Outlook Parolasını Görüntüleme ve Kurtarma Programları | Sonsuz Teknoloji

Outlook Parolasını Görüntüleme ve Kurtarma Programları

outlook şifre

Microsoft Outlook, en popüler e-posta istemcilerinden biridir. Çoğu insan hayatında bir dönem Outlook kullanmıştır. Milyonlarca kullanıcı göz önüne alındığında, bir noktada kullanıcıların Outlook şifrelerini unutmaları normal bir durumdur.

Outlook şifre kurtarma konusunda yardımcı olacak araçlar vardır. Ama önce, PST ve OST dosyaları arasındaki farkı ve postalarınızı Outlook’ta nasıl saklayıp koruyacaklarını anlamamız gerekiyor.

Outlook PST ve OST Dosyaları Arasındaki Fark

Outlook’un verilerinizi depolaması, yönetmesi ve güvenli hale getirme yöntemi, kullandığınız hesabın türüne bağlıdır. İki ana Outlook veri dosyası türü vardır:

PST (Personal Storage Table): Kişisel Saklama Tablosu, Outlook’un POP ve IMAP hesapları için kullandığı depolama sistemidir. E-postanız posta sunucusuna teslim edilir ve saklanır ve sadece çevrimiçi iken erişilebilir. Çalışmak için e-postanızın yedeklerini alabilir, ancak bu ayrıca yeni bir PST dosyası oluşturur. Yeni bir bilgisayara geçtiğinizde PST dosyaları sistemler arasında kolayca aktarılır.

OST (Offline Storage Table): Bir e-posta hesabının tüm yerel yedeğini korumak istediğinizde Çevrimdışı Depolama Tablosu dosyasını kullanabilirsiniz. Tüm veriler bilgisayarınızda ve posta sunucusunda saklanır. Bu, ağ bağlantısından bağımsız olarak tüm kullanıcı hesabı e-posta veritabanına erişilebilir olduğu anlamına gelir. Kullanıcı posta sunucusuyla bağlantı kurduğunda değişiklikler senkronize edilir.

İki dosya tipi arasında önemli fark vardır.

Birinci fark; Büyük ölçüde, PST veri dosyaları parolalar gibi önemli bilgileri yerel makineye depolar. Bu parola, yetkisiz kullanıcıları Outlook hesabından kilitler, bu işlem sırasında e-postaları ve kullanıcı verilerini korur. OST veri dosyası ayrıca yerel depolama alanını kullanır ancak şifreler içermez. Bu şekilde, PST dosyası şifre alımı için açıktır.

Microsoft Outlook PST Şifre Koruma Hatası

Bir web sitesinde bir şifre girdiğinizde, site umarız şifreyi düz metin halinde saklamaz. Düz metin şimdi okuduğunuz şeydir.  Web sitesi şifrenizi alır ve bir karma oluşturarak veri tabanına o şekilde kayıt yapar.

Karma, parolanızı temsil eden ve kullanıcı adınıza bağlı olan uzun bir alfasayısal karakter dizisidir. Kullanıcı adınızı ve şifre kombinasyonunuzu yazdığınızda, veritabanı olumlu bir yanıt verir ve hesabınızı girersiniz. Ancak bir saldırgan veritabanına girerse, gördükleri kafa karıştırıcı karma değerlerin uzun bir listesidir.

Outlook ile ilgili sorun şu: Karmaşık bir karma algoritma kullanmak yerine, Microsoft, temel CRC32 algoritmasını kullanarak bazı güvenlik aşamalarını kesmiş görünüyor.

Kötü haber, her bir CRC32 hashının bir çok eşleşme değerine sahip olması, yani bir şifre alma programının dosyanızın kilidini açması için güçlü bir şans olduğu anlamına gelir. PST dosyanızın kilidinin açılmasına ihtiyaç duymanız halinde bu harika bir şeydir, ancak güvenlik için kabustur.

.PST dosyam nerede?

Outlook 2016, Outlook 2013, Outlook 2010’da, yeni Outlook veri dosyaları varsayılan olarak aşağıdaki konumlara kaydedilir:

  • Windows Vista, Windows 7, 8 ve 10    sürücü:\Users\kullanıcı\Documents\Outlook Files\arşiv.pst
  • Windows XP sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı \Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook\arşiv.pst

Outlook’un önceki sürümlerinde, arşiv dosyası aşağıdaki konumlara kaydedilir:

  • Windows 7, 8, 10 ve Windows Vista   sürücü:\Users\kullanıcı\AppData\Local\Microsoft\Outlook\arşiv.pst
  • Windows XP sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı \Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook\arşiv.pst

Outlook Şifre Kurtarmak için PST Araçları

PstPassword

Nirsoft’ın PstPassword’ı, yerel veri dosyaları için PST şifrelerini otomatik olarak alan harika bir ücretsiz yardımcı programdır. PstPassword, şifreleme hatası nedeniyle üç potansiyel şifreyi görüntüler. İlk seçenek başarısız olursa, iki seçeneğiniz daha vardır. Aslında, PstPassword veri dosyasının kilidini açabilecek CRC32 karmalarının uzun bir listesini oluşturur. PstPassword da kurulum gerektirmez. Ancak, sisteminiz bunu zararlı bir dosya olarak algılayabilir.

Kernel Outlook PST Password Recovery Tool

Çekirdek Outlook PST Şifre Kurtarma Aracı sınırlı ücretsiz bir yardımcı programdır. Ana sınırlama, aracın kilidi açacağı PST dosyasının boyutudur. Kernel’in aracı, ücretsiz 500 MB’a kadar PST dosyalarını açacaktır. Ancak, veri dosyanızın boyutu aşarsa, 39 TL için Ana Lisansa yükseltmeniz gerekir.

Araç, PST dosyalarınızı hızlı bir şekilde analiz ederek, girmeniz için bir karma değer sağlar. PstPassword’dan farklı olarak, Kernel sadece denemek için tek bir şifre hashı verir. Ancak, eğer bu işe yaramazsa, Kernel ayrıca PST dosyasından şifre korumasını kaldırma seçeneğine de sahiptir ve istediğiniz takdirde yeni bir tane ekler.

Recovery Toolbox for Outlook Password

Son aracımız Outlook Password için Kurtarma Araç Kutusu. Kurtarma Araç Kutusu 19 $ maliyeti, ancak ücretsiz seçenek ile yapabilecekleriniz var.

  • PST veri dosyaları için şifreleri kurtarır ve gösterir
  • PST veri dosyası şifrelerini sıfırlar
  • OST veri dosyaları için bazı şifreleri kurtarın veya kaldırın

En büyük fark OST dosyaları için destek. Kurtarma Araç Kutusu’nun ücretli sürümü, OST şifrelerini de gösterir ve kaldırır, bu da avantaj sağlar. Diğer ücretsiz çevrimiçi araçlar da en güvenli Outlook OST veri dosyası şifrelerini bile ortaya çıkaracak.

Mail PassView

Nirsoft’tan başka bir ücretsiz şifre görüntüleme ve kurtarma aracıdır. Mail PassView, PST veri dosyaları yerine OST veri dosyası parolalarını açar. Ancak, OST veri dosyası parolaları genellikle Outlook’un kendisinden ziyade posta sunucusu aracılığıyla ayarlandığı için, araç parolaları kaldıramaz veya alternatifler sunamaz. Yine de, Mail PassView, Outlook şifrenizi kurtarmak için kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...