PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

konsol tv

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu konsollardan birini satın almak istiyorsanız ve konsollardan 4K ve yüksek kare hızı oyun performansı ile tam kapasite faydalanmak istiyorsanız  nasıl özellikte bir akıllı TV’ye sahip olmak gerekir?

Piyasada çok fazla akıllı TV vardır. En iyi akıllı TV fiyatlarını kontrol etsenizde, piyasadaki her TV, oyun oynama performansını iyi bir şeklide karşılamayabilir. Yeni bağlantı standartlarından yüksek çözünürlüklere kadar, oyun için en iyi 4K TV’ler bile oyun için uygun olamayabilir.

İlgiliXbox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırma

PlayStation 5 ve Xbox Series X Özellikleri

Her iki konsol da ışık görünüme sahip, 10-15 teraflop grafik işlem gücü ve hızlı yükleme süreleri gibi  hızlı SSD depolama özellikleri ile geliyor. Hem PS5 hem de Xbox Series X’in 4K çözünürlükte harika oyunlar oynamak için üretildi. Her iki konsol 120 Hz’de 4K oyun performansı gösterebilecek elde edebileceğiniz mevcut kare hızlarını iki katına, hatta dört katına çıkaracak ve pürüzsüz, titremeyen bir oyun ortaya koyacağını açıkça ortaya koyuyor.

Yeni konsollar, kare sayısını artırmanın yanı sıra, 8K Ultra HD veya 7680 × 4320 pikseld.e oynanabilen oyunlarla çok daha yüksek çözünürlükle başa çıkabilecek. 8K oyun, 60 fps ile sınırlı olacak.

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Akıllı TV Alırken Neleri Dikkate Almak Gerekir?

PlayStation 5 veya Xbox Series X için akıllı TV satın alamak istiyorsanız, dikkate alınması gereken üç temel özellik vardır: bağlantı, kare hızları ve çözünürlük.

Yeni nesil konsolları bağlama: HDMI 2.1

Hem yeni Xbox hem de Sony PS5 , her iki konsolda sunulan yüksek kare hızlarını ve 8K çözünürlüğü destekleyen tek bağlantı olan HDMI 2.1 bağlantı standardını kullanacak.

HDMI 2.1 standardı ilk kez 2017 yılında duyuldu. Geçen yıl akıll TV’lerde çok nadir karşımıza çıkmaya başladı. Günümüzde çoğu TV’de kullanılan HDMI 2.0 standardı ile mevcut PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One  konsolları 18 Gbps bant genişliğine sahiptir. Saniyede 60 kareye kadar 4K video için yeterlidir, ancak 8K’yı desteklemez.  HDMI 2.1 standardı ise, HDMI 2.o standardın neredeyse 4 katı 48 Gbps bant genişliğine sahiptir.  60 Hz’e kadar sıkıştırılmamış 8K videoyu veya 120 Hz’e kadar 4K videoyu destekler.

Yeni konsolların HDMI 2.1 bağlantısını kullanması, bu bağlantıya sahip bir TV almanız gerektiği anlamına gelmez. HDMI 2.1 bağlantısı, mevcut TV’lerde kullanılan HDMI 2.0 bağlantısı ile geriye dönük uyumludur, bu nedenle  eski 4K TV’nizde veya 1080p full HD TV’de bir oyun oynayarak performansı gözlemleyebilirsiniz. HDMI 2.0 bağlantısı ile oyun oynarken sorun yaşamazsınız. Ancak,  Xbox Series X veya PS5 ile en iyi 4K özelliğini tam performans elde etmek istiyorsanız, HDMI 2.1 özellikli bir TV satın almayı düşünebilirsiniz.

Hangi TV’lerde HDMI 2.1 var?

En iyi TV markalarda dahi, HDMI 2.1 bağlantısı türü nadir olarak görülür. LG TV’lerin OLED TV’lerinde tüm bağlantı noktalarında HDMI 2.1 var. Samsung, yalnızca 4K modeli olan Q90 QLED’de HDMI 2.1 bağlantı türünü kullandı. Sony hiçbir TV’de HDMI 2.1 bağlantı türünü kullanmadı. Ancak tüm TV üreticilerin, yeni TV modelleri geldikçe HDMI 2.1 bağlantı türünü göreceğimiz muhtemeldir.

Akıllı TV satın almak istiyorsanız ve PlayStation 5 veya Xbox Series X  oyun konsollarından birini de alacaksanız alabileceğiniz en iyi 4K oyun deneyimini sunacak olan LG TV grubudur.

Bir yorum bırakınız...

*

modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...
dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...