Windows 10'da "Güvenli Oturum Açma" Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “Güvenli Oturum Açma” Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

windows 10 ağ

 

Windows, dünya genelinde ve özellikle ülkemizde en fazla kullanılan işletim sistemidir. Bilgisayarlar artık özel olsun iş dünyasında osun kişisel hayatımızın bir parçası olmuştur. Bu nedenle Windows bilgisayarlarımızda güvenli oturum açmak önemlidir. Bu makalede, Windows 10’da Güvenli Oturum Açmanın nasıl etkinleştirileceğini veya devre dışı bırakılacağını göstereceğiz.

Güvenli Oturum Açma, Windows 10 oturum açma ekranında ek bir bileşendir. Kimlik bilgileriniz varsa, kimsenin PC’nize erişmesini engellemez.

Bu özellik kötü amaçlı yazılımları engellemeyi amaçlar. Kötü amaçlı kod arka planda bulunabilir ve kimlik bilgilerinizi almak için Windows 10 giriş ekranını taklit edebilir. Uygulamalar ve programlar genellikle “Ctrl + At + Del” komutuna erişemediğinden, bu üç tuşlu komutu yazarak etkinleştirilen Güvenli giriş özelliğini kullanarak sahte giriş ekranını atlayabilirsiniz.

Komut Kullanarak Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Başlamak için, “Windows” ve “R” tuşlarına aynı anda (Windows + R) basarak Çalıştır komutunu başlatın. Küçük bir açılır pencere belirecektir. Metin alanına tırnak işareti olmadan “netplwiz” yazın ve devam etmek için “Enter” tuşuna basın.

netpl

Alternatif olarak, görev çubuğunun arama alanına “netplwiz” yazıp sonuçta Çalıştır komutunu seçerek Kullanıcı Hesapları paneline erişebilirsiniz.

gelişmiş

Kullanıcı Hesapları paneli ekranda görünecektir. “Gelişmiş” sekmesine tıklayın. “Güvenli Oturum Açma” altında listelenen “Kullanıcıların Ctrl + Alt + Delete tuşlarını kullansın” tuşlarına basmasını isteme seçeneğini bulun. Devre dışı bırakmak için etkinleştiri kaldırın veya etkinleştirmek için işaretleyin. “Uygula” düğmesine ve ardından bitirmek için “Tamam” düğmesine tıklayın.

Kayıt Defteri Kullanarak Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak

“Windows” ve “R” tuşlarına aynı anda basarak (Windows + R) Çalıştır komutunu başlatın. Metin alanına “regedit” yazın ve  Enter tuşuna basın.

kayıt defteri

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde, aşağıdaki klasörleri bu sırayla genişletin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

Winlogon klasörün sağdaki panelde “DisableCad” girişini düzenlemek için çift tıklayın. Dğer verisi “Etkinleştirmek için = 0” “Devre Dışı Bırakmak için= 1” olarak düzenleyin. Bitirmek için “Tamam” düğmesine tıklayın. Ayarları kaydetmek için PC’nizi yeniden başlatın.

“Winlogon” ayarlarında bir “DisableCad” girişi yoksa, “Winlogon” üzerine sağ tıklayın, açılır menüden “Yeni” öğesini seçin ve ardından “DWORD (32-bit) değeri” seçeneğini tıklayın. Bir sonraki listede ”. Bu yeni DWORD’ı “DisableCAD” olarak adlandırın ve değerini değiştirin.

Bir yorum bırakınız...

*