Google’ın Hakkınızda Topladığı Önemli Verileri Silme | Sonsuz Teknoloji

Google’ın Hakkınızda Topladığı Önemli Verileri Silme

google-verileri

İnternet ile alakalı tereddütleriniz varsa, Google’ın hakkınızda topladığı önemli verileri silme eylemi içerisine düşmeniz muhtemel. Google, bugün dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olması, Google reklamları ve internet alışkanlıklarınızı biriktiriyor olması dolayısıyla, hakkınızda hiç kimsenin bilmediği kadar çok şey biliyor olabilir.

Bu verilerin yedeklenmesi, Google’ın pazarlama politikasına uygun düşse bile ileri vadede hangi çıkarlar için kullanılıp kullanılmayacağı konusunda aranızda bir anlaşma bulunmuyor. Peki, bu tür çekincelerinizden kurtulabilmek ve Google’ın verilerinizi silmesini sağlamak mümkün mü? Evet, mümkün. İşte detaylar!

Google Neden Veri Biriktiriyor?

Google, dünyanın en büyük internet arama motorudur. Hal böyle olunca da bu avantajı ticari faaliyete çevirmemeleri düşünülemez. Google, siz ve tüm kullanıcılar için reklam alışkanlıklarını takip etmek adına yaptığınız aramalar, izlediğiniz videolar, girdiğiniz siteler, indirdiğiniz uygulamalar, gerçek hayatta dolaştığınız alışveriş merkezleri, mağazalar, akaryakıt istasyonları ve daha birçok bilgiyi, internet ve cep telefonunuzdaki konum ayarlarından topluyor. Yanlış okumadınız, Google sizi her alanda takip ediyor! Bunu yapmasının temel sebebi ise alışveriş ve internet alışkanlıklarınızı öğrenmek.

Google Etkinliklerim Ayarları

Google hesabınıza giriş yapın ve  ‘Veri ve Kişiselleştirme’ sekmesini tıklayarak ‘Etkinlik Kontrolleri’ başlığı altına ilerleyin.urada tutulan kayıtlarınızın tekrar oluşmasını engellemek adına, kaydetme alışkanlıklarını “Kapalı” konumuna getirmek yeterli olacaktır. Buradan “Konum geçmişi” ve “Youtube geçmişi”ni de silebilirsiniz.

Geçmiş

Burada bulunan verileri silmek için yapmanız gereken işlem ise “Web Uygulama Etkinliğin”e girmek ve geçmiş hareketlerinizi silmek için “Geçmişi yönet” linkini tıklayarak istediğiniz verileri silebilirsiniz.

Youtube Arama ve İzleme Geçmişinizi Silmek

Youtube, Google’ın şirketler grubunda faaliyet gösteren ve yine Google’a bağlı olarak hareket eden bir video paylaşım platformu. Aslında Youtube, sadece video izlemeniz için değil, Google satın aldığından beri bir arama motoru olarak da kullanılmaktadır.

Eğlence anlayışınız, müzik alışkanlıklarınız, video arama geçmişiniz, tıkladığınız reklamlar ve hatta kendi kanalınız varsa, çektiğiniz videoların kimlere hitap ettiğine kadar birçok kayıt, burada saklanmaya ve toplanmaya devam ediyor. Bu kayıtları silmek için Youtube’u açın saü üst taraftan menüyü açın, ‘Geçmiş’ ibaresini tıklayın, arama ve izleme geçmişinizi silin.

Reklam Sponsorları Bilgileri

Google, sizlerin izlediği reklamları bildiği gibi sizin alışkanlık ve verilerinizi de reklam sponsorları ile paylaşıyor. Bu sayede izleyeceğiniz reklamlar, sponsorlar ile buluşuyor ve sizin verileriniz sürekli el değiştirmeye devam ediyor. Buna engel olmak için;

  • Google hesabınızdan ‘Veri ve Kişiselleştirme’sekmesine gelin,
  • “Reklam Kişiselleştirme”sekmesinde “Reklam Ayarları”nı tıklayaın.
  • Reklam seçeneğini tamamen kapatabilir veya kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar.

Google Konum Geçmişi

Google, internet faaliyetlerinizi kolayca kayıt altında tutarken, diğer yandan da konum geçmişinizi kaydederek gezdiğiniz her noktayı izleyebiliyor. Bu sayede Google Ödüllü Anketler uygulaması ve ticari gezilerinizi de kayıt altında tutan yazılım, Google’a hayatınızın her anında verilerinizin toplaması konusunda yardımcı oluyor. Bu verilerin kayıt altında tutulmasına engel olmak elinizde.

Konum bilgilerinizin Google’da depolanmasına engel olmak için telefonunuzun konum bilgilerini kapatabilirsiniz veya yukarıda bahsettiğimiz ayarlardan Konum geçmişini kapatabilirsiniz. Ayrıca, Google haritalar menüsünden konum geçmişi bilgilerinize gelerek, geriye dönük olarak tüm geçmişi ya da belirli bir zaman aralığında tutulan konum geçmişin silebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*