ZIP Dosya Türü Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

ZIP Dosya Türü Nedir? Ne İşe Yarar?

Programsız açılabilen bir dosya türü olan ZIP, dosyaların sıkıştırılmasını sağlar. Bu dosya türü sayesinde dosyalarınızın boyutlarını küçültebilirsiniz.

zip dosyası

ZIP, RAR ve 7-Zip gibi dosya türleri internet ortamında her an karşınıza çıkabilir. İnternetten dosya indirdiğinizde veya farklı bir cihazdan dosya kopyaladığınızda bu dosya türleriyle karşılaşabilirsiniz. Birbirlerine oldukça yakın olan bu dosya türleri arasında basit farklar bulunmaktadır. Bunun dışında genelleme olarak baktığımızda aslında üçünün de amacı aynıdır. Aralarında ki farkları ise bazılarının program isteyebilmesidir.

İlgiliZİP ve RAR Arasındaki Fark

Örneğin, RAR dosya türünü açmak için WinRAR programını kullanmanız gerekebilir. Bilgisayarınızda bu tür dosyaları açmak için bir program bulunmuyorsa ne yazık ki dosyayı açamazsınız. İşte bizde aslında bir sıkıştırma türü olan ancak diğerlerinden farklı olan bir dosya türünden bahsedeceğiz. Lafı daha ve uzatmayalım ve aklınızda ki soruları gidermeye çalışalım.

ZIP Nedir? Ne işe Yarar?

zip nedir ne işe yarar

ZIP, dosyaların boyutunu düşürmek için kullanılan bir sıkıştırma türüdür. Bu yöntem sayesinde yüksek boyutlu dosyaların daha düşük boyutlu olması sağlanabilir. Örneğin, esnek bir nesneyi bir yere sığdıramadığınızda daha da küçültmeye çalışırsınız. İşte aslında bu dosya türü de bu duruma benzetilebilir. Basit bir hamleyle yer kaplayan birçok dosyanın daha düşük boyutlu hale gelmesi sağlanabilir. Özellikle başka bir yere dosya aktarırken bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem dosyaların boyutunu her zaman çok fazla düşüremese de bazen sizin için çok yararlı olabilir.

İlgili: Google Drive’da Zip ve RAR Dosyaları Nasıl Açılır?

Ayrıca ZIP dosyaları RAR gibi diğer sıkıştırılmış dosyalara karşı avantajlıdırlar. RAR gibi bazı farklı yöntemle sıkıştırılmış dosyaların açılabilmesi için programa gerek olduğunu belirtmiştik. Hatta belki de bu durumla daha önce karşılaşmışsınızdır. Bilgisayarınıza format attığınızda veya ilk kurulum yaptığınızda içerisinde hiç program olmaz. Örneğin bir sürücü indirirsiniz ve bu dosyanın RAR olduğunu ayrıca açamadığınızı fark edersiniz. Üstüne birde RAR dosyasını açmak için WinRAR programını indirirsiniz ancak o da RAR dosyası çıkar ve onu da açamazsınız.

İlgili: Bozuk Zip Arşiv Dosyası Nasıl Onarılır?

İşte bahsettiğimiz dosya türünün avantajı burada ortaya çıkıyor. ZIP dosyalarını açmak için bir program indirmeniz gerekmez. Çünkü Windows işletim sisteminde bu dosyaları açmak için hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Yani indirdiğiniz dosyaları anında açabilir ve içerisini rahatlıkla görebilirsiniz. Böylece bilgisayarı ilk kurduğunuzda veya bilgisayarınıza format attığınızda bu dosya türü dosyalar sizin için problem oluşturmaz.

Bir yorum bırakınız...

*