Outlook Parolasını Görüntüleme ve Kurtarma Programları | Sonsuz Teknoloji

Outlook Parolasını Görüntüleme ve Kurtarma Programları

outlook şifre

Microsoft Outlook, en popüler e-posta istemcilerinden biridir. Çoğu insan hayatında bir dönem Outlook kullanmıştır. Milyonlarca kullanıcı göz önüne alındığında, bir noktada kullanıcıların Outlook şifrelerini unutmaları normal bir durumdur.

Outlook şifre kurtarma konusunda yardımcı olacak araçlar vardır. Ama önce, PST ve OST dosyaları arasındaki farkı ve postalarınızı Outlook’ta nasıl saklayıp koruyacaklarını anlamamız gerekiyor.

Outlook PST ve OST Dosyaları Arasındaki Fark

Outlook’un verilerinizi depolaması, yönetmesi ve güvenli hale getirme yöntemi, kullandığınız hesabın türüne bağlıdır. İki ana Outlook veri dosyası türü vardır:

PST (Personal Storage Table): Kişisel Saklama Tablosu, Outlook’un POP ve IMAP hesapları için kullandığı depolama sistemidir. E-postanız posta sunucusuna teslim edilir ve saklanır ve sadece çevrimiçi iken erişilebilir. Çalışmak için e-postanızın yedeklerini alabilir, ancak bu ayrıca yeni bir PST dosyası oluşturur. Yeni bir bilgisayara geçtiğinizde PST dosyaları sistemler arasında kolayca aktarılır.

OST (Offline Storage Table): Bir e-posta hesabının tüm yerel yedeğini korumak istediğinizde Çevrimdışı Depolama Tablosu dosyasını kullanabilirsiniz. Tüm veriler bilgisayarınızda ve posta sunucusunda saklanır. Bu, ağ bağlantısından bağımsız olarak tüm kullanıcı hesabı e-posta veritabanına erişilebilir olduğu anlamına gelir. Kullanıcı posta sunucusuyla bağlantı kurduğunda değişiklikler senkronize edilir.

İki dosya tipi arasında önemli fark vardır.

Birinci fark; Büyük ölçüde, PST veri dosyaları parolalar gibi önemli bilgileri yerel makineye depolar. Bu parola, yetkisiz kullanıcıları Outlook hesabından kilitler, bu işlem sırasında e-postaları ve kullanıcı verilerini korur. OST veri dosyası ayrıca yerel depolama alanını kullanır ancak şifreler içermez. Bu şekilde, PST dosyası şifre alımı için açıktır.

Microsoft Outlook PST Şifre Koruma Hatası

Bir web sitesinde bir şifre girdiğinizde, site umarız şifreyi düz metin halinde saklamaz. Düz metin şimdi okuduğunuz şeydir.  Web sitesi şifrenizi alır ve bir karma oluşturarak veri tabanına o şekilde kayıt yapar.

Karma, parolanızı temsil eden ve kullanıcı adınıza bağlı olan uzun bir alfasayısal karakter dizisidir. Kullanıcı adınızı ve şifre kombinasyonunuzu yazdığınızda, veritabanı olumlu bir yanıt verir ve hesabınızı girersiniz. Ancak bir saldırgan veritabanına girerse, gördükleri kafa karıştırıcı karma değerlerin uzun bir listesidir.

Outlook ile ilgili sorun şu: Karmaşık bir karma algoritma kullanmak yerine, Microsoft, temel CRC32 algoritmasını kullanarak bazı güvenlik aşamalarını kesmiş görünüyor.

Kötü haber, her bir CRC32 hashının bir çok eşleşme değerine sahip olması, yani bir şifre alma programının dosyanızın kilidini açması için güçlü bir şans olduğu anlamına gelir. PST dosyanızın kilidinin açılmasına ihtiyaç duymanız halinde bu harika bir şeydir, ancak güvenlik için kabustur.

.PST dosyam nerede?

