Laptop Aniden Kapanıyor Sorunu | Sonsuz Teknoloji

Laptop Aniden Kapanıyor Sorunu

laptop kapanma sorunu

Laptop aniden kapanma sorunu, laptopların ilk piyasaya sürüldükleri tarihten itibaren yaşanan bir sorundur. Bu sorunu yaşayan tüketicilerin ilk başvurduğu kaynak internet.Bilgi sahibi tüketiciler doğru aramalarla çözüme ulaşabiliyor. Teknik bilgisi olmayan tüketiciler ise yaşanan sorunu anlatamadıkları için bu konuda bir yol katedemiyor. Herkesin yaşadığı sorun laptopun aniden kapanması. Fakat laptopun ne yaparken kapandığını arama yaparken belirtirseniz çözüme çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Örnek olarak “laptop aşırı ısındı ve kapandı” gibi bir arama yapabilirsiniz. Bu tarz bir arama, sizi laptop ısınma ve dolaylı olarak laptop kapanma sorununun çözümüne götürecektir.

Sıkça rastlanan laptop kapanma nedenleri;

– Laptop ısınma sorunu

– Laptop donanım arızası

– Laptop şarj ve pil sorunları

Laptop Kapanma Sorunu ve Çözümü

Birden fazla sebepten ötürü meydana gelebilecek olan laptop aniden kapanma sorunu tek bir işlem ile çözüme kavuşmayabilir. Laptopun hangi eylemi gerçekleştirirken kapandığı belirsiz ise aşağıdaki başlıklar size fikir verebilir.

Laptop Isınma Sorunu

cpu ısı

Laptop aniden kapanma nedenleri arasında en sık rastlanan sorun ısınma sorunudur. Her bilgisayarın bir sıcaklık limiti vardır. Bu limit aşıldığında bilgisayar otomatik olarak kendisini kapatır. işlemci ve Ekran kartı ısınmaları bilgisayar donma ve kapanmalarına neden olur. Özellikle işlemci ısınması bilgisayarın aniden kendi kendine kapanmasına sebep olur. Bilgisayar yoğun olarak çalıştığında 55-60 derece sıcaklık normaldir. 60-90 derece arası bilgisayar kasılmalarına, sıcaklığın 90 derecelerine ulaşması durumunda ise kapanmalara sebep olur. İşlemci sıcaklığını ölçemek için İnternette bir çok işlemci sıcaklık ölçme program bulabilirsiniz.

İşlemci (CPU) Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Soğutulur? 

CPU Fan Kontrol Nedir Nasıl Yapılır?

Kapanma gerçekleşmeden önce ilk etapta aşırı ısınma yaşanan bileşenin hızı düşürülür. Bu sayede yavaş çalışan bileşenin daha az ısınması sağlanır. Bu önlem yarar sağlamadığında ise bileşenlere herhangi bir zarar gelmemesi için sistem kendisini kapatır.

Laptop ısınma ve aniden kapanma sorunu, bileşenlerin soğutulması için kurulan düzenin problemli olduğunu veya çalışmadığını gösterir. Isınma sorunu geniş bir konu olduğu için burada çözümlerden bir kısmına yer verilmiştir.

Laptop bileşenlerinin soğutması için en önemli parçalardan biri olan fanların düzgün çalıştığından emin olmak için hava akımını kontrol edin. Laptop’ı yoracak bir uygulama çalıştırın ve bilgisayarınızın biraz ısınmasını bekleyin. Hava çıkışlarını elinizle kontrol edin. Sıcak hava çıkan bölmeden hava çıkışı az veya hiç yoksa bir arıza olabilir. Bunun yanı sıra hava çıkışları veya fan tamamen tozla kaplanmış olabilir. Eğer bilgi ve tecrübe sahibi değilseniz kesinlikle laptopun içini açıp tamir etmeye veya temizlemeye kalkmayın. Güvenilir bir teknik servise verip sorunu çözmelerini isteyin. Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

Bu sorunun yanı sıra CPU ve GPU arasında bulunan termal macun, soğutma için ciddi öneme sahiptir. Termal macun zamanla kuruyacağı için özelliğini kaybeder ve bileşenler ısınmaya başlar. Laptop ısınma ve kapanma sorunu yaşayan herkesin termal macun değişimi yapması önerilir.

