Ülkelerin Netflix’te Yasakladığı Filmler | Sonsuz Teknoloji

Ülkelerin Netflix’te Yasakladığı Filmler

netflix yasaklı filmler

Dünyanın en büyük TV platformlarından biri olan Netflix, 2019 yılına ait Netflix yasaklı filmler listesini açıkladı. Bu listeye göre, bazı ülkeler tarafından platformda yer almaması talep edilen yapımlar yasal süreçler sonucunda çıkartılmıştır. Netflix sansürü kapsamında talep edilen bazı yapımlar, ülkelerin Netflix platformları üzerinden kaldırıldı. Devletler tarafından kaldırılması talep edilen içeriklerin arasında genellikle politik ve cinsel içerikleri yapımlar yer alıyor. En çok yasak talebi de Singapur tarafından gönderilmiştir. Gelin Netflix yasaklanan film ve diziler listesine birlikte bakalım.

1.     Full Metal Jacket

Netflix yasaklı filmler listesinde tüm zamanların en başarılı savaş filmlerinden biri olan Full Metal Jacket da yer alıyor. Vietnam tarafından yasaklanması talep edilen bu yapımda Vietnam Savaşı’nın tasviri yapılıyor. Vietnam Hükümeti ise filmde dönemin lideri HoChiMinh için yapılan tasviri beğenmediğinden yapımın yasaklanmasını istemiştir.

Full Metal Jacket, usta yönetmen StanleyKubrick’in en başarılı eserlerinden biridir.

2.     The Last Temptation of Christ

Netflix yasaklanan film ve diziler arasında The Last Temptation of Christ de yer alıyor. Usta yönetmen Martin Scorsese tarafından çekilen filmde, İsa peygamberin son günleri anlatılıyor. Film, dünya çapında büyük bir gişe yapmış ve aynı zamanda eleştirmenlerden de tam not almayı başarmış bir yapımdır. Fakat Singapur Hükümeti, filmin ülkelerinin dini ve toplumsal yapısına uymadığını düşündüğünden sansür talebinde bulunmuştur. Hükümetin bu talebi de Netflix tarafından kabul edilmiş ve film, Singapur’da yasaklanmıştır.

3.     The Bridge

En dikkat çeken Netflix içeriklerinden biri olan The Bridge, San Francisco’da bulunan Golden Gate köprüsünü anlatıyor. Fakat bu oldukça iddialı belgesel, köprüde meydana gelen intihar vakalarına odaklanıyor. Köprüdeki intihar vakalarında büyük bir artışın yaşanması da bazı yapımcıları bu tip bir belgesel çekmeye ikna etmiş. Fakat başarılı belgesel Yeni Zelanda Hükümeti tarafından sansüre uğramış ve ülkede yasaklanmış.

4.     Disjointed

Netflix sansürü kapsamında Kathy Bates’in de rol aldığı Disjointed da yasaklanıyor. Yapımın yasaklanması için talepte bulunan ülke de Singapur. Uyuşturucu kullanımına özendirdiği gerekçesi ile yasaklanması istenen yapımı, artık Singapur’da izleyebilmek mümkün olmayacak.

5.     Night of the Living Dead

Netflix yasaklı filmler listesinde yer alan bir diğer kült yapım da Night of the Living Dead oluyor. Korku türünün en usta yönetmenlerinden biri olan George A. Romero tarafından çekilen bu serinin Almanya’da tam elli senedir yasak olduğuna inanmak güç. Film serisi, gençleri olumsuz yönde etkilediği için sansürlendi ve daha uzun yıllar boyunca yasaklı kalmaya devam edecek gibi duruyor. Film, Netflix üzerinden gösterilmeye başlandığında da tepki toplayarak 2017 yılında ülkede yasaklanmıştır.

6.     Cooking on High

Cooking on High, oldukça enteresan bir reality Show olarak karşımıza çıkıyor. Netflix platformu üzerinden yayınlanan bu yapım, Singapur’da yasaklanan bir diğer içerik. Gençleri ve halkı uyuşturucuya özendirdiği sebebi ile yasaklanması talep edilen yapımı Singapur’da izlemek mümkün değil.

7.     Patriot Act with Hasan Minhaj

Netflix yasaklı filmler arasında ünlü ve popüler komedyen Hasan Minhaj’ın şovu da bulunuyor. 2019 yılında Suudi Arabistan tarafından sansür uygulanması talep edilen bu yapım, aynı sene içerisinde ülkede de yasaklandı. Patriot Act with Hasan Minhaj’ın ülkede yasaklanma nedeni olarak da Cemal Kaşıkçı cinayeti gösterildi. Ünlü komedyen, şovun bir bölümünde Cemal Kaçıkçı cinayeti ile ilgili bir takım noktalara değiniyordu.

 

8.     Legend of 420

Yine uyuşturucuya özendirdiği iddia edilen bir yapım ve yine Singapur Hükümeti’nin yasak talebi. Netflix tarafından açıklanan raporda Singapur Hükümeti, platforma sansür uygulayan ülkelerin en başında geliyor. Legend of 420 olarak bilinen içerik de bu sansür uygulamalarından nasibini alıyor. Uyuşturucu maddeleri konu alan ve çeşitli açıklamalarda bulunan bu belgesel yapımı Singapur’da izlemek artık mümkün değil.

9.     The Last Hangover

Netflix yasaklı filmler arasında The Last Hangover isimli komedi filmi de yer alıyor. Brezilya yapımı bir film olan The Last Hangover da Singapur’da yasaklanan yapımlardan biri. Porta dos Fundos isimli bir komedi topluluğu tarafından çekilen filmde din teması işleniyor. Din ile dalga geçildiği ve tiye alındığı düşünülen film, Singapur Hükümeti tarafından sansüre uğrayan yapımlardan biri.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...