Yüz Tanıma Nasıl Çalışır ve Güvenli midir? | Sonsuz Teknoloji

Yüz Tanıma Nasıl Çalışır ve Güvenli midir?

yüz tanıma

 

Yüz tanıma teknolojisi, düne kadar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bir teknoliydi. Artık hayatımızda yer almaya başladı. Çok fazla gelişme ve çok az düzenleme ile yüz tanıma teknolojileri kişisel mahremiyetin sonunu getirebilir mi?

Yüz Tanıma Nasıl Çalışır?

Yüz tanıma sistemleri, kamera ve fotoğrafların görsel verisini kullanır. Fotoğraflar ve videolar, genellikle makine öğrenmesi ve yapay zeka unsurları içeren bir yazılım kullanılarak analiz edilir. Bu algoritmalar, tanımlayıcı yüz bilgisini arar, analiz eder ve saklar.

Bilgiler yüz tanıma veri tabanında saklanır ve yeni görüntüleri ve videoları karşılaştırmak için kullanılır. Bu veritabanları çoğu zaman tartışmalıdır çünkü fotoğrafınızı bu veri tabanlarından sildiremezsiniz. Veritabanları özel şirketler veya devlet kurumları ve kanun uygulayıcılar tarafından işletilebilir.

Birleşik Krallık’ta, Londra Metropolitan Polisi, 2018 ve 2019 yılları arasında yüz tanıma denemeleri düzenledi. Bu denemelerin sonuçları, Haziran 2019’da yayınlandı; burada sistemler ne kadar invazif, ancak etkisiz olduğu ortaya çıktı. Davalar sonucunda durmuş 42 kişiden sadece sekizi istenildiği gibi doğru bir şekilde tanımlandı.

Fotoğraf ve Fotoğraf Etiketleme

Facebook, birisini fotoğrafta etiketleme fikrini popülerleştiren ilk web sitelerinden biriydi. İlk günlerde, bu, fotoğraflarınızı tıklamanız ve her bir arkadaşınızın adını girmeniz gereken manuel bir işlemdi.

Facebook yakında geçmişte bunu yapay zekayı kullanmaya başlayarak yapmaya başladı. Analiz edilebilecek kadar fotoğrafı veri tabanında topladılar. Facebook’a bir fotoğraf yüklerseniz, sosyal ağ bir Facebook yüz tanıma araması kullanarak fotoğrafta kimin olduğunu otomatik olarak önerir.

Facebook, fotoğraflarınızdaki yüz tanıma özelliğini deneyen tek büyük teknoloji şirketi değil. Apple ve Google, bulut fotoğraf depolamalarında benzer özellikler sunar.

Güvenli midir?

Pratikte, yüz tanıma sistemleri faydalı görünüyor. Teorik olarak, suçluları tanımlamaya yardımcı olabilir, cihazlarımıza sorunsuz bir şekilde giriş yapmamızı sağlayabilir ve fotoğraf koleksiyonlarımızı otomatik olarak organize edebiliriz. Ancak, gizliliğin korunmasına ilişkin geliştirmeler olmadan, gizliliğinizin korunması pek mümkün görünmüyor. Teknolojideki değişim hızı, düzenleyicilerin yetişmesini zorlaştırıyor. Yani hızlı gelişen teknolojiye ayak uydurmak zor.

Yüz tanıma uygulaması genellikle bize güvenlik kimliği altında satılmaktadır. Telefonunuzun başkası tarafından açılmasını engellemek için güvenlidir. Şirketin sizin verilerinizi toplanması ve kullanması açısından bakarsanız rahatsız edicidir. Şirketin sizin verileriniz almasından edişeliyseniz yüz tanıma sistemlerini kullanmayı şimdilik tercih etmemek sizin için en iyi önlem olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*