Microsoft, Windows 7 Desteğini Bittirdi İşte Bilmeniz Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Microsoft, Windows 7 Desteğini Bittirdi İşte Bilmeniz Gerekenler

windows 7

Microsoft,  Windows 7’ye on yıldan fazla bir süredir güncelleme güvenlik desteği veriyordu. Microsoft, 14 Ocak 2020 itibariyle güvenlik düzeltme ekleri yayınlamayacak. Windows 7 bilgisayarınıza güncelleme almasanız bile  bilgisayarlarınız çalışmaya devam edecektir.

Hala Windows 7 kullanabilir miyim?

Windows 7 olduğu gibi normal çalışmaya devam edecektir. Windows 7 veya Windows XP çalıştıran bir bilgisayarınız varsa, 13 Ocak 2020’de olduğu gibi 15 Ocak 2020’de kullanabilirsiniz. Microsoft, bilgisayarınızı kullanmanmanızı engellemeyecek. Sadece güvenlik ve diğer güncelleme destekleri son bulacak, artık yeni güncellemler  olmayacak. “Windows 7, PC’nizin desteklenmediğini” bildiren bazı mesajlar görebilirsiniz.

Ne Değişecek?

Microsoft, artık Windows 7’ye güvenlik yamalarını sunmayacak. Bu, şu demek oluyor; Microsoft, Windows Update için yeni güvenlik düzeltme ekleri yayınlamayacak. Windows Update’in Windows 7’de bir anlamı kalmadı. Windows 7 bilgisayarlar hackerlar için artık potansiyel hedef olacaktır. Windows 7 Zamanla güvensiz bir işletim sistemi olacaktır. Bu ndenele biran önce Windows 10 sürümüne geçmek iyi bir karar olacaktır.

Bir çok web tarayıcısı ve yazılım araçları, en son sürümlerinde Windows XP desteğini bıraktı. Windows 7 de sonunda aynı kader ile karşılayacaktır. Şimdilik Google,  15 Temmuz 2021’e kadar Windows 7’de Chrome’u desteklemeye devam edeceğini açıkladı.

Güvenlik Yamalarını Bir Şekilde Alabilir miyim?

Windows 7 desteği tamamen sona ermedi. Microsoft yine de yalnızca genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri sunacak, ancak yalnızca işletmeler ve devlet kurumları belli bir ücret karşılığında bu desteği alabilecektir. Ancak bu kuruluşlarda ücret ödemek yerine eninde sonunda Windows’un yeni sürümlerine geçiş yapacaktır. Ev kullanıcısıysanız güvenlik güncellemeleri için ekstra ödeme yapmanın bir yolu yoktur. Microsoft bunları yalnızca kuruluşlara sunuyor.

Güncelleme Olmazsa Risk Olacak mı?

Windows 7 kullanmaya devam etmek tehlikeli midir? Bu duruma bağlı. Muhtemelen 15 Ocak 2020’de çok riskli olmayacak. Ancak, zaman ilerledikçe, saldırganların bildiği daha fazla güvenlik açıklarına sahip bir Windows sürümün halii alacaktır. Belli bir zaman sonra, kullandığınız tarayıcılar ve diğer uygulamalar işletim sisteminiz için desteği bırakacaktır. Tarayıcı güvenlik yamaları olmadan, kötü amaçlı bir web sitesi bir web sayfasını açtıktan sonra sisteminizin güvenliğini aşabilir.

Programlar Windows 7’de Çalışmaya Devam Edecek mi?

Bir süre Windows 7 üzerinde çalışmaya devam edecektir. Ancak uygulamaların çoğu önümüzdeki birkaç yıl içinde yavaş yavaş Windows 7’de çalışmayı bırakacaktır. Özellikle online çalışan uygulamalar kısa sürede çalışmaz hal alacaktır. İnternet olmadan kullandığınız dahili programları kullanabilirsiniz. Ancak online güncelleme ihtiyacı olan uygulamalar yakın bir gelecekte zamanla çalışmayacaktır.

Steam gibi online alışan oyun platformları bu güncelleme kısıtlamasından kesinlikle etkilenecektir. Bazı uygulamalar Windows 7 için desteği zaten bırakmıştır. Örneğin, Microsoft Office 2019 yalnızca Windows 10’u destekler, Windows 7 veya 8’i desteklemez.

Windows 7 bilgisayarım var, ne yapmalıyım?

Windows 7’yi yükseltmenizi öneririz. Eğer bilgisayar donanımınız Windows 10 için yeterli ise bilgisayarınıza Windows 10 kurun.  Donanımınız yeterli değilse o zaman kendinize yeni bir PC bakma zamanı gelmiş demektir. Bu makaleden Windows 10 sistem gereksinimlerini öğrenebilirsiniz.

Windows 10’a yükseltme yaparak bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Online PC yükseltme için Windows 7 veya 8 sistemine sahip olmak gerekir. İSO dosyasını indirerek USB  ile de Windows 10’u yükleyebilirsiniz. Windows 10’u USB ile kurmak için bu makaleden fikir edinebilirsiniz.

Bilgisayarınız artık Windows 10’u da çalıştıramayacak durumda ise Linux işletim sistemini bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Linux hem ücretsiz hem de hafif işletim sistemleridir. Google Chrome ve Firefox gibi en yeni web tarayıcılarını destekler ve uzun süre güvenlik güncellemeleri almaya devam eder. Linux iletim sistemi seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

Yukarıdaki seçeneklerin hiç birini değerlendiremediyseniz yeni PC satın alma ihtiyacı kaçınılmaz olmuş demektir.

Bir yorum bırakınız...

*