Mac Bilgisayarlar Oyunlarda Neden Tercih Edilmiyor? | Sonsuz Teknoloji

Mac Bilgisayarlar Oyunlarda Neden Tercih Edilmiyor?

mac bilgisayar oyun performans

Kendinizi iyi bir bilgisayar oyuncusu olarak görüyorsanız ve kendinize oyun bilgisayarı satın almayı düşünüyorsanız, Mac veya Windows bilgisayar arasında seçim yaparken gerçekten bir yarışma yoktur. Mac’ler, fotoğraf, video düzenleme ve Grafikerlik konusunda en çok talep edilen bilgisayarlarlardır. Oyun oynama söz konusu olduğunda Mac’ler bu konuda çok başarılı değildir. Windows gibi çok fazla oyun yelpazesi yoktur.  Peki Mac’ler oyunlarda neden daha az tercih ediliyor?

Mac’ler Oyunlarda Neden Tercih Edilmiyor

Windows bilgisayarların oyunlardaki avantajı bilgisayarın yükseltme imkanının olmasıdır. Windows bilgisayarlar kullanıcıları genellikle bilgisayar yükseltmesi yapar.  Oyunlar daha güçlü hale geldikçe, donanım ihtiyacı duyulur ve Windows kullanıcıları istedikleri zaman bu yükseltmeyi yapabilir.  Ciddi oyuncular sık ​​sık yükseltmeleri gerektiğini bilirler. Mac bilgisayarlarda bu güncellemeleri yapamazsınız.

Apple bilgisayarları pahalı ürünlerdir. Bilgisayar oyun dünyası her geçen gün yüksek performans gerektiren oyunlarla geliyor. Apple’de bu güncellemeleri takip etmek zor. Apple, ürünleri telefonlar gibi belli bir model tanıtımıyla piyasaya sürülüyor. Tekrardan üzerinde oymamalar pek yapılamıyor yapılsada maliyetli oluyor. Oyuncularda her yıl yeni Mac bilgisayar satın almanın maliyetli olduğunu düşündüğü için Windows bilgisayarları tercih ediyorlar. Windows bilgisayarlarında, oyun yeniliklerine göre her yıl yükseltmeler yapabilirsiniz. Maliyeti de daha ucuz olmaktadır. Bu nedenle Mac’ler, bilgisayar oyunları konusunda pek tercih edilmezler.

Mac’lerde Oyun için Ekran Kartları

GPU’lar sadece Apple’ın en pahalı Mac bilgisayarlarında kullanılabilir. Apple bilgisayarlar arasında  MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro da dahil olmak üzere hiçbiri ekran kartı desteği yoktur.  Apple bunun yerine Intel’in 3D oyunlar için çok fazla güçlü olmayan UHD grafiklerini tercih ediyor.

Yeni Platformalar Apple’ın Oyun Bilgisayarı Sorununu Çözecek mi?

Apple, İPhone ve iPad mobil oyunlarda güçlü bir duruş sergilerken, masaüstü oyun konusunda gerilerde kaldı. Peki Apple, dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar için oyuncular için adımlar atmayı düşünüyor mu? Bunu söylemek zor.

Apple, bilgisayar oyun için kötüdür. Ancak, oyun  dünyası artık online sunuculu oyunlara doğru gidiyor. NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun platformu GeForce Now  ve Google’ın oyun platforma Google Stadia, Mac ve popüler bilgisayar oyunlarıyla uyumluluk sunuyor. Oynamak için donanımınızı yükseltmenize gerek yok. Bunun yerine, yalnızca bir uygulamayı indirip başlatmanız gerekir. Güçlü bir internet bağlantısına ve her ay küçük bir abonelik ücreti ödemeniz gerekir. Bu platformlar yakın gelecekte oyunlar için Apple’ın imdadına yetişecektir.

Bir yorum bırakınız...

*