Oyunlar için Ne Kadar RAM'e İhtiyaç Vardır? | Sonsuz Teknoloji

Oyunlar için Ne Kadar RAM’e İhtiyaç Vardır?

8 gb ram

Bilgisayarımdaki RAM oyunlar için yeterli mi sorusunun cevabı oynanılan oyunlara işletim sistemine göre değişmektedir. Günümüzde bir çok AAA olarak tabir ettiğimiz büyük oyunlar çok yüksek sistem gereksinimlerine sahip olabilmektedir buna ram de dahildir.Bu oyunlara baktığımız zaman genel olarak orta ayarlarda 8 GB ram sınırını aşmamaktadır ancak bu oyunları Ultra yada High ayarlarda oynadığınız zaman ram kullanımı 8 GB sınırını aşıyor. Ancak sisteminiz yani ekran kartınız ve işlemciniz yeni oyunları ultra ayarlarda açacak seviyede değilse ram kullanımınızı dert etmenize gerek yok.  4GB, 8GB, 16GB ve 32GB RAM’lerin kullanım alanlarına ilişkin daha geniş ele aldığımız RAM Nedir ve Ne Kadar RAM’e İhtiyaç Duyulur? adlı makalemize bakabilirsiniz.

RAM miktarımın oyunlar için yetersiz olduğunu nasıl anlayabilirim?

Ram miktarınızın oyunlar için yetersiz olduğunu anlamanız oldukça basit. “MSI afterburner” adlı program ile oyun içerisinde kullandığınız ram miktarını görüntüleyebilirsiniz, kullanılan ram miktarı sizin sahip olduğunuz ram miktarının çok fazla sınırında ise ram miktarınız yetersizdir. Bunun dışında oyun oynarken almanız gereken FPS değerinden daha az bir değer alıyorsanız yada anlık ciddi FPS düşüşleri yaşıyorsanız ram miktarınız yetersiz olabilir, ancak bu şekilde sorunun tam olarak Ram’den kaynaklı olduğunu anlamanız oldukça zordur.

İşletim sistemi ve Ram kullanımı

Günümüzde en fazla kullanılan işletim sistemlerinden birisi olan Windows oldukça fazla ram kullanmaktadır Windows 10 PRO sürümü bazı durumlarda ram kullanımı 3 GB’a kadar çıkartmaktadır. Bu durum ram miktarınızın oyunlar için yeterli olup olmamasını çok fazla etkilemektedir. Ram kullanımız çok fazla etkileyen bir diğer faktör ise internet tarayıcılarıdır, tarayıcılar çok fazla önbellek kullandığı için ram kullanımınız ciddi anlamda etkileyecektir. Tarayıcı kaynaklı ram sorununuzu çözmek istiyorsanız Microsoft Edge tarayıcısı oldukça az ram kullanmaktadır, Edge dışında Opera GX tarayıcısını kullanarak tarayıcının ne kadar ram tüketeceğini belirleyebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*