WİFi Sürekli Kopma Sorunu ∞

WİFi Sürekli Kopma Sorunu

wifi bağlantı düşme sorunu

WiFi ile internet’te dolaşırken sürekli WiFi bağlantı kopması yaşanıyorsa, bu geçekten can sıkıcıdır. Wi-Fi kopma sorunun sebebi; eski bir modem, hatalı ayarlaması veya internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan sorunlar olabilir. Bu yazımızda WiFi sürekli kopma sorunu neden olur? ve bu sorunun muhtemel çözümleri üzerinde duracağız.

WiFi Bağlantısı Neden Sürekli Kopar?

WiFi kopması, özellikle video konferansı  yaparken kopması ciddi bir sorun teşkil eder. WiFi bağlantısının kopmasının ana nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Telefon veya bilgisayarın uçak modunda olması
 • Düşük sinyal, yavaş DNS sunucusu veya İnternet paketinden dolayı yavaş hızlar
 • Eski WiFi sürücü yazılımı
 • Yakın zamanda yapılan bir güncelleme, WiFi bağlantısını olumsuz etkileyebilir
 • Elektrik güç yönetimi sorunları
 • Kötü yapılandırılmış kablosuz adaptör
 • Eski veya hasar görmüş bir modem
 • Uzağa yerleştirilmiş bir modem ve bu nedenle WiFi etki alanın zayıf olması
 • Servis sağlayıcıdan kaynaklı sorunlar
 • WiFi sürücüsü, işletim sisteminizin mevcut sürümüyle uyumlu olmaması

WiFi Bağlantısı Kesildiğinde Ne Yapmalı?

WiFi bağlantısının sürekli kopmasının çeşitli nedenleri olsa da, bazı ilk müdahalelerle kendiniz sorunu çözebilirsiniz. WiFi sorununu kısa sürede tekrar çalışır duruma getirmek için bu ilk kontrollerden bazılarını deneyin.

İlk Kontroller

 • WiFi anahtarının Açık olduğundan emin olun. Modem açık olsa bile WiFi açık olmayabilir. WiFi ışığının yandığından emin olun.
 • Doğru WiFi bağlantısını kullandığınızdan emin olun.
 • Modem kablolarının doğu takıldığından emin olun. Modeme gelen İnternet hattı kablosunda meydana gelen temassızlıklar WiFi bağlantısının sürekli kopmasına neden olabilir. Sorunun en sık karşılaşılan durumudur.
 • WiFi kullandığınız oda ile modem arasındaki mesafe fazla ise bu da sürekli İnternet kopmalarına neden olabilir.
 • Sorunun WiFi de mi yoksa servis sağlayıcıdan kaynaklı veya internet paketi ile ilgili bir sorun olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızı bir Ethernet kablosu ile modeme bağlayın, bu durumda sorun yaşanmıyorsa sorun WiFi ile ilgilidir.

İlgili:WiFi Bağlanmıyor Sorunu ve Basit Çözümleri

 • Bölgenizde herhangi bir bağlantı sorunu veya hizmet kesintisi olup olmadığını İnternet servis sağlayıcınızdan öğrenin.
 • Modemin WiFi kanalını değiştirerek tekrar deneyin. WiFi kanalı da WiFi kopmalarında en sık karşılaşılan sorunlardandır.
 • Bilgisayar ile modeme Ethernet ile bağlanın ve modemi sıfırlayın ve tekrar WiFi bağlantısını kontrol edin. Modem arayüzüne nasıl bağlanacağınızı modemin modeline göre İnternette araştırma yapın.
 • Bilgisayarınızda bekleyen Windows 10 güncellemeleri kontrol edin ve yükleyin.
 • Windows Defender haricinde ayrıca bir antivirüs kullanıyorsanız geçici olarak devre dışı bırakın ve tekrar WiFi bağlantısını deneyin.
 • Modem yazılımını güncelleyin bunun için servis sağlayıcınızdan yardım almanızı tavsiye ederiz.

WiFi  Sürücüsünü Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

WiFi sürücünüz güncel değilse, cihazınızın WiFi bağlantısı kesilmeye devam edecektir. Sorunu gidermek için sürücüyü güncelleyebilir veya yeniden yükleyebilirsiniz.

wifi sürücü güncelleme

 • Windows 10 bilgisayarda Windows başlata sağ tık ve Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın ve ardından Ağ  Bağdaştırıcıları seçeneğini tıklayarak menüyü açın.
 • Ardından, WiFi adaptörünüze sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelleştir’i veya cihazı kaldır’ı seçerek ikisini de ayrı ayrı deneyin.

Güç Yönetimi Ayarlarını Kontrol Edin

Bilgisayarınızın Güç Yönetimi ayarları, kablosuz bağdaştırıcınızı devre dışı bırakabilir ve geçici olarak bağlantısının kesilmesine neden olabilir. Ayarlarınızda küçük bir değişiklik yapabilir ve sorunu çözebilirsiniz.

wifi güç yönetimi

Windows 10 bilgisayarda Windows başlata sağ tık ve Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın ve ardından Ağ  Bağdaştırıcıları seçeneğini tıklayarak menüyü açın.

İlgili:Wifi Hızını Nasıl Arttırırım?

WiFi adaptörüne çift tıklayın, “Güç Yönetimi” sekmesini seçin ve “Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu cihazı kapatsın” kutusunun işaretini kaldırın . Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve WiFi’nin tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sonuç

Bu yazımızdaki adımları denedikten sonra bile halen Wi-Fi bağlantınız kesiliyorsa , bilgisayarınızı veya modeminizi fabrika ayarlarına sıfırlayarak deneyin. Fabrika ayarlarına sıfırlama sırasında tüm ayarlarınızı ve verilerinizi kaybedeceksiniz, bu nedenle bilgisayarınızdaki tüm verileri yedeklediğinizden emin olun. Modeminizi sıfırladıktan sonra, yine Wi-Fi bağlantı kopma sorunu yaşanıyorsa, servis sağlayıcınızdan yardım alın.

Bir yorum bırakınız...

*

Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...