MediaTek, Cortex-A78 Çekirdekli İşlemciler Üzerinde Çalışıyor Olabilir | Sonsuz Teknoloji MediaTek, Cortex-A78 Çekirdekli İşlemciler Üzerinde Çalışıyor Olabilir | Sonsuz Teknoloji

MediaTek, Cortex-A78 Çekirdekli İşlemciler Üzerinde Çalışıyor Olabilir

mediatek

Çinli bir kaynaktan MediaTek işlemcilere dair önemli bir bilgi geldi. Kaynağa göre şirket, yeni işlemciler üzerinde çalışıyor. Üstelik bu işlemcilerin içerisinde güçlü Cortex-A78 çekirdekleri bulunuyor. Bildiğiniz üzere şirket daha önce işlemcileriyle beklentileri tam olarak karşılayamamıştı.

Üst segment işlemci pazarında rakiplerine yaklaşamayan şirket, orta segment işlemcileriyle de çok fazla ön plana çıkamamıştı. Ancak son dönemlerde özellikle 5G destekli işlemcileriyle dikkat çeken işlemci üreticisi, yeni işlemcileriyle daha fazlasını hedefleyecek gibi gözüküyor. Ortaya çıkan bilgilere baktığımızda yeni işlemcilerin şirketin en güçlü işlemcisi Dimensity 1000+’dan çok daha güçlü olacağını söyleyebiliriz. Sızıntıların detaylarına geçmeden önce Dimensity 1000+ yonga setinden biraz bahsetmek istiyoruz.mediatek dimensity 1000

MediaTek Dimensity 1000 Plus Neler Sunuyordu?

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan MediaTek Dimensity 1000 Plus, şimdilik şirketin en güçlü işlemcisi olarak gözüküyor. Bu yonga seti her ne kadar şirketin en güçlü işlemcisi olsa da rakiplerinin güçlü işlemcileriyle pek fazla rekabet edemiyor. İşlemciden kısaca bahsedecek olursak, içerisinde Cortex-A77 ve Cortex-A55 çekirdeklerinin yer aldığını belirtelim.

Yonga seti içerisinde bu iki çekirdekten 4’er adet olmak üzere toplam 8 çekirdek yer alıyor. Bu çekirdeklerin en güçlüsü, kullanıcılara 2.84 GHz hız sağlayabiliyor. Ayrıca bu yonga setinin içerisinde grafik birimi olarak ise Mali-G77 MP9 GPU yer alıyor. 5G destekli bu yonga seti, daha düşük güç tüketimi için şirketin UltraSave adlı teknolojisini kullanıyor.

İki Yeni MediaTek İşlemci 5 veya 6 nm Olarak Gelebilir

İki adet yeni MediaTek işlemci hakkında ortaya çıkan detaylar oldukça heyecanlandırıcı gözüküyor. Detaylara geçmeden önce bu bilgilerin Çinli Digital Chat Station’dan paylaşıldığını belirtelim. Bilgilere geçecek olursak, işlemcilerin isimleri henüz bilinmiyor. Bu iki yonga seti şimdilik MT6839 ve M6891 olarak isimlendiriliyor. İşlemcilerin önemli detaylarından ilki 5nm veya 6 nm olarak üretiliyor olmaları. İddialara göre şirket, yeni işlemcilerini 5 nm veya 6 nm olarak üretecek. Buda doğal olarak işlemcilerin transistorleri arasındaki mesafeler azalacağı için Dimensity 1000+’dan daha güçlü olacağını gösteriyor.

Bunun yanı sıra daha önce de bahsettiğimiz gibi işlemciler içerisinde güçlü Cortex-A78 çekirdekleri yer alacak gibi görünüyor. Yani yeni işlemciler daha güçlü çekirdekler barındırmasının yanı sıra 5 veya 6 nm üretilerek daha az enerji tüketimi sağlayacak gibi gözüküyor. İşlemci üreticileri arasındaki rekabet son hızla devam ediyor olsa da özellikle MediaTek vs Snapdragon rekabeti dikkat çekiyor. Dimensity 1000+ ile dikkat çeken şirket henüz Snapdragon kadar iddialı ve güçlü bir işlemci üretebilmiş değil. Ancak şirketin bazı işlemcileri özellikle orta segmentte uygun fiyat dolayısıyla oldukça fazla tercih ediliyor.

Yazımızı bitirmeden önce tüm bu bilgilerin resmi olmadığını ve bazı farklılıklar olabileceğini belirtelim. İşlemciler hakkında Çinli kaynak tarafından belirtilen detaylar şimdilik bunlardan oluşuyor. İşlemcilerin özellikleri ve ne zaman çıkacakları hakkında henüz resmi bir bilgi bulunmuyor. Ancak Çinli kaynak Digital Chat Station, yeni işlemcilerin geçmiş modellerden daha hızlı ilerlediklerini belirtiyor. Kısacası yeni MediaTek işlemciler beklediğimizden daha erken karşımıza çıkabilir gibi gözüküyor.

Bir yorum bırakınız...

*

web sitesi için programlama dili

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir?

Günümüzde bilgiler ve hizmetler artık internet aracılığıyla web sitesi üzerinden dolaşır oldu ...
Windows-10 dep

Windows 10 Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), Windows bilgisayarlarda yer alan bir güvenlik özelliğidir. DEP ...
toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız ...
wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...