin senkronizasyonunun gizlilik ve güvenin ihlali olabileceğinden endişe duymaktadır. Chrome tarayıcınız üzerinden bir Google hizmetine giriş yaptığınızda, Google otomatik olarak sizi tarayıcıya da kaydedecektir. Bu değişiklik, Chrome 69 güncellemesinden sonra gerçekleşti ve kullanıcılar, yerel tarayıcı verilerinin, şifreler, yer imleri, web geçmişi ve daha fazlası gibi  otomatik olarak Google’ın sunucularına yüklenip senkronize edilebileceği konusunda endişeliler.

Balint kişisel blogunda: “Kullanıcı, Chrome’u bir kullanıcı bir Google hizmetine veya siteye girdiğinde, aynı zamanda bu kullanıcı hesabıyla tarayıcı olarak Chrome’da oturum açtığında,” diye açıkladı. Devamı açıklamalarda: “Bir kullanıcı bir Google hizmetinden çıkış yaptığında, tarayıcıdan da çıkış yapar. Chrome 69’dan önce, Chrome kullanıcıları Chrome’da tamamen oturum açmayı reddedebilir, Senkronizasyon kullanımını ve oturum açmayı gerektiren diğer özellikleri kullanmayı başarabilir ve Chrome’u kullanmaya devam ederken de çıkış yapılabilen bir durumda Chrome’u kullanabilirlerdi. ”

Google, yerel bilgilerinizi sunucularıyla otomatik olarak senkronize ettiğini reddediyor. Google, yerel verilerin senkronize edilmesi için ek bir adımın gerekli olduğunu ve kullanıcının izin vermesi gerektiğini açıkladı. Google, bir hizmette oturum açmanın otomatik olarak yapılmadığını söyledi.

Chrome mühendis ve müdürü Adrienne Porter Felt Twitter’da bir dizi tweet ile “Chrome’un tarama geçmişinizi otomatik olarak Google hesabınıza gönderdiği anlamına gelmez! Chrome’un yeni sürümünde: bir Google web sitesinde oturum açtığınızda veya çıkış yaptığınızda, Chrome UI oturum açma durumunuzu sağ üst köşede gösterir.” dedi.

Bu değişiklikten önce, kullanıcı tarayıcıya giriş yapmak zorunda kalmadan Gmail veya Hangouts gibi Google hizmetlerine giriş yapabilir, ancak Porter Felt, paylaşılan bir bilgisayar kullanıldığında böyle bir senaryonun karışıklığa yol açtığını iddia eder. “Ekip arkadaşlarım, paylaşılan bir cihaz senaryosunda sürprizleri önlemek için bu değişikliği yaptı” dedi. “Geçmişte, kullanıcılar bazen içerik alanından çıkış yapacak ve artık Chrome’da oturum açmadıkları anlamına geldiğini düşünüyordu. Bu, paylaşılan bir cihazda sorunlara neden olabilir.”

Google, değişikliklerle ilgili daha fazla açıklama sunmak için Chrome gizlilik politikasını da güncelledi. Bu gizlilik tartışması, bazı Chrome kullanıcılarının büyük güncellemeden bu yana yaşadığı sorunların listesini içeriyor.

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...