Chrome 69, İzinsiz Giriş Yapıyor mu? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Chrome 69, Yerel Bilgilerinizi Kayıt Ediyor mu?

chrome 69 güvenlik

Google, Chrome 69 ile yeniden tasarlamasının ardından, bir kez daha gizlilik tartışmasının ortasında kendini buluyor. Google’ın, Chrome Sync’in değişikliklerini kullanıcılarına bildirmeden çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Artık, Chrome gibi bir Google hizmetine Gmail gibi her giriş yaptığınızda, Google sizi otomatik olarak tarayıcıya kaydedecek.

Kullanıcılar, girişin senkronizasyonunun gizlilik ve güvenin ihlali olabileceğinden endişe duymaktadır. Chrome tarayıcınız üzerinden bir Google hizmetine giriş yaptığınızda, Google otomatik olarak sizi tarayıcıya da kaydedecektir. Bu değişiklik, Chrome 69 güncellemesinden sonra gerçekleşti ve kullanıcılar, yerel tarayıcı verilerinin, şifreler, yer imleri, web geçmişi ve daha fazlası gibi  otomatik olarak Google’ın sunucularına yüklenip senkronize edilebileceği konusunda endişeliler.

Balint kişisel blogunda: “Kullanıcı, Chrome’u bir kullanıcı bir Google hizmetine veya siteye girdiğinde, aynı zamanda bu kullanıcı hesabıyla tarayıcı olarak Chrome’da oturum açtığında,” diye açıkladı. Devamı açıklamalarda: “Bir kullanıcı bir Google hizmetinden çıkış yaptığında, tarayıcıdan da çıkış yapar. Chrome 69’dan önce, Chrome kullanıcıları Chrome’da tamamen oturum açmayı reddedebilir, Senkronizasyon kullanımını ve oturum açmayı gerektiren diğer özellikleri kullanmayı başarabilir ve Chrome’u kullanmaya devam ederken de çıkış yapılabilen bir durumda Chrome’u kullanabilirlerdi. ”

Google, yerel bilgilerinizi sunucularıyla otomatik olarak senkronize ettiğini reddediyor. Google, yerel verilerin senkronize edilmesi için ek bir adımın gerekli olduğunu ve kullanıcının izin vermesi gerektiğini açıkladı. Google, bir hizmette oturum açmanın otomatik olarak yapılmadığını söyledi.

Chrome mühendis ve müdürü Adrienne Porter Felt Twitter’da bir dizi tweet ile “Chrome’un tarama geçmişinizi otomatik olarak Google hesabınıza gönderdiği anlamına gelmez! Chrome’un yeni sürümünde: bir Google web sitesinde oturum açtığınızda veya çıkış yaptığınızda, Chrome UI oturum açma durumunuzu sağ üst köşede gösterir.” dedi.

Bu değişiklikten önce, kullanıcı tarayıcıya giriş yapmak zorunda kalmadan Gmail veya Hangouts gibi Google hizmetlerine giriş yapabilir, ancak Porter Felt, paylaşılan bir bilgisayar kullanıldığında böyle bir senaryonun karışıklığa yol açtığını iddia eder. “Ekip arkadaşlarım, paylaşılan bir cihaz senaryosunda sürprizleri önlemek için bu değişikliği yaptı” dedi. “Geçmişte, kullanıcılar bazen içerik alanından çıkış yapacak ve artık Chrome’da oturum açmadıkları anlamına geldiğini düşünüyordu. Bu, paylaşılan bir cihazda sorunlara neden olabilir.”

Google, değişikliklerle ilgili daha fazla açıklama sunmak için Chrome gizlilik politikasını da güncelledi. Bu gizlilik tartışması, bazı Chrome kullanıcılarının büyük güncellemeden bu yana yaşadığı sorunların listesini içeriyor.

Bir yorum bırakınız...

*

footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...