Isınma sorununa neden olan etkenler sadece donanım kaynaklı değildir. Laptopun donanım kapasitesinin ötesinde yazılımlar kullanmaya kalktığınızda aşırı yükten ötürü ısınma meydana gelir. Aşırı yük bindiği için işlemci soğutulamaz. Bu durum kapanma sorununa neden olabileceği gibi zaman içerisinde bileşenlerin tamamen bozulmasına neden olabilir. Sorun yazılım kaynaklı olabileceği için yazılımlarınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Laptop Donanım Arızası

Laptop aniden kapanma sorunu ısınma veya farklı sebeplerden ötürü arızalanan donanımlardan kaynaklanıyor olabilir. Anakart, diğer kartlar ve güç kaynağı gibi bir çok bileşen ani kapanma sorunlarına neden olabilmektedir.

Bileşenlerin arıza tespiti ancak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Donanım bilginiz zayıf ise kesinlikle müdahalede bulunmayın. Arızalı donanımı kurtarayım derkenlaptopu tamamen kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Teknik servisler ve uzman kişilerden destek almanız bu aşamada en doğru karar olacaktır.

Laptop Şarj ve Pil Sorunları

Laptop ani aniden kapanma nedenleri arasında yine sık rastlanan şarj ve pil sorunları yer alır. Laptop pillerinin ömrünün sonuna yaklaşması veya tükenmesi durumunda laptop aniden kapanma sorunu yaşanabilir.

Bu durumda laptopun orijinal bataryası temin edilmelidir. Bazı eski laptopların bataryalarına üretim yapılmadığı için erişmek mümkün olmayabilir. Piyasada laptopa uygun batarya bulamadığınızda teknik servisler veya uzman kişiler tarafından onarılmasını isteyebilirsiniz.

Ani kapanmaya neden olan bir diğer husus ise şarj adaptörlerinin arızalanması veya yetersiz kalmasıdır. Özellikle orijinal olmayan şarj adaptörlerinin amper değerleri yetersiz kaldığından kapanmaya yol açmaktadır. Her iki durumda da tıpkı bataryada olduğu gibi orijinal şarj adaptörü temin edilmelidir. Ürüne ulaşılamadığı takdirde teknik servis veya uzman kişilerden destek alınmalıdır.

Hastalıklar bir veya birden fazla sebepten ötürü kaynaklanıyor olabilir. Laptop ve diğer elektronik aletlerde de durum bundan farksızdır. Yukarıda listelenen çözümler, laptop aniden kapanma sorunu için yıllardır denenen ve başarılı olunan çözümlerdir.

Bahsi geçen sorunlarda kullanıcıların sık rastladığı sorunlardandır. Sorunlar size yol gösterebileceği gibi çözümlerle problem ortadan kalkabilir. Fakat sorununuzun spesifik olması da muhtemeldir. En risksiz çözüm olarak teknik servisleri önermekteyiz.

Özetle

Laptop aniden kapanma sorununun ana sebebi fiziksel donanım arızası değilse İşlemci, ekran kartı gibi donanımların ısınmasından kaynaklıdır. Laptop aniden kapanma sorununu çözmek için Laptopdaki fan ayarlarını ve tozları temizleyerek donanımdaki sıcaklığı normal seviyeye düşürmek olacaktır.

 

 1. ismail
  12:20 27 Mart 2021 12:20

  hocam merhaba benım pc sureklı anıden kapanıyormarkasu asus sıcaklıkla bı alakası yok sogukkende bazen acar acmaz kapanıyor tamırcılere goturdum hemde 2 falı servıse ama malesef cozemedıler sıcaklık fan v.s arızaları yok ama anıden bazen saatlerce kapanmıyor bazen acıyorsun 10 dakıkada 3 sefer kapanıyor cozemedım bana bı yardımcı olurmusunz rıca etsem asus k55 serısı laptopum

  • Sonsuz Teknoloji
   14:40 27 Mart 2021 14:40

   Merhabalar, asus k55 modeli ile ilgili bu sorunu daha öncede bir kaç kez duydum. Genel olarak cihazın yaygın bir kronik sorunu var gibi. Kapanmalar ısınma sorunu değilse elektrik aksamından olma ihtimali muhtemeldir. Batarya veya güç adaptörü ile ilgili sorun olma ihtimali de muhtemeldir. Bu sorun ancak fiziksel olarak görülerek çözüm bulunacak bir sorun.

Bir yorum bırakınız...

*

Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...
en iyi blueetooth speaker

Bluetooth Hoparlör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji geliştikçe, birçok teknolojik aletin ve ek parçalarının kablosuz, uzaktan bağlantılı olacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Bunlardan biri de bluetooth hoparlörlerdir. Günümüzde birçok sebeple kullanılan ...