Yurtdışı Para Transferi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli | Sonsuz Teknoloji

Yurtdışı Para Transferi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Yurt dışına para gönderimi

Küreselleşme, ekonomi politikalarındaki değişimler, sanal para ve çeşitlerinin ortaya çıkışı ve aşırı derecede ilgi görmesinin yanı sıra ticaret sektörünün hem reel hem de sanal dünyada genişlemesi ile her geçen yıl artış gösteren yurt dışı para transferi işlemleri artış göstermektedir.Ülkeler arasında dönüp dolaşan para trafiğindeki genişleme ve uluslar arası para ağı işlemleri her ülkenin genel yasalarına tabi olmakla beraber uluslar arası kanunlarla da kabul görmüş sabit yasaları bulunmaktadır. Türkiye’de de yurt dışına para transferi ile ilgili bazı genelge ve düzenleme esasları hayata geçirilmiştir.

Hatırlarsanız bundan on yıl önce para transferi işlemleri sadece yerel ve uluslar arası bankalarca gerçekleştirilmektedir. Ancak artan teknoloji, ithalat ve ihracat ağındaki genişleme, sanal para birimlerinin ortaya çıkması gibi pek çok gerekçeden dolayı artık bankalara gerek kalmadan yurt dışına para gönderebilmekte ya da yurt dışından kendi hesaplarımıza kolayca para alabilmekteyiz. Bu işlemler sırasında tüm dünya genelinde kendi para transferi ağına sahip yaygın bir şubesi olan Western Union gibi şirketler kullanılabilmektedir.

BPN adı verilen yurt dışına hızlı, kolay ve pratik para gönderme işlemleri hatasız olarak gerçekleştirilebilmektedir. Lakin yurt dışına para gönderme işlemleri yaparken aşağıda sıralanan konulara dikkat edilmesi gereklidir.

western union

Yurt Dışına Para Transferi Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurt dışına para göndermek için Western Union vb ağları kullanabilirsiniz. Biz bu yazımızda Western Unionu baz alarak konumuza devam edeceğiz. 5 dakikadan bile daha kısa zaman dilimlerinde yurt dışına para gönderebileceğiniz bu ağda para transfer işlemleri hem kolaydır hem de doğru bir şekilde tamamlanmaktadır.

Yurt dışına para gönderebilmeniz için 18 yaşını tamamen doldurmuş olmanız lazım. Buna ek olarak yanınızda TC Kimlik Cüzdanınızın da olmasına özen göstermelisiniz. Eğer TC vatandaşı iseniz ve o an yanınızda kimliğiniz yok ise pasaport ya da ehliyetiniz de olabilir. Eğer Türk Vatandaşı değilseniz pasaportunuzun yanında oturma izniniz ya da Geçici Korumaya Tabi Yabancılar Kimlik kartlarından biri olabilir.

Yurtdışı para transferi gerçekleştirirken size verilen transfer formunu tam ve hatasız doldurmanız gerekmektedir. Para tutarı, para birimi ve alıcı bilgilerini doldurduktan sonra formunuzun imzalı bir nüshası tarafınıza sunulur. Bu nüsha üzerinde sizin para gönderdiğiniz kişiye vermeniz gereken bir MTCN no vardır. Bu numarayı karşı tarafa iletecek olursanız kolayca parasını çekebilecektir.

Yurt dışına para transferi yapmak için önemsenmesi gereken bir konu da para transfer limitlerinin bilinmesidir. Söz konusu limit para göndereceğiniz ülkenin genel kanunlarına göre değişmektedir. Limitlerin ne kadar olduğunu BPN temsilciliklerinden, Western Union şubelerinden, bankalardan öğrenmeniz mümkündür.

Western Union ile Yurt Dışına Para Transferinin Avantajları

BPN Western Union şubelerinden yurt dışına para göndermenin çeşitli avantajları vardır;

  • Türkiye’den yurt dışında herhangi bir ülkeye para göndermek 4 dakika, yurt dışından Türkiye’ye para göndermek 3 dakika sürmektedir.
  • Para göndermek ya da almak için göndereceğiniz ülkedeki kişinin ya da sizin banka hesabınızın olmasına lüzum yoktur.
  • İstediğiniz her ülkeye para transferi yapabilir ve alabilirsiniz.
  • Yurt dışına para gönderme ve alma işlemleriniz yasalarla sabit olup güvence altındadır.
  • Çok daha az transfer masrafları ile işlemlerinizi yapabilirsiniz.
  • Resmi tatillerde, hafta sonu tatillerinde de para gönderme – para alma işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*