Yüz Tanıma Nasıl Çalışır ve Güvenli midir? | Sonsuz Teknoloji

Yüz Tanıma Nasıl Çalışır ve Güvenli midir?

yüz tanıma

 

Yüz tanıma teknolojisi, düne kadar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bir teknoliydi. Artık hayatımızda yer almaya başladı. Çok fazla gelişme ve çok az düzenleme ile yüz tanıma teknolojileri kişisel mahremiyetin sonunu getirebilir mi?

Yüz Tanıma Nasıl Çalışır?

Yüz tanıma sistemleri, kamera ve fotoğrafların görsel verisini kullanır. Fotoğraflar ve videolar, genellikle makine öğrenmesi ve yapay zeka unsurları içeren bir yazılım kullanılarak analiz edilir. Bu algoritmalar, tanımlayıcı yüz bilgisini arar, analiz eder ve saklar.

Bilgiler yüz tanıma veri tabanında saklanır ve yeni görüntüleri ve videoları karşılaştırmak için kullanılır. Bu veritabanları çoğu zaman tartışmalıdır çünkü fotoğrafınızı bu veri tabanlarından sildiremezsiniz. Veritabanları özel şirketler veya devlet kurumları ve kanun uygulayıcılar tarafından işletilebilir.

Birleşik Krallık’ta, Londra Metropolitan Polisi, 2018 ve 2019 yılları arasında yüz tanıma denemeleri düzenledi. Bu denemelerin sonuçları, Haziran 2019’da yayınlandı; burada sistemler ne kadar invazif, ancak etkisiz olduğu ortaya çıktı. Davalar sonucunda durmuş 42 kişiden sadece sekizi istenildiği gibi doğru bir şekilde tanımlandı.

Fotoğraf ve Fotoğraf Etiketleme

Facebook, birisini fotoğrafta etiketleme fikrini popülerleştiren ilk web sitelerinden biriydi. İlk günlerde, bu, fotoğraflarınızı tıklamanız ve her bir arkadaşınızın adını girmeniz gereken manuel bir işlemdi.

Facebook yakında geçmişte bunu yapay zekayı kullanmaya başlayarak yapmaya başladı. Analiz edilebilecek kadar fotoğrafı veri tabanında topladılar. Facebook’a bir fotoğraf yüklerseniz, sosyal ağ bir Facebook yüz tanıma araması kullanarak fotoğrafta kimin olduğunu otomatik olarak önerir.

Facebook, fotoğraflarınızdaki yüz tanıma özelliğini deneyen tek büyük teknoloji şirketi değil. Apple ve Google, bulut fotoğraf depolamalarında benzer özellikler sunar.

Güvenli midir?

Pratikte, yüz tanıma sistemleri faydalı görünüyor. Teorik olarak, suçluları tanımlamaya yardımcı olabilir, cihazlarımıza sorunsuz bir şekilde giriş yapmamızı sağlayabilir ve fotoğraf koleksiyonlarımızı otomatik olarak organize edebiliriz. Ancak, gizliliğin korunmasına ilişkin geliştirmeler olmadan, gizliliğinizin korunması pek mümkün görünmüyor. Teknolojideki değişim hızı, düzenleyicilerin yetişmesini zorlaştırıyor. Yani hızlı gelişen teknolojiye ayak uydurmak zor.

Yüz tanıma uygulaması genellikle bize güvenlik kimliği altında satılmaktadır. Telefonunuzun başkası tarafından açılmasını engellemek için güvenlidir. Şirketin sizin verilerinizi toplanması ve kullanması açısından bakarsanız rahatsız edicidir. Şirketin sizin verileriniz almasından edişeliyseniz yüz tanıma sistemlerini kullanmayı şimdilik tercih etmemek sizin için en iyi önlem olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...