Edge Computing Teknolojisi Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Edge Computing Teknolojisi Nedir?

Edge Computing Teknolojisi

Edge Computing Teknolojisi günümüzde zorunlu olmaya başlayan bir teknolojidir, öyle ki bu teknoloji ile kablosuz ağlarda bant genişliği sabitken yayın yapan kablosuz cihazların fazlalaşması ile oluşan karmaşayı önlemeye yönelik olarak geliştirilen, frekans bandındaki trafikten tasarruf sağlayan ve trafik gecikmesini önleyen yeni bir teknolojidir.

Öte yandan uçtan uca elektronik haberleşme ağlarındaki karmaşayı çözen bir teknolojidir. Veriler, bu akıllı teknoloji sayesinde ağda çok yol kat etmeden hedefe ulaşır ve ağ trafiği rahatlar.  Ağdaki veri yüklerini dinamik olarak düzenleme, ağ oluşturma alt yapısını temin etme, iş yüklerinin uçtan uca akıllı yönetimi gibi konuları üstlenen bir teknolojidir.

Edge computing teknolojisi sayesinde ilk defa yapay sinir ağlarının yardımına başvurulur ve daha verimli bir makine öğrenme faaliyeti sağlanır.

Edge Computing Teknolojisinin Avantajları

Bu teknolojinin 5G ve sanal gerçeklik alanlarında kullanılması yakın zamanda gerçekleşecektir. Mesela 2024 yılına kadar 5G teknolojisi küresel trafiğin beşte birini işgal edecek. Bu ağın kurulmasının maliyetinin 1 milyar doları aşacağı da biliniyor.  Şimdilik 2010 yılında geliştirilen ve büyük bir patlama yapan 4G LTE teknolojisini kullanmaktayız. Fakat daha hızlı veri transferi için akıllı yapay sinir ağlarının yardımına ihtiyaç var.

Yeni ağların oluşturulması ve yeterli bağlantıların oluşturulması Edge Computing sistemi ile olabilir. Ek olarak bu sistem evlerde işletmelerde fabrikalarda ve hatta uçak tren gibi toplu taşıma araçlarında haberleşme için yüksek bant genişliği ve güvenli yoldan data trafiği sağlayacak bir sistemdir.

Daha farklı avantajlarını anlayabilmek için şu temel bilgiye de sahip olmak gerekiyor. Mesela internetin ilk çıktığı zamanlarda düşük hızlarla çalışan bir terminale birden çok bilgisayar bağlanıyordu. Fakat bilgisayarlar çoğaldı ve Unix dönemi de kapandı. Şimdi yeni bir kavram olan bulut bilişim kavramı var. Mesela gmail Yandex Slack gibi merkezi hizmetlere bilgisayarlarımızla erişebiliyor ve bilgi saklayabiliyoruz.  Bunu genel bulut hizmeti kategorisinde değerlendirebiliriz.

Bir de özel bulut kavramı vardır.  Bulut teknolojisi sektöründe büyüme had safhaya erişti. Artık yeni teknoloji arayışları gerekti ve kenar bulut kavramı ortaya çıktı.  Bu sistemle, ışık hızında ve trafikte gecikme yaşanmadan daha hızlı ve daha güvenli bir trafik sağlanabiliyor. Yine bu teknoloji multiplayer oyunlarda farklı coğrafyalardaki istemic bilgisayarlar arasındaki anlık iletişimi daha hızlı sağlayacak.

Özetle Edge Computing sistemi ile daha hızlı veri alış verişi, daha güvenli ve daha hızlı bilgisayarlar arası iletişim sağlanacak. 5G teknolojisi de bu kapsamın altında değerlendirilebilir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...