Windows 10 Uzak Bağlantı Engelleme ∞ Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Uzak Bağlantı Engelleme

windows uzak bağlantı engelleme

Bilgisayar ile internete bağlanırken herkese açık veya güvenli olmayan ağlarda, çok dikkatli olmanız gerekir. Otellerde, havalimanlarında ve restoranlarda Wi-Fi kullanmak genelde risklidir. Bilgisayarınız ile bu tür ağlara sürekli olarak bağlanıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Bu tür alanlarda İnternete bağlandığınızda uzaktan bağlantıları engellemenizi tavsiye ederiz. Bu yazımızda Windows 10 bilgisayarda uzak bağlantı engelleme nasıl yapılır?

Windows 10’da Gelen Bağlantıyı Engelleyin

Windows 10 Güvenlik Duvarı ayarlarını değiştirerek gelen bağlantıları kısıtlayabilirsiniz .

 • Windows Arama çubuğuna denetim masası yazın ve Denetim Masası’nı açın.
 • Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı tıklayın

Bilgisayarınızın Kontrol Panelinde Windows Defender Güvenlik Duvarı seçeneğini bulamazsanız, sağ üst köşedeki Görüntüle seçeneğini Büyük simgeler veya Küçük simgeler olarak ayarlayın ve tekrar kontrol edin.

windows güvenlik duvarı

 • Sol kenar çubuğunda “Bildirim ayarlarını değiştir’i seçin.
 • “Ortak ağ ayarları” bölümünde, “İzin verilen uygulamalar listesindekiler dahil tüm gelen bağlantıları engelle” yazan kutuyu işaretleyin. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’ı seçin.

güvenlik duvarı

 • Özel ağlarınızın güvenliğine tam olarak güvenmiyorsanız, “Özel ağ ayarları” bölümünde bu tür ağlar için gelen bağlantıları da engelleyebilirsiniz.

Daha profesyonel bir adım atmak istiyorsanız, Wi-Fi veya Ethernet bağlantısı profilini değiştirmek için Windows 10 Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wi-Fi veya Ethernet’e gidin. Ağ adına tıklayın.  Ağ profili bölümünde bunun özel mi yoksa genel bir ağ mı olduğunu belirtin .

ağ profili

Windows 10’da Giden Bağlantıları Engelleyin

Windows 10‘da giden bağlantıları durdurmanın iki yolu vardır.

Tüm Uygulamalar için Giden Bağlantıları Engelleyin

Windows Güvenlik Duvarı gelişmiş güvenlik ayarlarını değiştirerek tüm uygulamalar için giden bağlantıları kolayca kısıtlayabilirsiniz. Windows Defender Güvenlik Duvarı menüsünde, sol kenar çubuğundan “Gelişmiş ayarlar”ı seçin .

windows güvenlik duvarı
“Yerel Bilgisayarda Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Defender Güvenlik Duvarı” na sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin .

gelişmiş güvenlik

Üst sekmelerde “Ortak Profil” , “Etki alan Profili” ve Özel Profil” yer almaktadır. Buradan Ortak profili seçerek  Giden bağlantılar sekmesini “Engelle” olarak seçebilirsiniz. Bu ayarı diğer sekmelerde de duruma göre uygulayabilirsiniz. Sadece belirli programlar için engelleme yapmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Belirli Bir Program için Giden Bağlantıları Engelleyin

Yalnızca web tarayıcınız için giden bağlantıları engellemek istediğinizi varsayalım, Windows bunu verimli bir şekilde yapmanıza izin verir. Bu aynı zamanda çocuklarınızın internete erişimini engellemek için bir ebeveyn kontrol aracı olarak da kullanılabilir.

yeni kural

 • Windows Güvenlik Duvarından “Gelişmiş Özellikleri” seçin.
 • Giden Kuralları’nı seçin ve sağ tıklayın ve Yeni Kural’ı seçin.

program

 • “Program” seçeneği işaretli şekilde devam edin.
 • Bu program yolu Engellemek istediğiniz Program’ı seçin ve İlerletin.
 • Bilgisayarınızda yüklü uygulamaları bulmak için Yerel Disk (C 🙂 > Program Files (x86) seçeneğine gidin. Engellemek istediğiniz programın klasörüne gidin ve (.exe) uzantılı dosyayı seçin.

bağlantıyı engelle

 • Devam etmek için İleri’yi seçin.
 • Daha sonra “Bağlantıyı Engelle” seçeneği ile ilerleyin.
 • Windows’un uygulamanın giden bağlantısını engellemesini istediğiniz ağ profillerini belirtin. Devam etmek için İleri’yi seçin.
 • Giden kuralına bir ad veya açıklama verin ve Bitir’i seçin.

Uygulama için giden bağlantıların engelini kaldırmak için, Güvenlik Duvarı Gelişmiş Güvenlik menüsünde giden kuralına çift tıklayın. Bağlantıya izin ver’i seçin , ardından Uygula ve Tamam’ı seçin .

Alternatif olarak, kurala sağ tıklayıp Kuralı Sil veya Devre Dışı Bırak’ı seçebilirsiniz . Bu seçenekler aynı zamanda uygulamaya giden bağlantıları başlatmak için erişim izni verecektir.

Bir yorum bırakınız...

*