SSD Nedir? ve SSD Hakkında Bilgi | Sonsuz Teknoloji

SSD Nedir? ve SSD Hakkında Bilgi

ssd

SSD ve HDD sürücüler arasındaki farklardan ve hangisinin seçilmesi konusunda daha önce bahsetmiştik. SSD sürücülerin depolama konusunda yeni bir teknoloji çıkıncaya kadar en son teknolojidir.  En son teknoloji oduğu için elbette yüksek performans ve maliyet getirecektir. Şimdi SSD sürücüyü daha detaylı ele alalım.

SSD Disk Nedir?

SSD (Solid State Drive) diskler farklı teknolojilere sahip olsalar da hepsinin normal disklerden farkı yüksek okuma ve yazma hızıdır. Sata bağlantı teknolojisine sahip bir SSD disk normal bir hard diske göre 5 kat daha fazla okuma ve yazma hızına sahip olabilir. Daha gelişmiş bir bağlantı tarzı olan M2 SSD’ler ise ortalama olarak saniyede 1200 MB okuma ve yazma yapabilirler ancak her anakart üzerinde M2 girişi olmadığı için en fazla kullanılan SSD türü sata SSD’ler dir, kısacası SSD Disk

son kullanıclar için hızlı ve ucuz depolama çözümleridir.

SSD Disk bilgisayarı hızlandırır mı?

SSD Disklerin normalden çok daha hızlı çalışan depolama birimleri olduğunu biliyoruz bunu öğrenen bir çok kullanıcı bu soruyu bilgisayarcılara ve teknoloji uzmanlarına iletiyor. SSD Diskler eski bilgisayarınızı kesinlikle çok etkili bir şekilde hızlandırır bilgisayarınız normalden çok daha kısa sürede açılıp kapanır, kullandığınız programlar çok hızlı bir şekilde açılır. Oyunlarda ise bir FPS artışı olmaz ancak normal bir Hard Disk kullanıyorken FPS Drop olarak tabir edilen anlık FPS düşüşleri yaşıyorsanız bunun önüne geçebilir.

Bilgisayarımda M2 SSD girişi yok ne yapabilirim?

Bilgisayarınızd M2 SSD girişi yok ise normal PCI slotunu M2 SSD Dönüştürücü kullanarak M2 SSD girişine çevirebilirsiniz ancak bu dönüştürücüleri alırken SSD’nizin boyutlarına dikkat etmelisiniz çünkü bazı dönüştürücüler kısa yada uzun olabiliyor bu yüzden elinizdeki SSD’ye uygun uzunlukta dönüştürücü almanız oldukça önemli.

Hangi SSD diski tercih etmeliyim?

SSD disk sektöründe bir çok marka ve teknoloji var ve bunlar arasında seçim yapmak oldukça zor bu yüzden seçimlerinizi marka ve disk teknolojisinden çok bütçenizi ön planda tutarak yapmalısınız. Ekonomi sınıfı olan bütçelerde Ucuz SSD tercih edilmelidir çünkü yapacağınız fazladan yatırım size aşırı bir fark yaratmaz. Depolama birimlerine vereceğiniz parayı işlemci ve ekran kartını ayırmanız daha mantıklı olacaktır. İleri seviye sistem toplayan kullanıcılar da Sata SSD alabilirler çünkü hızları günümüz teknolojisi için çok yeterli, M2 SSD’ye ödeyeceğiniz fazladan para ile 500 GB üstü bir Sata SSD almanız mümkün.

  1. mustafa
    13:37 26 Mart 2020 13:37

    çok faydalı kısa ve öz bir yazı olmuş. tam da aradığım bilgiler. emeği geçenlere teşekkürler

Bir yorum bırakınız...

*