Flash Disk'e Şifre Nasıl Koyulur? | Sonsuz Teknoloji

Flash Disk’e Şifre Nasıl Koyulur?

usb şifre

Hemen hemen herkeste USB sürücü vardır. Bununla birlikte, flash sürücüyü kaybederiz veya  çaldırırız. TrueCrypt yardımıyla, flash sürücünüzün saklanan verileri kolayca koruyabilirsiniz; böylece kaybolur veya çalınırsa kimse hassas dosyalarınıza erişemez.

TrueCrypt Birimi Oluşturma

Korunmasını istediğiniz verileri korumak istediğiniz flash sürücüyü sabit diskinizdeki bir klasöre kopyalayın. İşimiz bittiğinde bunları şifreli alana taşıyacağız.

Başlamadan önce bilgisayarınızda TrueCrypt’in bilgisayarınızda kurulu olması ve bilgisayar sistemi üzerinde yönetici haklarınızın olması gerekir. TrueCyrpt ücretsiz bir program ve başarılı bir programdır.  TrueCyrpt programını buradan indirin ve bilgisayarınıza kurun.

“Tools” menüsünden “Valume Creation Wizard”ı seçin.

truecrpt

“Create an encrypted file container” seçin

truecrpt1

“create a Standard TrueCrypt volume” seçin

truecrpt2

Hedefi USB sürücünüzde bulunan bir dosya ayarlayın.

truecrpt3

Şifreleme seçeneklerinizi belirleyin. Varsayılan değerler güzel çalışacaktır. AES şifreleme güçlü bir şifrelemedir. AES hakkında bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

truecrpt4

Şifreli hacmin boyutunu ayarlayın. En az 10 MB boş bıraktığınızdan emin olun; böylece birimi takma ve sökme için gereken TrueCrypt dosyaları için yer kalır.

truecrpt5

Güçlü bir şifre belirleyin. Güçlü şifre nasıl oluşturulur buradan bakabilirsiniz.

truecrpt6

TrueCrypt birimi oluşturulurken sabırla bekleyin.

truecrpt7

Dosyaları Flash Sürücünüzde TrueCrypt Alanına Yükleme

“Tools” menüsünden “Traveler Disk Setup”nı seçin.

truecrpt8

 

“File Setting” altındaki   “the drive letter” a göz atın.

“AutoRun Configuration” altında “Auto-mount the TrueCrypt volume” seçeneğini seçin ve ardından aşağıdaki seçenekleri ayarlayın:

truecrpt9

 

 

Kurulum tamamlandıktan sonra, flash sürücünüzün Windows Gezgini’nde TrueCrypt simgesiyle birlikte olduğunu göreceksiniz.

truecrpt17

 

Flash sürücünüzü TrueCrypt Traveler Disk olarak yapılandırdıktan sonra Windows Gezgini’nde içeriği açmanız aşağıdaki ekran olacaktır.

truecrpt10

Kurulum sırasında oluşturulmuş bir autorun.inf dosyası olduğuna dikkat edin. USB sürücüsü  bilgisayara takıldığında otomatik olarak çalışmak üzere tasarlandı, ancak çoğu Windows makinelerinde AutoRun seçeneği devre dışıdır. Bu nedenle, çift tıklama ile TrueCrypt birimini kolayca bağlayabilir ve çıkarabilir yapacağız.

Autorun.inf dosyasını Not Defteri’nde açın ve “open =” ile başlayan satırı takip eden metni kopyalayın.

truecrpt11

MountTC.bat adlı yeni bir metin dosyası oluşturun ve bu dosyaya kopyaladığınız şeyi yapıştırın. Bu toplu iş dosyası çalıştırıldığında, USB sürücüsünde saklanan TrueCrypt birimini ana sisteme bağlar.

truecrpt12

autorun.inf dosyasında, “shell \ dismount \ command =” ile başlayan satırı takip eden metni kopyalayın.

truecrpt13

DismountTC.bat adlı yeni bir metin dosyası oluşturun ve  bu dosyaya kopyaladığınız şeyi yapıştırın. Çalıştırıldığında, bu toplu iş dosyası, ana sistemdeki tüm TrueCrypt birimlerini kaldırır.

truecrpt14

İşlem bittikten sonra dosyalarınız aşağıdaki gibi gözükecektir.

truecrpt15

TrueCrypt Şifreleme Alanının Açmak

TrueCrypt birimi yukarıda yapılan ayarlardan sonra kendini otomatik olarak çalıştıracaktır. Eğer TrueCrypt’e bağlanmazsa   flash sürücüyü bilgisayara taktıktan sonra MountTC.bat dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.

truecrpt16

TrueCrypt biriminizin içine korumak istediğiniz dosyaları kopyalayın ve hiç kimse şifreniz olmadan onlara erişemez. Şifre ile giriş yapılmadan hiç bir işlem yapılamaz.

BitLokcer ile USB’ye Şifre Nasıl Koyulur?

 

Bir yorum bırakınız...

*