YouTube Shorts (Kısa Video) Nasıl Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

YouTube Shorts (Kısa Video) Nasıl Kullanılır?

YouTube Shorts

Test aşamasında olan YouTube Shorts (Kısa video) nedir? Fazlasıyla merak ediliyor. Sosyal medya uygulamalarının gün geçtikçe daha fazla kişiye ulaştığını biliyoruz. Instagram, Facebook gibi birçok farklı özelliğe sahip sosyal medya platformları haricinde Snapchat, TikTok gibi platformlarda bulunuyor.

Sürekli olarak gelişmeye devam eden bu platformlar birbirlerine benzer özelliklere sahipler. Örneğin, seneler önce hayatımıza giren hikâyeler özelliği günümüzde de birçok platforma gelmeye devam ediyor.

Bunun yanı sıra son zamanlarda kullanıcılar tarafından düzenlenebilen kısa videolar oldukça dikkat çekiyor. TikTok sayesinde popüler olan bu video türü diğer dev platformlarında ilgi alanına girmeyi başarıyor. İşte size bahsedeceğimiz test aşamasında olan özellikte TikTok ile büyük benzerlikler içeriyor.

YouTube Shorts Kamerası Nedir?

Bu kısımda sizlere YouTube Shorts kamerası ne işe yarar? Olabildiğince basit şekilde açıklamak istiyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi TikTok gibi platformlar fazlasıyla popüler durumdalar. TikTok ile birlikte kullanıcılar kısa videolar çekip yayınlayabiliyorlar.

Ayrıca kullanıcılar çektikleri bu kısa içerikleri birçok şekilde düzenleyebiliyorlar.Dünya üzerinde en fazla kullanılan platformlardan birisi olan TikTok, bu yüzden rakiplerinin de dikkatini çekiyor. Google şirketine ait olan dev video platformu YouTube’da TikTok’a rakip olacak bir özellik geliştiriyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi bu özellik şuan beta aşamasında. Beta sürümüyle Hindistan’da kullanılabilen Shorts kamerası, kullanıcıların 15 saniyeyle sınırlı içerik oluşturabilmelerine olanak tanıyor.

Ayrıca bu içeriklere eklemek için ücretsiz kullanılabilecek bazı şarkılar bulunuyor. Bunlara ek olarak, Shorts ile kullanıcılar videoların kayıt hızını yavaşlatabiliyor ve hızlandırabiliyorlar. Yeni Shorts kamerasının bazı özellikleri kısaca bunlardan oluşuyor.

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır?

YouTube Shorts Nasıl Kullanılır

Özellik tam olarak yayınlanmadığı için YouTube Shorts kamerası nasıl kullanılır? Kısmını YouTube Yardım aracılığıyla cevaplayacağız. İlk olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi Shorts kamerasının 15 saniyeyle sınırlı içeriklerin oluşturulmasına imkân tanıdığını hatırlatalım.

Özellik henüz yayınlanmamış olsa da bu özelliğin nasıl kullanılacağı Google’ın resmi sitesi

nde adım adım anlatılıyor. Siz de bu özellik yayınlandığında aşağıdaki adımları izleyerek Shorts kamerasını kullanabilirsiniz. Öncelikle belirtelimki test aşamasında olduğu için şuan her kullanıcı bunu deneyimleyemeyecektir.

  • Özelliği kullanabilmek için ilk olarak YouTube uygulamasının mobil sürümünde oturum açmanız gerekiyor.
  • Daha sonra uygulamanın alt kısmında bulunan + simgesine yani ‘Oluştur’ a tıklamalısınız.
  • Özellik yayınlandığında burada ‘Kısa video oluştur’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Shorts kamerası önünüze gelecektir.
  • Ardından gelen ekranda kayıta başlamak için aşağıda bulunan kırmızı daireye dokunabilirsiniz.
  • Daha sonra ‘İLERİ’ diyerek içeriğinizi önizleme kısmında gözden geçirebilir ve tekrar ‘İLERİ’ diyerek içeriğinize ayrıntı ekleyebilirsiniz.
  • Tüm adımları tamamladıktan sonra son olarak içeriği yüklemek için ‘Yükle’ kısmına basmanız gerekiyor.

YouTube Shorts kamerası özellikleri ve basit şekilde kullanımı şimdilik bu şekilde oluşuyor. Ancak son olarak YouTube’un bahsettiği Shorts içeriği oluşturma kısmına değinmek istiyoruz. Kullanıcılar, platform fark etmeden çektikleri maksimum 60 saniye dikey videoları #Shorts Hashtag’i ile YouTube’da yayınlayabiliyorlar.

Bir yorum bırakınız...

*