Jailbreak Nedir? Nasıl İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Jailbreak Nedir? Nasıl İşe Yarar?

ios jailbreak

IOS işletim sistemli cihazların bütün özelliklerine erişemezsiniz ancak Jailbreak programı sayesinde cihazların erişilmez özelliklere erişilebilmektedir. İşletim sisteminin izin vermediği hiçbir işlemi yapamazsınız. Ancak Iphone Jailbreak programını kullanarak sistemin izin vermediği özelliklere erişebilir ve istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Cep telefonlarının tamamında işletim sisteminin kısıtlamalarını kaldıran root programları bulunmaktadır. Rootlamak olarak tabir edilen bu işlemler sayesinde cihazınızın erişemediğiniz özelliklerine erişim sağlayabilirsiniz. İşte IOS işletim sistemli cihazlarda bu rootlama işlemine Jailbreak denilmektedir. Peki Jailbreak ne demek bu program sayesinde neler yapılabilir?

Jailbreak Nedir?

IOs işletim sisteminin geliştiricisi Apple IOS’un stabil bir çalışma şekline ve dışarıdan gelebilecek saldırılara kapalı olmasını istemektedir. Apple bunu sağlayabilmek için sistemi kapalı kapılar ardında tutmaya çalışıyor. Bu sebeple IOS’u özgürleştirmek için yapılan ve sistemin daha fazla özelliğine erişim imkanı sunan işleme Jailbreak denir.

Herhangi bir işlem yapılmamış IOS işletim sistemli cihazlara App Store haricindeki yerlerden uygulama yüklenememektedir. Root olarakta bilinen bu işlemlere Iphone için Jailbreak işlemi denir. Peki Jailbreak nasıl yapılır ve yararları ile zararları nelerdir?

İlgili: İphone’da Jailbreak Güvenli mi?

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Öncelikle Jailbreak işlemi yapabilmek için işletim sisteminizin versiyonu ile uyumlu olan Jailbreak programını Pangu web sayfası üzerinden Cydia Impactor aracını ve .ipa dosyasını indirmeniz gerekiyor. İndirme işlemi tamamlandığında programın cihazın her açılışında aktif olmasını ayarlamayı unutmayın.

Adım 1: iPhone, iPod ya da iPod Touch cihazınızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.

Adım 2: Bilgisayarınızı çalıştırın ve Cydia Impactor programını başlatın.

Adım 3: Daha önce indirdiğiniz .ipa dosyasını programın içerisine sürükleyip bırakın.

Adım 4: Bu aşamada Apple ID’nizi girmeniz gerekiyor. Apple ID ve parolanızı girdikten sonra OK yazısına tıklayın.

Adım 5: Cydia Impactor programı cihazınıza Pangu root programını yükleyecektir. Bu esnada uyarı çıkarsa Allow yani İzin Ver butonuna tıklamanız gerekiyor.

Adım 6: Bu aşamada program yüklenmiş ise programı ilk açtığınız aşamaya geri gitmiş olacaksınız. Eğer o aşamaya geri döndüyseniz program yüklenmiş demektir.

Adım 7: Programdan Ayarlar/ Genel/ Cihaz Yönetimi yollarını izleyerek geliştirici profilinize giriş yapın. Onay istenirse Trust yazısına tıklayın onay verin.

Adım 8: Bu aşamada giriş ekranına dönün ve Pangu programını çalıştırın. Ekrana gelen uyarıların tamamına Tamam yazısına dokunun.

jailbreak nasılyapılır

Adım 9: Uygulamanın açılmasından sonra Start yazısına tıklayın ve cihazınızı kilitleyin.

Adım 10: Start yazısına tıkladığınızda Jailbreak işlemi başlayacaktır. Bu andan itibaren sistemin daha önceden yapamadığınız işlemleri yapabilirsiniz.

Jailbreak Yasal Mıdır?

Jailbreak işleminin yasallığı ülkelere ve kurumlara göre değişmekte olup bazı ülkelerde kişisel güvenlik ihlali nedeniyle yasal değilken bazı ülkelerde de kişisel bir durum olarak görülmüş ve herhangi bir suç teşkil etmediği belirtilmiştir. Apple ise bu işlemin yasal olmadığını ve kullanıcıların güvenliklerini ihlal ettiğini belirtmiştir.

Bir yorum bırakınız...

*