Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu | Sonsuz Teknoloji

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu

telefon kendi kendine kapanıyor

Her geçen gün karşımıza yepyeni akıllı telefonlar çıkıyor ve bunu takip ederek daha bir sürü tanıtımlar gerçekleşiyor.Ancak teknolojik aletlerin gelişmesiyle birlikte çeşitli sorunlar da karşımıza çıkabiliyor.Bu problemlerden bir tanesi yeni akıllı telefon modellerinde dahi görülebilen kendi kendine kapanma sorunu olarak ortaya çıkıyor.

Genel arıza durumu içerisinde yer alan telefon kendi kendine kapanıyor sorunu birçok nedene bağlı olarak gelişiyor. Öyleyse akıllı telefonların bu döngü içerisine girme sebebi nedir? Bu problem neden oluşur? Android ve İphone telefonlarda Kendi kendine kapanma problemi için ne tür çözümler bulunabilir? Birlikte inceleyelim.

Telefonun Kendi Kendine Kapanma Sebebi Nedir?

İster Android telefonunuz olsun isterse İphone telefonunuz olsun akıllı telefonların kendi kendine kapanma sorunu çözümünden önce ilk olarak hangi kaynaklardan meydana geldiği tam olarak bilinmesi gerekir. Bu şekilde çözüm yolları farklı sebeplerden dolayı değiştiğinden,  bu sebebe bağlı olan kapanma problemi bulunmalı ve yapılması şart olan düzenlemeler gerçekleşmelidir.

Telefon kendi kendine kapanma sorunu kapsamında iki farklı tür sınıflama söz konusudur. Akıllı telefonun donanımlarında olan problemler veya yazılımlarında oluşan problemler olarak belirtilir. Bu problemin çeşitli döngülere bağlı olarak ön plana çıktığı da görülür.Yazılımsal ve donanımsal problemleri sınıflandırarak sebeplerini sizlere belirtelim.

Yazılımsal Nedenlere Bağlı Olarak Oluşan Hatalar Nelerdir?

Akıllı telefon kendi kendine kapanıyor ve daima bu şekilde aynı hata yaşanıyorsa, burada düşünülmesi gereken ilk yer yazılım problemi olmalıdır. Yazılım kısmı kontrol edildikten sonra burada bulunan herhangi bir arıza olup olmadığı mutlaka bilinmelidir.

Genellikle Android işletim sistemi bulunan akıllı telefonlar da bu yazılım problemiyle sıkça karşılaşıldığı herkes tarafından biliniyor. Bu problem, işletim sisteminin güncellenmesi anında yaşanıldığı gibi, akıllı telefonun kendi kendine kapanması sorunu olarak da kısır döngü şeklinde yaşanabiliyor.

Yazılımsal Oluşan Problemlerin Çözümleri Nasıldır?

Akıllı telefonlar da yaşanan bu problemin çözümü için yeniden bir sıfırlama yapılması doğru bir tercih olabilir. Bunu gerçekleştirmek için cihazın açık olması gerekir.Ancak cihaz kendisini tekrarlı bir şekilde sürekli olarak kendisini başlatmaya devam ederse, bu durumda telefonu güvenli mod üzerinden açmayı deneyin. Yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Sıfırlamanın yapılmasıyla birlikte akıllı telefonda var olan yazılım fabrika ayarlarına geri çevrilebilir.
  • Akılı telefonu fabrika ayarlarına döndürdüğünüz zaman telefonun kendi kendine kapanma sorunu çözülmüş olması gerekir.
  • Tabii ki bu durum telefonun yazılımsal nedenlerinden dolayı oluşuyorsa çözüm gerçekleşir.
  • Bu problem yine de devam ederek yazılımsam sebebe bağlı değilse, kapanma döngüsü tekrar edecektir. Bu şekilde cihazın sıfırlama işlemi tam yapılamayabilir.

Akıllı telefon için oluşan bu problem donanımsal nedenlere bağlı olarak geliştiği anlaşılırsa, yapılması gereken kontrol ve işlemleri birlikte görelim.

Donanımsal Nedenlere Bağlı Olarak Oluşan Hatalar Nelerdir?

telefon arıza

Cihazda oluşan kapanma probleminin yazılımsal nedenlere bağlı olmadığı anlaşıldığında donanım kısmının kontrol edilir.Bu kısımda sıkça karşılaşılan problem batarya sıkıntısıdır. Bazı cihazların oldukça hızlı şekilde çalışmasına bağlı olarak çabuk yıpranma görülebilir. Bu durum cihazın kullanımını da etkilediğinden kapanma sorunu ile karşılaşılabiliyor.

Eğer akıllı telefonun içerisinde batarya problemi bulunuyor ise, bu tarz döngü hatası ile tekrar kendi kendine kapanma problemi yaşanabilir. Genel olarak telefon, kimyasal yaşlanmaya uğramış ve ömrü tükenmiş pilleri olduğunda bu durum görülür. Böyle bir sorun yaşandığı zaman ilk yapılması gereken kontrol, pil kontrolü olmalıdır.

Akıllı Telefonlarda Pil Kontrolü Nasıl Gerçekleşir?

Pil kontrolü esnasında dikkat edilmesi gereken önemli konular şunlardır:

  • Pil hasarlı olduğunda şişme yapabilir.
  • Hasarlı olan pil hızlı ve anlık olarak şarj değişikliği yaşar.
  • Telefonun şarjı %70 gibi seviyelerden ani olarak %30 gibi seviyelere düşebilir. Bu şekilde batara da problem olduğu rahatlıkla anlaşılır.
  • Bu durumla karşılaşıldığında mutlaka bataryanın değiştirilmesi gerekir.

Tüm işlemler bittikten sonra cihazda aynı kapanma hatasının tekrar olup olmadığını kontrol edin.

Kapanma Probleminde Ana Kart Sorunu

Cihazda herhangi bir batarya problemi yoksa veya bataryanın değişmesine rağmen kapanma problemi kendisini tekrarlıyorsa, farklı bir donanımsal problemin olduğunun kanıtıdır. Diğer donanımsal problemlerden bir tanesi anakart ile oluşan hatalardır. Cihazın anakart kısmında başlamış olan herhangi bir problem, ani şekilde döngüsel olarak kapanmasına yol açabilir.

Anakart Değişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle akıllı telefon üreticileri bu tip durumlar oluştuğunda ve garanti süresi devam ettiğinde ücretsiz olarak onarım servisi sunuyor. Bu nedenle resmi servislere mutlaka gidilmesi en doğru tercihtir. Resmi servislere gitme kısmını kesinlikle önemli olduğu için vurgulayalım.

Cihazda anakart değiştirmek için mutlaka güvenilir olan yerlere başvurulması gerekir. Hem güvenlik hem de doğru tamir açısından bu konu oldukça önemlidir.Genel olarak bu tarz problemlerin dışında görülebilecek farklı bir sıkıntı olmamaktadır. Eğer yalnızca donanımsal nedenden dolayı bir problem yaşanıyorsa, teknik servis daha doğru bir çözüm yöntemi olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*