Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

android ram

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun performansını etkileyecek olan depolama alanı değil telefonun ne kadar RAM kapasitesine sahip olduğudur. Günümüzde yeni alacağınız çoğu Android telefon 2 GB veya daha fazla RAM’e sahiptir, ancak bazı daha ucuz telefonlarda 1 GB RAM veya halen 512 MB RAM olanlar vardır. Artık 2 GB RAM telefonlar bile bir çok insan için özellikle telefonda oyun oynayanlar için yetersiz olabilmektedir.  Bu yazımızda  Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır? konusunu işleyeceğiz.

Bilgisayarda olduğu gibi telefona da RAM arttırılabilir mi?

64 GB ve daha fazla depolama alanı telefonda daha fazla video resim gibi dosyalarınızı saklama imkanı sağlar. Depolama alanı ne kadar fazla ise o kadar fazla telefonda dosya depolayabilirsiniz. RAM ise telefonunuzun hızlı çalışmasını etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu nedenle yüksek RAM hızlı telefon demektir.

Telefonda parça değişimi ile RAM arttırma peki mümkün değildir. Bunun yerine MicroSD kart ile telefona RAM ekleyebilirsiniz. Böylelikle telefonunuz performans kazanır.

microsd kart ram android

MicroSD Kart ile Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonda varsayılan olarak belirli dosyalar ve izinler engellenmiştir. Telefona Root yaparak, telefonda tüm kontrolü ele alabilirsiniz. Ancak, Root yapma işlemini yapabileceğinizden emin değilseniz, bu işleme hiç girmeyin, aksi halde telefonu tamamen kaybedebilirsiniz.

Android Telefon veya Tablet RAM’ini Artırmak İçin İhtiyacınız Olanlar

Android’de RAM’i artırmak için üç ana bileşeni vardır:

  • MicroSD kart
  • Root atılmış bir Android telefon veya tablet
  • Bir uygulama

Android telefona Root atsanız bile bazen RAM arttırmak için yeterli olmayabilmektedir. Xiaomi Redmi Note 4 gibi bazı telefonlar takas dosyası (swap file) boyutunu çekirdek düzeyinde sınırlar. Bu, Android telefonda RAM kapasitesinin artırılamayacağı anlamına gelir.

Android RAM’i manuel olarak artırıp artıramayacağınızı öğrenmek için bir kontrol uygulaması kullanın. İyi bir örnek MemoryInfo & Swapfile Check

‘dir. Bu uygulamanın çalışması için öncelikle Root işlemini yapmış olmanız gerekir.

Root işlemini yaptıktan sonra Start RAMExpander Test Here seçeneğine dokunun. Android telefonda RAM arttırma mümkünse “Congratulations” olarak size bildirecektir.

RAM’i Artırmak için Kaliteli bir SD Kart Seçin

Telefonunuzun veya tabletinizin telefonda RAM arttırmayı destekliyorsa, telefonunuz için bir microSD kart almanın vakti geldi demektir. microSD kart’ın hızlı ve dayanıklı bir kart olması gerekir.  Yeni bir microSD kart satın alırken kutudaki derecelendirmeyi kontrol edin – C4 (sınıf 4) minimum önerilir.

Android Telefonlarda ve Tabletlerde RAM’i Artıran Uygulama

Her uygulama da aynı şekilde çalışır:

  • Uygulamayı başlatın
  • Takas dosyası (swap file) oluşturun
  • RAM için gerekli takas dosyasının boyutunu belirtin
  • Swap file  dosyasının oluşturulmasını bekleyin
  • Swap file dosyasının oluşturulması bittikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın.
  • Fazla RAM’in aktif olarak çalışması için uygulamayı telefonunuzdan kaldırmayın. Uygulama telefonda yüklü olarak kalması gerekir.

RAM’i Artırmak Android’inizin Performansını İyileştirir mi?

Telefonda SD kartın bir bölümünü RAM’e aktarmaya başarılı olduysanız, RAM arttırma etkisini hemen göreceksiniz. Telefonunuzun performansını arttığını göreceksiniz.

Telefona Root Atılmıyorsa

Her telefona root atılmaz. Eğer sizin telefonunuzda bunlardan biri ise mevcut RAM’inizden maksimum şekilde faydalanmanız gerekecek. Telefonda RAM’den faydalanabilmek için Android Telefonda Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma işlemini yapmalısınız. Böylelikle mevcut RAM’nizi tasarruflu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*