Outlook Parolasını Görüntüleme ve Kurtarma Programları | Sonsuz Teknoloji

Outlook Parolasını Görüntüleme ve Kurtarma Programları

outlook şifre

Microsoft Outlook, en popüler e-posta istemcilerinden biridir. Çoğu insan hayatında bir dönem Outlook kullanmıştır. Milyonlarca kullanıcı göz önüne alındığında, bir noktada kullanıcıların Outlook şifrelerini unutmaları normal bir durumdur.

Outlook şifre kurtarma konusunda yardımcı olacak araçlar vardır. Ama önce, PST ve OST dosyaları arasındaki farkı ve postalarınızı Outlook’ta nasıl saklayıp koruyacaklarını anlamamız gerekiyor.

Outlook PST ve OST Dosyaları Arasındaki Fark

Outlook’un verilerinizi depolaması, yönetmesi ve güvenli hale getirme yöntemi, kullandığınız hesabın türüne bağlıdır. İki ana Outlook veri dosyası türü vardır:

PST (Personal Storage Table): Kişisel Saklama Tablosu, Outlook’un POP ve IMAP hesapları için kullandığı depolama sistemidir. E-postanız posta sunucusuna teslim edilir ve saklanır ve sadece çevrimiçi iken erişilebilir. Çalışmak için e-postanızın yedeklerini alabilir, ancak bu ayrıca yeni bir PST dosyası oluşturur. Yeni bir bilgisayara geçtiğinizde PST dosyaları sistemler arasında kolayca aktarılır.

OST (Offline Storage Table): Bir e-posta hesabının tüm yerel yedeğini korumak istediğinizde Çevrimdışı Depolama Tablosu dosyasını kullanabilirsiniz. Tüm veriler bilgisayarınızda ve posta sunucusunda saklanır. Bu, ağ bağlantısından bağımsız olarak tüm kullanıcı hesabı e-posta veritabanına erişilebilir olduğu anlamına gelir. Kullanıcı posta sunucusuyla bağlantı kurduğunda değişiklikler senkronize edilir.

İki dosya tipi arasında önemli fark vardır.

Birinci fark; Büyük ölçüde, PST veri dosyaları parolalar gibi önemli bilgileri yerel makineye depolar. Bu parola, yetkisiz kullanıcıları Outlook hesabından kilitler, bu işlem sırasında e-postaları ve kullanıcı verilerini korur. OST veri dosyası ayrıca yerel depolama alanını kullanır ancak şifreler içermez. Bu şekilde, PST dosyası şifre alımı için açıktır.

Microsoft Outlook PST Şifre Koruma Hatası

Bir web sitesinde bir şifre girdiğinizde, site umarız şifreyi düz metin halinde saklamaz. Düz metin şimdi okuduğunuz şeydir.  Web sitesi şifrenizi alır ve bir karma oluşturarak veri tabanına o şekilde kayıt yapar.

Karma, parolanızı temsil eden ve kullanıcı adınıza bağlı olan uzun bir alfasayısal karakter dizisidir. Kullanıcı adınızı ve şifre kombinasyonunuzu yazdığınızda, veritabanı olumlu bir yanıt verir ve hesabınızı girersiniz. Ancak bir saldırgan veritabanına girerse, gördükleri kafa karıştırıcı karma değerlerin uzun bir listesidir.

Outlook ile ilgili sorun şu: Karmaşık bir karma algoritma kullanmak yerine, Microsoft, temel CRC32 algoritmasını kullanarak bazı güvenlik aşamalarını kesmiş görünüyor.

Kötü haber, her bir CRC32 hashının bir çok eşleşme değerine sahip olması, yani bir şifre alma programının dosyanızın kilidini açması için güçlü bir şans olduğu anlamına gelir. PST dosyanızın kilidinin açılmasına ihtiyaç duymanız halinde bu harika bir şeydir, ancak güvenlik için kabustur.

.PST dosyam nerede?

Outlook 2016, Outlook 2013, Outlook 2010’da, yeni Outlook veri dosyaları varsayılan olarak aşağıdaki konumlara kaydedilir:

  • Windows Vista, Windows 7, 8 ve 10    sürücü:\Users\kullanıcı\Documents\Outlook Files\arşiv.pst
  • Windows XP sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı \Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook\arşiv.pst

Outlook’un önceki sürümlerinde, arşiv dosyası aşağıdaki konumlara kaydedilir:

  • Windows 7, 8, 10 ve Windows Vista   sürücü:\Users\kullanıcı\AppData\Local\Microsoft\Outlook\arşiv.pst
  • Windows XP sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı \Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook\arşiv.pst

Outlook Şifre Kurtarmak için PST Araçları

PstPassword

Nirsoft’ın PstPassword’ı, yerel veri dosyaları için PST şifrelerini otomatik olarak alan harika bir ücretsiz yardımcı programdır. PstPassword, şifreleme hatası nedeniyle üç potansiyel şifreyi görüntüler. İlk seçenek başarısız olursa, iki seçeneğiniz daha vardır. Aslında, PstPassword veri dosyasının kilidini açabilecek CRC32 karmalarının uzun bir listesini oluşturur. PstPassword da kurulum gerektirmez. Ancak, sisteminiz bunu zararlı bir dosya olarak algılayabilir.

Kernel Outlook PST Password Recovery Tool

Çekirdek Outlook PST Şifre Kurtarma Aracı sınırlı ücretsiz bir yardımcı programdır. Ana sınırlama, aracın kilidi açacağı PST dosyasının boyutudur. Kernel’in aracı, ücretsiz 500 MB’a kadar PST dosyalarını açacaktır. Ancak, veri dosyanızın boyutu aşarsa, 39 TL için Ana Lisansa yükseltmeniz gerekir.

Araç, PST dosyalarınızı hızlı bir şekilde analiz ederek, girmeniz için bir karma değer sağlar. PstPassword’dan farklı olarak, Kernel sadece denemek için tek bir şifre hashı verir. Ancak, eğer bu işe yaramazsa, Kernel ayrıca PST dosyasından şifre korumasını kaldırma seçeneğine de sahiptir ve istediğiniz takdirde yeni bir tane ekler.

Recovery Toolbox for Outlook Password

Son aracımız Outlook Password için Kurtarma Araç Kutusu. Kurtarma Araç Kutusu 19 $ maliyeti, ancak ücretsiz seçenek ile yapabilecekleriniz var.

  • PST veri dosyaları için şifreleri kurtarır ve gösterir
  • PST veri dosyası şifrelerini sıfırlar
  • OST veri dosyaları için bazı şifreleri kurtarın veya kaldırın

En büyük fark OST dosyaları için destek. Kurtarma Araç Kutusu’nun ücretli sürümü, OST şifrelerini de gösterir ve kaldırır, bu da avantaj sağlar. Diğer ücretsiz çevrimiçi araçlar da en güvenli Outlook OST veri dosyası şifrelerini bile ortaya çıkaracak.

Mail PassView

Nirsoft’tan başka bir ücretsiz şifre görüntüleme ve kurtarma aracıdır. Mail PassView, PST veri dosyaları yerine OST veri dosyası parolalarını açar. Ancak, OST veri dosyası parolaları genellikle Outlook’un kendisinden ziyade posta sunucusu aracılığıyla ayarlandığı için, araç parolaları kaldıramaz veya alternatifler sunamaz. Yine de, Mail PassView, Outlook şifrenizi kurtarmak için kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...