Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur? | Sonsuz Teknoloji Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur? | Sonsuz Teknoloji

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

google kitaplığım

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan yapabilirsiniz. Google kitaplarda miyonlarca ücretli ve ücretsiz kitap yer almaktadır.  Google kitaplar’da okumak istediğiniz kitabı bulduğunuzda, kitaba dijital olarak sahip olmak istediğinizde sistem sizi Google Play Store’un Kitaplar mağazasına yönlendirecektir. Hesabınızla giriş yapıp ücretli veya ücrertsiz olarak temin edebilirsiniz.

Google Kitaplar nedir?

Google Kitaplar Google Kütüphane Projesinde yer alan milyonlarlarca kitabı arama kriterleri ile daha hızlı bulmanıza yardımcı olan Google’ın arama motorudur. Google kitaplar hem basit arama hem de gelişmiş bir arama imkanı sunmaktadır. Bulduğunuz kitabın kapak resmi,  ön izlemisini görüntüleyebilir, kitabın bir kısmını okuyabilir, indirebilir, ödünç alabilir veya Google Play Store aracılığı ile satın alabilirsiniz. Google kitaplarda, sadece kitap yer almaz dergi ve gazete de bulunmaktadır. Satın aldığınız kitapları, Google Kitapları Kütüphane projesinde kitablığım  kısmından okuyabilirsiniz.

Google Kitaplar Kütüphane Projesi Nedir?

Google Kitaplar platformu yeni kitaplar bulmanıza yardım eder. Bu kitapları Google Kütüphane projesinde depolar. Satın alınan kitapları da bu projede kendi hesabınızla “Kitablığım” bölümünde okuyabilirsiniz. Kütüphane Projesi Google Kitaplar’ın koleksiyonlarını dijitalleştirmek için büyük kütüphanelerle ortak çalışmayı hedeflemiştir. Basitçe ifade etmek gerekirse, Kütüphane Projesi milyonlarca kitabın taranmasına ve aranabilirliğin oluşturulmasına öncülük etti. Bu sayede, nadir bulunan ve erişilmesi zor pek çok kitap artık herkes için Google kitaplarda aranarak bulunabilir.

Google Kitaplar Kitapları Nasıl Görüntülenir?

Google Kitaplar’da, kitaplara dört erişim düzeyi vardır:

  • Tam görüntü
  • Sınırlı Önizleme
  • Parçalı görünümü
  • Önizleme Yok

Tam Görünüm ile kitabın tüm içeriğini ücretsiz olarak okuyabilir, içeriğini arayabilir ve bir PDF dosyası olarak indirebilirsiniz. Sınırlı önizleme, yalnızca kitabın içeriğinin bir bölümüne okumanıza olanak tanır ve içeriğin sınırlı kısmını arayabilirsiniz. Hiçbir önizleme yok ise kitap içeriği hakkında bilgi sahibi olamazsınız ve arayıp bulmak zordur,  ancak ISBN, yayın tarihi, yayıncı ve sayfa sayısı gibi bilgilere bulabilir ve görebilirsiniz.google kitaplığım

Google Kitaplarda Nasıl Arama Yapılır?

Google Kitaplar sayfasına girdiğinizde normal Google arama motoru ekranı göreceksiniz. Normal google arama motorunda arama yaptığınız gibi arama yapabilirsiniz. Burada yapacağınız arama sonuçları sadece kitaplar olacaktır. Aramalarınızı, kitap adı yazar adı yazarak yapabilirsiniz.

Google Kitaplar Gelişmiş Arama Nasıl Kullanılır

arama sonucu

Google Kitaplar’daki gelişmiş aramayı kullanmak, aramanızı belirli bir ihtiyaca göre daraltmanıza yardımcı olur. Google kitaplarda, gelişmiş aramaya ulaşmak için ilk önce, Google arama motorunda bir arama yapın sonuçlar listelendikten sonra üst kısımda menüler oluşacaktır. Bu, kısımdan “Ayarlar > Gelişmiş arama” seçeneklerini takip ederek gelişmiş arama sayfasını açın veya bu linki tıklayarak direkt olarak Google Kitaplar gelişmiş arama sayfasına ulaşabilrsiniz.

google kitaplar gelişmiş arama

Gelişmiş arama sayfasına geldiğinide, aramak istediğiniz kitabı filtrelemek için onlarca seçenek vardır. Yazar adından, Kitap başlığı, yayımlanma tarihi gibi bir çok filtreleme seçeneği mevcuttur. Google kitaplar gelişmiş aramalardan aradığınız kitabı milyonlarca kitap arasından daha hızlı bulabilirsiniz.

  1. Avatar

    günümüz teknolojisinden kitaplar konusunda da yaralanmak harika bir fikir ancak bende bu bir takıntı sanırım. Dijital kitaplar sanki orjinali ile birebir aynı değilmiş gibi geliyor. Hiç kıyas yapmadım ama sanki dijital kitapları orjinalinden özet çıkarmışlar gibi bir takıntım var.

Bir yorum bırakınız...

*

steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...