Bilgisayarların Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarların Ömrünü Uzatacak Tavsiyeler Nelerdir?

bilgisayarı daha uzun kullanmak

Son zamanlarda artan dolar kuru nedeni ile bilgisayarları yenilemeyi geçelim yedek parça temin etme konusunda bile ciddi sorunlar yaşıyoruz. Hal böyle olunca hali hazırda elimizde bulunan sistemlerin daha uzun süreli olması için yöntemler arıyoruz. İşte sizin için derlediğimiz bilgisayarınızın ömrünü uzatacak tavsiyeler.

Bilgisayar ömrünü uzatmak, daha uzun süre kullanım sağlamak herkesin isteyeceği şeylerden birisidir. Yanlış kullanılan sistemler maalesef yok olmaya mahkumdur. Bunun önüne geçmek aslında oldukça basittir. Alacağınız önlemler sayesinde bilgisayarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Ev, okul ve ofis dereken hayatımızın pek çok alanında hizmet veren bilgisayarlar bulunmakta. Her ne alanda olursa olsun sistemlerin elimizde bozulması başımızın ağrımasına neden olabilir. Bilgisayar ömrünü uzatmak için uyulması gereken tavsiyeler nelerdir?

Bilgisayarların Ömrünü Uzatacak 5 Öneri!

Bilgisayarların daha uzun ömürlü olması ve performans vermesi her kullanıcının isteğidir. Yanlış kullanılan bilgisayarlar hem erken veda eder hem de performans konusunda ciddi kayıplara neden olabilir. İşte sizler için derlediğimiz, dikkat etmeniz gereken. Bilgisayar hızlandırma önerileri!

1 – Bilgisayarı Daima Serin Tutmak!

Her ne kadar bilgisayar sistemlerinin içerisinde soğutucu bloklar ve fanlar olsa da bilgisayar yeterince soğumayabiliyor. Bu gibi durumlar için ekstra soğutma yöntemlerine mutlaka başvurmanız gerekir. Bilgisayar ömrünü kısaltan en temel şeylerden birisi de muhakkak ki sıcaklık derecesidir.

İlgili: Bilgisayarın Aşırı Isınmasını Önleme ve Bilgisayarı Serin Tutma

Soğuk bilgisayarlar hem uzun ömürlü hem de yüksek performanslı olur. Bilgisayar soğutma yöntemleri arasında sıvı soğutma yöntemleri ve hava soğutma yöntemleri bulunmaktadır. Sıvı soğutma sistemlerini masaüstü sistemlere uygulayabilirsiniz. Her ne kadar biraz maliyetli olsa da ileride yaşanabilecek büyük sorunların önüne büyük ölçüde geçmektedir.

Bunun yanı sıra taşınabilir bilgisayar için de soğutma standı almanız her zaman işinizi görecektir. Özellikle yaz aylarında bu konu hakkında sürekli gelişmelerde bulunmanız öneriler arasında yer almaktadır.

2 – UPS Güç Koruması Edinin!

Her ne kadar bilgisayarları doğrudan fişe takarak kullanmak cazip gelse de uzun süreli bir kullanım için bu yöntem kesinlikle önerilmez. Elektrik akımları sürekli dalgalanmalar yaşamakta. Yaşanan dalgalanmalar sadece güç kaynağınıza değil ana kartınıza, ana kart üzerinden tüm bileşenlere dağılabilir.

Bilgisayar ömrünü uzatma yöntemlerinden en önemlisi araya mutlaka bir UPS güç dengeleyici kurulmasıdır. UPS içerisinde bulunan Akü yardımı ile elektrikler gittiği zaman yarım saat ve hatta daha uzun süre sistemleri kullanmanızı sağlar. Bunun yanı sıra ani gelen ve ani giden elektriklere karşı da önlemler alır.

3 – Güncel ve Lisanslı Yazılımlar Kullanın!

Her ne kadar sadece program olarak gözükseler de kullandığınız programlar ve işletim sistemi bilgisayarınızın ömrünü doğrudan etkileyenler arasında yer almakta. Lisans konusunda biliyoruz ki çoğu kullanıcı zorunlu nedenlerden dolayı lisans dışı kullanıma kaçıyor.

Ancak kaçılan bu çözüm noktası ileride daha ağır bedeller ödemenize neden olabilmekte. Lisans kaydı yapılmamış yazılımlar ilerleyen zamanlarda bilgilerinizin sızdırılmasına, sanal para kazanımında kullanılmasına neden olabilmekte. Son zamanlarda artan mining virüsleri nedeni ile kısa sürede bilgisayarlarının ömürlerini doldurmuş pek çok insan bulunmakta.

4 – İnternette Dolaşan Linklere Karşı Dikkatli Davranın!

Bu öneri bir önceki öneri ile benzer nitelikler taşımakta ancak buna da dikkat etmekte büyük fayda var. Her ne kadar internetten virüs bulaşmaz kafası var olsa da tıkladığınız ufacık bir linkten bile bilgisayarınız virüs kapabilir.

Bunun için bilgisayar ve internetin yeni yaygınlaşmaya başladığı yıllara doğru yolculuğa çıkmakta fayda var. O zamanlar bilgisayarlar yeni yaygınlaşan ve internet de sayılı evlerde olan zamanlardı. Sistem açıkları nedeni ile tek bir linke tıklayarak virüs kapmak da mümkündü.

Şimdilerde bu durum en aza indirilmiş olsa da tamamen ortadan kaldırılmış değil “You are an idiot” olarak da bilinen bu virüs linke tıklayan kişilere “sen ap*alsın” diyor ve bilgisayarını çökertmeye yönelik davranışlarda bulunuyordu. https://www.youtube.com/watch?v=GF5bR6GE2rk

5 – Rutin Bakımların Aksatılmaması

Bilgisayarınızı ne kadar sevdiğiniz bakımından ve temizliğinden belli olur. Uzun soluklu bir bilgisayar macerası yaşamak için elbette sisteminizin temiz ve sürekli bakım halinde olması gerekir. Bu nedenle bilgisayarınızın bileşenlerini belirli zaman aralıklarınca çıkartıp temizlemeyi ihmal etmeyin.

İçerisinde bulunan fanların bile bir bakım zamanı bulunmakta. Daha uzun ömürlü bilgisayar sahibi olmak için bu maddelere kesinlikle uymalısınız.

Rutin bakımlar için garanti kapsamı içerisinde bulunan servisi de tercih edebilirsiniz. Ya da bunun yerine ufak araştırmalar sonucunda elde edeceğiniz bilgiler sayesinde kendiniz de bakımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Meltem
    16:21 2 Ekim 2020 16:21

    Bilgisayarim bozulmadan once keske sayfayi ziyaret etseydim cok yararli bilgiler paylasilmis emeginize saglik

Bir yorum bırakınız...

*