Monitörün Yenileme Hızı Nedir ve Nasıl Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Monitörün Yenileme Hızı Nedir ve Nasıl Değiştirilir?

yenileme sıklığı

Yenileme hızı, monitörünüzün her saniye yeni görüntülerle güncellemelerinin sayısıdır. Örneğin, 60 Hz yenileme hızı, ekranın saniyede 60 kez güncellendiği anlamına gelir. Daha yüksek yenileme hızı daha düzgün bir görüntü sağlar.

Yenileme oranınızı değiştirmek, eski CRT monitörlerde daha az önemliydi; bu durumda, düşük bir yenileme oranı, ekranın güncellendiğinde gözle görülebilir şekilde yanıp sönmesiyle sonuçlanırdı. Daha yüksek yenileme hızı, görsel titreşimi ortadan kaldırdı.

Modern bir düz panel LCD monitörde, daha düşük yenileme hızıyla titreme görmezsiniz. Bununla birlikte, daha yüksek yenileme oranı daha düzgün bir görüntü sağlar. Bu nedenle oyun oynamak için tasarlanan pahalı monitörler, tipik PC ekranının 60 Hz yenileme hızından büyük bir adım olan 144 Hz veya 240 Hz gibi yüksek yenileme hızlarının reklamını yapıyor.

Kullanabileceğiniz maksimum yenileme hızı, monitörünüze bağlıdır. Genel olarak, daha ucuz monitörler daha pahalı monitörlere göre daha düşük yenileme oranlarını destekler. Bilgisayarınıza bağlı birden fazla monitörünüz varsa, her birinin kendi ayrı yenileme hızı ayarı vardır.

Genel olarak, modern PC’ler bağladığınız her monitör için en iyi, en yüksek yenileme hızını otomatik olarak seçmelidir. Ancak bu her zaman otomatik olarak gerçekleşmez, bu nedenle bazen yenileme oranını manuel olarak değiştirmeniz gerekebilir.

Windows 10’daki Yenileme Oranı Nasıl Değiştirilir?

görüntü ayarr

Bir ekranın yenileme oranını Windows 10’da değiştirmek için masaüstünü sağ tıklayın ve ardından “Görüntü Ayarları” komutunu seçin.

gelişmiş görüntü ayar

Sağdaki bölmede biraz aşağı kaydırın ve devam etmek için “Gelişmiş Görüntü Ayarları” bağlantısını tıklayın.

ekran görüntü

Burada yapılandırmak istediğiniz ekranın altındaki “Ekran Bağdaştırıcısı Özellikleri” bağlantısını tıklayın.

yenileme sıklığı

Görüntülenen özellikler penceresindeki “Monitör” sekmesine tıklayın ve ardından “Ekran Yenileme Sıklığı” kutusundan istediğiniz yenileme hızını seçin. Devam etmek için “Tamam” a tıklayınız. Değişikliğiniz hemen çalışacaktır. Ancak monitör yenileme hızını desteklemiyorsa uyarı verecektir.

Windows 7′ ve 8’de

Windows 7’de bir monitörün yenileme hızını değiştirmek için masaüstünüze sağ tıklayın ve ardından “Ekran Çözünürlüğü

” komutunu seçin.

PC’nize bağlı birden fazla ekranınız varsa, burada yapılandırmak istediğinizi seçin. Ayarlarını değiştirmek için “Gelişmiş Ayarlar” bağlantısını tıklayın.

“Monitör” sekmesine tıklayın ve ardından “Ekran Yenileme Hızı” kutusundan istediğiniz yenileme oranını seçin. Değişikliklerinizi kaydetmek için “Tamam” a tıklayın. Windows hemen yeni yenileme oranına geçecektir.

“Ekran Yenileme Hızı” seçeneğinin altında “Bu monitörün gösteremediği modları gizle” onay kutusunu da göreceksiniz. Birçok durumda, bu seçenek grileşir ve burada sunulan seçenekler yalnızca seçebileceğiniz seçeneklerdir.

Bazı durumlarda bu seçenek kullanılabilir ve daha fazla ekran yenileme hızı seçeneği görmek için “Bu monitörün gösteremediği modları gizle” kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz. Başka bir deyişle, bu, monitörünüzün destekleyemeyeceğini iddia ettiği seçenekleri gösterir.

Bir yorum bırakınız...

*