Spotify Ne Kadar İnternet Verisi Kullanıyor? | Sonsuz Teknoloji

Spotify Ne Kadar İnternet Verisi Kullanıyor?

Spotify

Müzik dinlemek denince akla ilk gelen uygulama muhtemelen Spotify uygulamasıdır. Spotify, 87 milyonu Premier abone olan 200 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. 35 milyondan fazla parçadan oluşan devasa bir kütüphanesi vardır.

Sınırsız internet veri kullanım internet paketiniz varsa, internet verisinin ne kadar tüketileceğine ilişkin endişe duymanıza gerek yoktur. Ancak, sınırlı bir internet paketi kotanız varsa bu makaleyi okumaya devam etmelisiniz. Bu makalede Spotify’ın müzik dinlerken ne kadar veri harcadığından bahsedeceğiz.

Spotify Ne Kadar Veri Kullanıyor?

Bir müzik akışı platformu olarak Spotify, sadece ses veri aktarımı olduğu için Netflix veya YouTube video akışı hizmetleri gibi geniş bantlı hizmet verme ihtiyacı yokur. Spotify, çeşitli kalite ayarlarına sahiptir. Ses kalitesi kbps (saniyede kilobit) olarak ölçülür. Basitçe söylemek gerekirse, daha yüksek kbps daha yüksek sadakat ses anlamına gelir. Basit olması için 96 kbps olan varsayılan veya “Normal” akış kalitesi ayarına bakalım.

Şarkılarınızı “Normal” kalitede (96 kbps) dinliyorsanız, dakikada yaklaşık 0,7 megabayt kullanırsınız. Üç dakikalık bir şarkı için yaklaşık 2 MB kadar veri harcarsınız. Spotify’da bir saat müzik dinlemek yaklaşık 40 MB internet verisi harcar.

Yaklaşık Veri Tüketimi

Spotify’ın ses kalitesi ayarlarının her birini temel alarak tüketilen yaklaşık veri miktarını tahmin edebiliriz.

  • Düşük (24 kbps) – üç dakikalık şarkı başına 0,5 MB; Saatte 10 MB
  • Normal (96 kbps) – üç dakikalık şarkı başına 2 MB; Saatte 40 MB
  • Yüksek (160 kbps) – üç dakikalık şarkı başına 3,5 MB; Saatte 70 MB
  • Çok Yüksek (320 kbps) – şarkı başına 7 MB; Saatte 140 MB

Spotify’ın “Otomatik” etiketli varsayılan kalite ayarı, İnternet bağlantınızın gücüne bağlı olarak ses akışlarınızın kalitesini değiştirir. Ancak, ses kalitesi asla 96 kbps’nin altına düşmez.

Spotify Ses Kalitesi Nasıl Değiştirilir

Spotify akışlarının kalitesini değiştirmek çok kolaydır.

1. Uygulamayı başlatın ve ekranın sağ üst köşesindeki dişli simgesi olan Ayarlara dokunun . “Müzik Kalitesi” etiketli alt başlığı görene kadar ekranı aşağı kaydırın.

2. Burada “Akış” etiketli bir seçenek göreceksiniz. Kaliteyi değiştirme seçeneği sunacak bir açılır menü açmak için buna dokunun.

Varsayılan seçenek “Otomatik” tir, ancak “Düşük”, “Normal”, “Yüksek” veya “Çok Yüksek” olarak değiştirebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra, ayarlar menüsünden çıkıp akışa başlamanız yeterlidir.

Çevrimdışı Kullanım İçin Şarkı İndirme

Spotify Premium abonesiyseniz cihazınıza 10.000’e kadar podcast ve çalma listesi indirebilir ve istediğiniz zaman hücresel veri harcamadan dinleyebilirsiniz.

Bir albüm veya çalma listesi indirmek için, indirmek istediğiniz çalma listesini açın ve “İndir” seçim anahtarını etkinleştirin. İndirme işlemi tamamlandığında, yeşil bir dairenin içinde aşağı doğru bakan siyah bir ok görürsünüz.

Bir podcast indirmek için , indirmek istediğiniz podcast bölümüne gidin ve indirmeyi başlatmak için aşağı dönük oka dokunun. İndirme işlemi tamamlandığında aynı siyah ok simgesini göreceksiniz.

Spotify’ı yalnızca indirdiğiniz içeriği oynatacak şekilde ayarlamak için Spotify’ı çevrimdışı moda ayarlamanız gerekir. Bunu yapmak için uygulamayı açın ve “Ana Sayfa” simgesine dokunun. Ardından, “Ayarlar” simgesine dokunun. Buradan, “Oynatma” düğmesine dokunun ve “Çevrimdışı” ayarını açık olarak değiştirin.

Bir yorum bırakınız...

*