NFC ve QR Kodu Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

NFC ve QR Kodu Arasındaki Fark Nedir?

QR_NFC

NFC ve QR Kodları gibi yeni temassız iletişim teknoloji terimleri hayatımıza girdi. Bu iki terimle muhtemelen son zamanlarda çok fazla sık karşılaşmaya başladınız. Peki NFC ve QR Kodları arasındaki fark nedir? yakından inceleyelim…..

NFC ve QR Kodları arasındaki fark nedir?

NFC Nedir?

apple nfc pay

NFC, Yakın Alan İletişimi anlamına gelen Near Field Communication ingilizce teriminin kısaltmasıdır.  NFC, 4 cm veya daha kısa bir mesafede iki elektronik cihaz arasında iletişim sağlayan bir teknolojidir. Sınırlı bir mesafede cihazlar arasında veri alışverişini sağlayan kablosuz bir iletişim teknolojisidir.

Akıllı telefon ve akıllı saat gibi NFC özellikli bir cihaza dokunarak herhangi bir cihazla etkileşim kurabilirsiniz. NFC, Bluetooth eşleştirmesi gibidir, ancak çok daha kolay ve kullanımı pratiktir. Tek bir dokunuş ile, akıllı telefonunuzu televizyonunuza bağlayabilir.

İlgili: NFC Nedir ve Ne İşe Yarar?

NFC, Bluetooth, Wi-Fi ve diğer kablosuz iletişim sistemleri gibi, radyo dalgaları üzerinden bilgi gönderme alma ilkesine dayanır. NFC kullanabilmek için Bluetooth’da olduğu gibi her iki cihazda NFC özelliğinin olması gerekir.

NFC, kimlik doğrulama, kablosuz eşleştirme, katılım takibi, geçiş bileti, ödemeler, veri transferleri gibi birçok şey için kullanılabilen kısa menzilli bir kablosuz iletişim sistemidir. Apple Pay

, en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biridir. cihazlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için NFC teknolojisini kullanır.

İlgili: NFC ve Bluetooth Arasındaki Fark Nedir?

QR Kod Nedir?

qr kod

QR Kodu, Quick Response Code ingilizcenin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı, hızlı yanıt kodu anlamına gelir. Akıllı telefon veya barkod okuyan özel bir cihaz tarafından hızlı bir şekilde taranıp okunabilen iki boyutlu bir Barkod sürümüdür. Kod, hızlı bir tarama ile anında alınabilen birçok bilgi taşır.  QR Kodları,  gizli bilgilere erişmenin en iyi ve hızlı yoludur.

İlgili: QR Kodları Nedir ve Nasıl Çalışır?

QR Kodları, sosyal paylaşım, yazılı medya takibi, e-posta listesi segmentasyonu, geri bildirimler, QR tabanlı ödeme sistemleri, kişiselleştirilmiş hediye mesajları, yaratıcı reklamcılık, bagaj etiketleri, video ve şarj kioskları, fatura ve kırtasiye yönetimi gibi her türlü şey için uygulanabilir.

  1. Aytül Karalı
    22:12 7 Aralık 2020 22:12

    Gerçekten mükemmel makale olmuş. Böyle siteler oldukça bilgimiz daha çok artıyor. Bilmiyordum öğrenmiş oldum

Bir yorum bırakınız...

*