Outlook 2016, Outlook 2013, Outlook 2010’da, yeni Outlook veri dosyaları varsayılan olarak aşağıdaki konumlara kaydedilir:

  • Windows Vista, Windows 7, 8 ve 10    sürücü:\Users\kullanıcı\Documents\Outlook Files\arşiv.pst
  • Windows XP sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı \Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook\arşiv.pst

Outlook’un önceki sürümlerinde, arşiv dosyası aşağıdaki konumlara kaydedilir:

  • Windows 7, 8, 10 ve Windows Vista   sürücü:\Users\kullanıcı\AppData\Local\Microsoft\Outlook\arşiv.pst
  • Windows XP sürücü:\Documents and Settings\kullanıcı \Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook\arşiv.pst

Outlook Şifre Kurtarmak için PST Araçları

PstPassword

Nirsoft’ın PstPassword’ı, yerel veri dosyaları için PST şifrelerini otomatik olarak alan harika bir ücretsiz yardımcı programdır. PstPassword, şifreleme hatası nedeniyle üç potansiyel şifreyi görüntüler. İlk seçenek başarısız olursa, iki seçeneğiniz daha vardır. Aslında, PstPassword veri dosyasının kilidini açabilecek CRC32 karmalarının uzun bir listesini oluşturur. PstPassword da kurulum gerektirmez. Ancak, sisteminiz bunu zararlı bir dosya olarak algılayabilir.

Kernel Outlook PST Password Recovery Tool

Çekirdek Outlook PST Şifre Kurtarma Aracı sınırlı ücretsiz bir yardımcı programdır. Ana sınırlama, aracın kilidi açacağı PST dosyasının boyutudur. Kernel’in aracı, ücretsiz 500 MB’a kadar PST dosyalarını açacaktır. Ancak, veri dosyanızın boyutu aşarsa, 39 TL için Ana Lisansa yükseltmeniz gerekir.

Araç, PST dosyalarınızı hızlı bir şekilde analiz ederek, girmeniz için bir karma değer sağlar. PstPassword’dan farklı olarak, Kernel sadece denemek için tek bir şifre hashı verir. Ancak, eğer bu işe yaramazsa, Kernel ayrıca PST dosyasından şifre korumasını kaldırma seçeneğine de sahiptir ve istediğiniz takdirde yeni bir tane ekler.

Recovery Toolbox for Outlook Password

Son aracımız Outlook Password için Kurtarma Araç Kutusu. Kurtarma Araç Kutusu 19 $ maliyeti, ancak ücretsiz seçenek ile yapabilecekleriniz var.

  • PST veri dosyaları için şifreleri kurtarır ve gösterir
  • PST veri dosyası şifrelerini sıfırlar
  • OST veri dosyaları için bazı şifreleri kurtarın veya kaldırın

En büyük fark OST dosyaları için destek. Kurtarma Araç Kutusu’nun ücretli sürümü, OST şifrelerini de gösterir ve kaldırır, bu da avantaj sağlar. Diğer ücretsiz çevrimiçi araçlar da en güvenli Outlook OST veri dosyası şifrelerini bile ortaya çıkaracak.

Mail PassView

Nirsoft’tan başka bir ücretsiz şifre görüntüleme ve kurtarma aracıdır. Mail PassView, PST veri dosyaları yerine OST veri dosyası parolalarını açar. Ancak, OST veri dosyası parolaları genellikle Outlook’un kendisinden ziyade posta sunucusu aracılığıyla ayarlandığı için, araç parolaları kaldıramaz veya alternatifler sunamaz. Yine de, Mail PassView, Outlook şifrenizi kurtarmak için kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...
windows 11 sahte

Sahte Windows 11 Yükleyicisine Karşı Dikkatli Olun

Windows 11 orjinal indirmesi henüz piyasaya sürülmedi. Şuanda beta sürümü Microsoft sayfasından indirilebilir. Microsoft, Windows 11 resmi tam sürümü 5 Ekim 2021 günü piyasaya ...