Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

pc virüs

 

Bilgisayarınızda antivirüs programı olsa dahi bazen antivirüs programları virüsleri yakalayamayabilir. Program yakalayamadıysa da bilgisayarınıza virüs bulaştığını bilgisayarınızı gözlemleyerek de anlayabilirsiniz. Bir bilgisayar virüsü farklı problemlerin göstergesi olabilir. Her gösterge kendi başına kırmızı bir bayrak tetiklemese de, beklenmedik davranışları farklı sorunlara  neden olabilir.

PC’nizde bir bilgisayar virüsü olduğuna dair bazı işaretler.

1. Tarayıcı Problemleri

Tarayıcınız açık olmadığında bile açılır pencereler alıyorsanız, bilgisayarınıza virüs bulaşmış olduğunu bildirir. Pop-up’lar gizlenmiş kötü amaçlı yazılımın göstergesi değildir. Tarayıcınızı karmaşık hale getiren beklenmedik araç çubuklarını bulursanız, genellikle bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir. Çoğu tarayıcı, adres çubuğundan arama yapmanızı sağlar ve çoğu zaman varsayılan ana sayfa olarak Google arama motorudur. Arama sayfanız ve arama sağlayıcınız birden değiştiyse veya Google arama sonuçlarınız alışılmadık görünüyorsa, virüs bulaşmış olduğundan oldukça emin olabilirsiniz.

2. Devre Dışı Antivirüs

Kötü amaçlı yazılım türleri, virüsten koruma yazılımınızın hizmetini devre dışı bırakabilir, böylece cihazınıza rahatça erişilebilir. Antivürüs programı devre dışı bırakılmışsa veya tercih ettiğiniz antivirüs yazılımı güncelleyemiyorsa, virüsle mücadelenin zamanı geldi.

3. Bilgisayar Yavaşlaması

PC’nizin performansı zamanla kayabilir bunun birçok nedeni vardır. Tüm donanımınızın iyi çalıştığını kontrol etmeniz gerekir. Her şeyin beklendiği gibi olduğunu fark ederseniz, ancak bilgisayarınız hala yavaşsa, bu bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasının  göstergesidir. Kötü amaçlı yazılım, bilgisayarınızı tıkayan arka planda uygulamaları ve hizmetleri çalıştırabilir ve bilgisayarınızın performansını inanılmaz derecede zararlı bir şekilde etkileyebilir. Bilgisayar hızlandırılmasına ilişkin makaleye buradan göz atabilirsiniz.

4. Şifrelenen Dosyalar

Bazı virüsler tüm dosyalarınızı şifrelemektedir ve onları erişilemeyecek bir yere taşımaktadır. Onların kilidini açmanın tek yolu, genellikle Bitcoin’e  ödeme yapmak ancak bunun da garantisi yoktur. O yüzden ödeme yapmayın. Virüsün bulaşması ile şifreleme arasında geçen süre genellikle kısadır, bu nedenle en iyi savunma dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemektir.

Bazı kötü amaçlı yazılımlar ise dosyalarınızı hatalı hale sokar. Dosyayı açmanız gerektiğinde bunu fark ettiğiniz için, bunun tespit edilmesi daha zordur. Bununla birlikte, eğer büyük miktarda veri yoksa o zaman bir bilgisayar virüsünü taramaya başlamalısınız.

5. İnternet Bağlantı Sorunu

İnternete bağlanmada hatalar çok sık karşılaşan bir durumdur. Ancak İnternetinizin genel durumunu bilirsiniz. Ani bir İnternet ağ bağlantısında değişim ve zayıflama varsa virüs bulaşmasının bir belirtisi olabilir.

Bazı kötü amaçlı yazılımlar, bir proxy ekleyerek İnternet erişiminizi engellemek için ağ ayarlarınızı değiştirir. Bu tür saldırılarla mücadele etmenin en iyi yolu, başka bir bilgisayarda Malwarebytes gibi bir zararlı yazılım kaldırma aracını indirip USB yoluyla virüslü makineye aktarmaktır. İnternet bağlantı sorunlarına ilişkin makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

6. Çöken Programlar

Programlar, genellikle kötü amaçlı yazılımla hiçbir ilgisi olmayan bir dizi nedenden dolayı çökebilir.  Normal sorun giderme adımları etkili değilse, kötü amaçlı yazılımın bulaşmış olma ihtimali yüksektir. Virüsü temizledikten sonra çöken programı tekrar yükleme yaparak takibini yapabilirsiniz.

7. Kontrol Dışı Yeni Programlar

Bilgisayarınızda yüklü programların farkında olun. Sizin isteminiz dışında yüklenmiş bir program varsa virüs bulaşmış olabilir. Yüklenen programlar reklam amacından çok hackleme amaçlı olurlar. Güvenlik yazılımınızdan bir bildirim almadıysanız, manuel olarak program ekle kaldır’a ve program files klasörlerini kontrol edin. Bilgisayarınızın hacklenme saldırısına uğradığına dair belirtilerin neler olduğuna ilişkin makaleye buradan

bakabilirsiniz.

8. Erişilemeyen Windows Yardımcı Programları

Windows bilgisayarımızda bir şeyler ters gittiğinde, elimizdeki ilk şey Ctrl + Alt + Del tuşlarına basmaktır. Bunu yaptığınızda veya denetim masasına ulaşmada hatalar alıyorsanız ciddi bir virüs bulaşmış demektir. En kötü virüs türlerinden biri olan bu kötü yazılımlar sizin bilgisayarınıza müdahale etme yetkinizi de elinizden alır. Bu durumda bilgisayarınızı kesinlikle formatlayın.

9. Sabit Disk

Bilgisayarınız olması gerekenden daha fazla dolu alan gösteriyorsa bazı sorunlar var demektir.  Harddiskin yapısı bozulmuş veya istem dışı dosyalar yüklenmiş olabilir. Siz bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmediyseniz bu istenmeyen fazlalıklar nereden geliyor? Olası cevap, kötü amaçlı yazılımın dosyaları indirip sabit sürücüsüne kaydetmesidir. Başka bir gösterge, aşırı sabit disk etkinliğidir. Herhangi bir program çalıştırmıyorsanız veya dosyalara erişemiyorsanız bir çeşit virüs bulaşmıştır.

10. Spam

Spam, özellikle virüsü yaymak için maillere gönderilerek yayma görevi üstlenir. Bu virüsler kimlik avı için çok sık kullanılır. Kimlik avı, sizinle ilgili bilgilere ulaşmak için kullanılır.  Mail gönderme yöntemi, bilgisayara virüsü yaymak için çok etkili bir araçtır. İnsanlar, bildikleri kişilerden gelen mesajlara ve e-postalara genellikle daha fazla güvenmelidirler.

Akıllı telefonunuzda bile her zaman bir virüsten koruma yazılımı çalıştırın. Düzenli yedeklemeler yapın, böylece virüs çıksa dahi cihazınızı yeniden kurmak daha kolay olur. Güvenli olmayan sitelerden indirme yapmayın. Bilgisayarınızda virüs olduğunuz tehlikeyi güncel virüs tarama programları ile temizlemeye çalışın, eğer temizlenmezse ve bilgisayarın durumu düşündüğünüzden daha kötü ise bilgisayarınızdaki bilgilerin yedeğini alarak formatlama yoluna gitmek en temiz iştir.

İlişkili konular

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Hackerların en sık kullandığı Şifre kırma yöntemlerine dikkat edin

Bilgisayarın Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

 

Bir yorum bırakınız...

*