Bluetooth LE Audio Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Bluetooth LE Audio Nedir?

Bluetooth LE Audio

Bluetooth LE Audio, kablosuz kulaklıklarda hayal ettiğiniz bir çok yeni özellikleri bulunan bir teknoloji. Bluetooth Özel İlgi Grubu – The Bluetooth Special Interest Group (SIG), CES 2020‘de Bluetooth LE Audio’yu duyurdu. Bluetooth LE Audio, düşük enerji harcayarak yüksek güçlü ses akatarılmasını sağlayacak. Daha uzun pil ömrü, aynı anda birden fazla kulaklık setine bağlantı özelliği ve daha fazlasını göreceksiniz.

Bluetooth LE Audio Nedir?

Bluetooth LE Audio, Bluetooth üzerinden düşük güçlü ses iletimi sağlayacak yeni bir standarttır. Bluetooth LE Audio’nun tam açılımı Bluetooth Low Energy (LE) Audio, yani Bluetooth düşük enerji ses olarak adlandırılır. LE, Low Energy (Düşük Enerji)’nin kısaltmasıdır.  Bluetooth 5 ve 5.1‘den farklıdır. Düşük enerji tüketiminin yanı sıra, ses kalitesi de yüksek derede farklılık gösterecektir. Düşük enerji ile yüksek ses kalitesi elde edeceksiniz.

Bluetooth LE Audio ayrıca,  Bluetooth üzerinden birden fazla cihaza bağlanma özelliği sunacak. Aynı anda birden fala cihaza bağlanarak farklı ses  akışı alabileceğiniz bir özellik olacak.

Bluetooth LE Yeni Bir Teknoloji mi?

Bluetooth (LE) Düşük Enerji yeni bir teknoloji değil, giyilebilir cihazlar, akıllı telefonlar ve tıbbi cihazlar gibi piyasadaki birçok ürün zaten standart Bluetooth LE kullanıyor. Bu cihazlar, gecikme ve ses sıkıştırmasıyla uğraşma karmaşıklığı olmadan nispeten küçük miktarlarda veri iletir. Burada yeni olan “Bluetooth LE Audio”dur. Yani Audio ile düşük enerji kullanarak yüksek ses kalitesi elde etmek.

Bluetooth LE Audio ile Gelen Yeni Özellikler

Bluetooth LE Audio yalnızca gelişmiş güç özelliği yoktur. Elbette bu özelliğin yanında yeni özelliklerde mevcuttur.

Aynı Anda Birden Fazla Cihaza Bağlanma

Bluetooth LE Audio ile, aynı anda birden fazla cihaza tek bir çift kulaklık bağlayabilirsiniz. Cihazlar arasında birden fazla kaynaktan ses almanıza izin verir.

Pratikte, bu, bir bebek monitörü dinlemek, telefon görüşmesi yapmak ve Alexa gibi akıllı bir asistanı kullanmak gibi şeyleri tek bir Bluetooth kulaklık setinden yapmanıza izin verebilir.

Bir Cihazı Birden Çok Bluetooth Cihazına Bağlama

Ayrıca, teorik olarak sınırsız sayıda cihaza tek bir kaynaktan bağlanabilirsiniz. Bu, Apple’ın AirPods ve Beats cihazlarının, sesi iki kulaklık setiyle paylaşmasına olanak tanıyan yeni “Sesi Paylaş” özelliğine benzer.

Wi-Fi Gibi Bluetooth Ses Yayını

Birden fazla Bluetooth dinleme cihazına kaynak ses sunma yeteneğine dayanarak, yeni “yayın” özelliğini Wi-Fi ile karşılaştırabilirsiniz. Tıpkı havaalanı gibi kamusal bir alanda bulunan kablosuz ağlarda olduğu gibi Bluetooth LE Audio, müzik ve ses yayınlarınızı  benzer şekilde insanların dinlemesine açabilirsiniz. Çevrenizdekilere yayın akışı hizmeti verebilirsiniz.

Özel olarak yayınlamak veya dinlemek isteyen herkese açık bırakmak istiyorsanız akışınızı Wii-fi şifresinde olduğu gibi şifre ile koruyabilirsiniz.

İşitme Kaybı Olan Kişiler İçin Daha İyi Erişilebilirlik

Bluetooth LE Audio, işitme cihazı geliştirme standartlarını tam olarak destekler ve sesi doğrudan bir kaynaktan işitme cihazına, hatta işitme cihazı olan insanlarla dolu bir odaya aktarmayı mümkün kılabilir.

Bluetooth LE Audio Ne Zaman Kullanılacak?

Yeni standart henüz Ocak ayının başında açıklandığından, piyasada henüz bunu destekleyen hiçbir cihaz yok. Bir kaç yıl LE Audio “Broadcast” özelliklerinin uygulanmasını beklemeyin. Teknolojinin 2021 yılına kadar tam olarak başlaması beklenmiyor. Yeni tanıtılan teknoloji olduğu için cihaz üreticilerinin yeni tasarımlarında bu özelliği cihazlara eklemeleri ve satışa sunmaları elbette zaman alacaktır. 2021 yılında çıkacak yeni cihaz modellerinde karşımıza çıkmasını umuyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*