SEO ve PPC Arasındaki Fark ∞

SEO ve PPC Arasındaki Fark

seo ppc

Bir web sitesiniz var ise SEO terimi ile bir çok kez karşılaşmışınızdır. Ancak PPC terimi herkes tarafından bilinmeyen SEO kadar yaygın olmayan bir terimdir. Bu yazımızda hem SEO hem de PPC terimini ayrıntılı  bir şekilde ele alacağız. Peki ya PPC? Bu SEO ile aynı mı? Ve SEO ile PPC arasındaki fark nedir?

SEO Nedir?

seo

SEO ve PPC arasındaki farkları anlamak için  önce SEO’nun ne olduğunu bilmemiz gerekir.  SEO nedir? Basit bir ifadeyle, SEO (Search engine optimization), arama motoru optimizasyonu demektir. SEO, web sitenizdeki yazıların, belirli anahtar kelimeler aracılığı ile arama motorları sonuçlarında üst sıralarda girerek daha fazla web sitesi trafiği alması için yapılan çalışmaların bütünüdür.

SEO’nun Faydaları

SEO’nun sayısız faydası vardır, bu yazımızda en önemli faydalarını ele alacağız.

Daha Fazla Web Trafiği

Elbette SEO’nun en önemli faydası, arama sonucunda üst sıralarda yer alarak web site trafiğini arttırmaktır. SEO kuralları ile hareket ettiğinizde arama motorlarında üst sırada olma yarışında siz de olacaksınız demektir.

Gelir arttırma

Web sitesi trafiğine sahip olunmasının en önemli sebebi, ürün satanın ürünü daha fazla insana ulaşacak, reklam geliri ile kazanç sağlayan web sitesi ise daha fazla reklam geliri ile kazanç elde edecektir. Ne kadar fazla trafik o kadar fazla gelir demektir.

Güvenilirlik

Farklı konularda web sitesiniz öne çıkması ziyaretçilerde güvenirlilik algısı oluşturacaktır. Sitenize güvenirlik artacak ve daha fazla geri dönüş alacaksınız. Aynı zamanda sitenizde satılan ürünlere rağbet artacaktır.

SEO İpuçları

SEO çalışmalarının sonucunu bir günde alamazsınız, SEO sonuçlarını almak biraz zaman alır. Ancak kalıcı ve organik sonuçlar elde etmiş olursunuz. İlerleyen süreçte ayrıca bir ücret ödemeden organik olarak web sitesi trafiği almaya devam edersiniz. Çok fazla SEO yöntemi vardır. Biz bunlardan sadece bir kaç tanesini ele aldık.

Özgün yazı

Web sitesi trafiğinin ve SEO’nun altın kuralı özgün yazı yazmaktır. Kopyala yapıştır yazılar yazarsanız,  web sitesi trafiğini unutun. Arama motoru sıralaması yarışında bile şansınız olmaz. Bu nedenle özgün kaliteli yazılar yazın. Arama motorlarının algoritması ne kadar değişirse değişsin, özgün yazı altın kuralı her zaman var olacaktır.

Önce Mobil Kullanıcılara Odaklanın

mobil uyumlu

Tüm web trafiğinin % 50’sinin mobil cihazlardan gelmektedir.  Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, iyi sonuçlar almak için öncelikle mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Web sitenizin mobil uyumluluk testini yapmak için Google mobil uyumluluk testinden faydalanabilirsiniz.

Web Sitenizin Hızlarını Artırın

Web site hızı ziyaretçilerin sitenizi ziyaret oranını arttırmasında önemli rol oynar ve Google gibi arama motorları web sitesi hızını dikkate alır. Web sitesi test eden çok fazla sayıda araç vardır. En yaygın olan Google PageSpeed Insights sayfasını kullanabilirsiniz.

Okunaklı Yazı Tipleri ve Biçimlendirme Kullanın

Web siteniz okunaklı yazı font ve boyutları kullanılmıyorsa ziyaretçiler sitenizi hemen terk edecektir. Bu nedenle Sitenizin yazı tipini ve biçimlendirmelerini optimize edin.

PPC Nedir?

ppc

SEO’nun ne olduğundan genel olarak bahsettiğimize göre şimdi gelelim PPC nedir? Temel terimlerle, PPC (Pay Per Click) veya tıklama başına ödeme, markaların veya işletmelerin sıklıkla kullandığı bir çevrimiçi reklamcılık türüdür.

PPC’nin Faydaları

SEO gibi, PPC reklamcılığının tonlarca dikkate değer faydası vardır. İşte PPC’nin genel olarak faydaları;

Hedefli Reklamcılık

Hangi reklam stratejisini kullanmayı seçerseniz seçin, olabildiğince hedef kitleye ulaşmak için reklam sunmak amaçlanmalıdır. PPC reklamcılık ile hedef kitleye reklam sunmayı büyük ölçüde hedefleyebilirsiniz. PPC reklamcılık ile reklamları özelleştirebilir ve bölgenizdeki kullanıcılara reklam vermek için coğrafi hedefleme gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Doğru Analiz

PPC reklamcılığının bir diğer önemli yararı, sonuçlarınızı yakından takip etme yeteneğidir. Ayrıntılı analizler sayesinde, reklamlarınızın derinlemesine dökümlerini gerçek zamanlı olarak alırsınız. Elde ettiğiniz veriler üzerinden hangi reklam metodunun hangi kriterlerin yani kısaca neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını takip edebilirsiniz. Böylelikle en doğru analizlerle daha doğru hedeflere ulaşırsınız.

Bütçe Dostu Reklamcılık

En önemli avantajlarından biri de reklamcılık maliyet avantajıdır. PPC ile tıklama başına ödeme yaparsınız. Yani hedef reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız. Gösterim, için para ödemezsiniz, bu da reklam verenler için büyük avantajdır.

PPC İpuçlar

Basit Tutun

Oluşturacağınız reklamı oldukça basit ve anlaşılır tutun ürününüz net ve anlaşılır olsun ki doğru müşteriler sizi bulsun. Böylelikle daha az bütçe ile daha doğru  müşteriye ulaşırsınız. Bu da satış oranını daha fazla arttıracaktır.

Anahtar Kelime Araştırması

PPC reklamları oluşturduğunuzda, onları belirli anahtar kelimelere atayacaksınız. Reklamı oluşturmak için kapsamlı anahtar kelime araştırması yapmak oldukça önemlidir. Google Ads’te anahtar kelime planlayıcı araçları aracılığıyla anahtar kelime çalışması yaparak ürünleriniz için en doğru anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Okunaklı Reklamlar

Bu önerimiz aslında ilk maddemiz ile aynı basit, yalın ve anlaşılır bir dil kullanın. Yazı fontlarına dikkat edin okunabilir yazı fontları olsun. Nasıl yapılacağı konusunda fikir edinmek için reklamları takip edin ve bu reklam türlerinden kendinize en reklam profilini oluşturun.

SEO ve PPC Arasındaki Fark

SEO ve PPC arasındaki  fark; SEO web sitesine doğal organik trafik kazanmak için uygulanan teknik, PPC ise ürün pazarlamak için ödeme yapılarak oluşturulan reklamcılık türüdür. PPC yönteminde her ne kadar ücret ödeyerek reklam verseniz de doğru hedefe ulaşmak için SEO  gibi bazı konulara dikkat etmeniz gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*

Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...