Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir. Teknolojik alt yapının hızla gelişmesiyle birlikte günümüzde birçok kullanıcı, mobil interneti sorunsuz ve oldukça hızlı bir şekilde kullanabilmektedir.

Her ne kadar dünya genelinde mobil internet hızı son derece yüksek olsa da ne yazık ki bazı kullanıcılar çeşitli sebeplerden ötürü bu yüksek hızlara erişememektedir. Yüksek hızlara erişemeyen kullanıcılar ise farklı bağlantı yollarını araştırmaktadır.

Farklı bağlantı yollarını araştıran kullanıcıların karşısına ise Web Light projesi çıkmaktadır. Peki, bazı ülkelerde kullanılan Google Web Light nedir, nasıl çalışıyor, avantajları nelerdir? Dilerseniz, milyonlarca internet kullanıcısı tarafından merak edilen bu soruların ayrıntılı yanıtlarını gelin birlikte inceleyelim.

Google Web Light Nedir?

 Google Web Light, Google şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve internet hızı düşük olan kullanıcıların sorunsuz bir şekilde internete bağlanabilmesine olanak tanıyan bir projedir. Söz konusu proje kapsamında kullanıcılar, 2G ile EDGE istasyonlarını kullanarak internete bağlanabilmekte ve daha az veri harcayarak interneti stabil bir şekilde kullanabilir.

Kısa süre içerisinde popüler hale gelen söz konusu teknoloji başta Endonezya, Hindistan ve Brezilya olmak üzere farklı ülkede aktif olarak kullanılmaktadır. Peki, Google Web Light nasıl çalışıyor?

Google Web Light Çalışma Mantığı

Web Light teknolojisinin çalışma mantığı son derece basit olarak bilinmektedir.  Söz konusu teknoloji, web siteleri içerisinde yer alan İconfont ve JS gibi önemsiz dosyaları indirmeyerek düşük bağlantı hızına sahip olan kullanıcılara oldukça ciddi avantaj sağlar.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda Web Light teknolojisini aktif olarak kullanan kullanıcıların interneti, 4 kat daha hızlı kullandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, aşağıda yer alan bağlantı seçeneğini kullanarak AMP olmayan herhangi bir web sayfasının Web Light sürümünü sorunsuz bir şekilde görebilirsiniz.

AMP olmayan web sayfasının Web Light sürümünü görmek için tıklayınız.

Tüm bunların yanı sıra Web Light sürümünü kullanabilmek oldukça basit Google veya Google GO uygulamasına gereksinim duyulmaktadır. Google Go uygulaması

içerisinde bulunan ayarlar sekmesinde Basit modu kullan seçeneğini aktif ederek Web Light teknolojisini deneyimleyebilirsiniz. Daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için bu bağlantı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Google Web Light Teknolojisinin Avantajları ve Dezavantajları

Google şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve mobil internet hızı düşük olan kullanıcıların daha rahat bir şekilde internete girebilmesine olanak tanıyan Google Web Light avantajları ile de dikkat çekiyor.

Mobil internet hızı düşük olan kullanıcılar, bu teknoloji sayesinde dilediği web sitesini 4 kat daha hızlı bir şekilde ziyaret edebiliyor. Kullanıcıların daha hızlı bir şekilde web sitelerine girmesine olanak tanıyan bu teknolojinin aynı zamanda Google Analytics’ ede olumsuz bir etkisi bulunmuyor.

Web Light teknolojisi her ne kadar son derece avantajlı bir teknoloji olsa da ne yazık ki 18 yaş altı kişiler için bazı dezavantajları da bulunuyor. Söz konusu teknolojinin aktif olduğu sırada tarayıcının filitre özellikleri de pasife geçiyor. Bu sebepten ötürü, 18 yaş altı kullanıcılar yetişkinlere uygun ve zararlı içeriklere oldukça kolay bir şekilde erişebiliyor.

Bir yorum bırakınız...

*

youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...