Chrome Uzantısıyla Google Arama'yı Daha Etkin Kullanma | Sonsuz Teknoloji Chrome Uzantısıyla Google Arama'yı Daha Etkin Kullanma | Sonsuz Teknoloji

Chrome Uzantısıyla Google Arama’yı Daha Etkin Kullanma

Chrome popüler uzantılar

Google’da arama seçenekleri çok fazladır. Google’da standart arama dışında manuel olarak gelişmiş aramalar’ın nasıl yapılacağını daha önce yazmıştık. Google’da aramanızı geliştirmek için tasarlanmış uzantılar da mevcuttur. Aşağıdaki Chrome uzantıları, Google’ın arama yeteneklerini çeşitli şekillerde daha güçlü kılmaktadır.

1. Fast Advanced Google Search

Google’ın gelişmiş arama özellikleri, bir aramadan elde ettiğiniz sonuçları daraltmayı kolaylaştırır. Fast Advanced Google Search, gelişmiş parametrelerle tek bir kısayol tuşuyla arama yapmanızı sağlar. Alt + G tuşlarına basın ve uzantı sizin için bir arama çubuğu açar. Klavyenizi hiç terk etmeden gelişmiş arama yapabilirsiniz. Ayrıca alanları en çok kullandığınız panelin üst kısmına yakın olacak şekilde yeniden düzenleyerek daha da fazla zaman kazanabilirsiniz.

İndir: Fast Advanced Google Search

2. Google Search Filter

Google Search Filter

Herkes, sonuçları görmek istediği siteleri tercih eder. Eklenti Google arama motoru kullanırken etkin olur. Bu uzantıyla, aramak istediğinizi siteyi vurgulayabilir ve başka siteleri gizleyebilirsiniz. Örneğin, “sonsuzteknoloji.com”u vurgulamak istediğinizde başına “+” koyarak vurgulayabilirsiniz.  Arama sonuçlarında özel filtreleme yapmaz sadece siteyi size yeşil renk ile vurgular.  Gizlemek için ise site başına “#”  koyarsanız başka  o siteden hiç arama sonuçları görmezsiniz. Güvende olduğunuz ve bilmediğiniz sitelerin zamanla listesini oluşturabilirsiniz. Sonrasında bu size çok zaman kazandırabilir.

İndir: (Yazımızın güncelleme tarihi itibari ile eklenti Google’da kaldırılmıştır)

3. Search by Image (by Google)

search google with this image

Google’ın görüntü araması harika bir araçtır. Sadece arama motoruna hangi görüntüyü aramak istediğinizi belirtin ve benzer size sonuçlar verir. Kendi fotoğraflarınızın araştırmasını yapabilirsiniz. Search by Image uzantısı, bu tür aramalara erişmeyi kolaylaştırır. Herhangi bir resmi sağ tıklayın ve bu görselle Google’da Ara’yı seçin. Sonuçlar sayfasına doğrudan getirileceksiniz.

İndir: Search by Image (by Google)

4. Google Scholar Button

Google Akademik, özellikle öğrenciler için Google’ın en yararlı araçlarından biridir. Bu uzantı ile, bir makalenin tam metnini bir tıklamayla arayabilirsiniz. Sadece makalenin adını vurgulayın, ardından Google Akademik düğmesini tıklayın. Makale çevrimiçi olarak veya üniversite kitaplığınızdaysa, indirebilirsin. Uygulamayı, tercih ettiğiniz biçimde alıntılar oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Böylece, bunlar doğrudan dokümanınıza kopyalanabilir ve yapıştırılabilir.

İndir: Google Scholar Button

5. Google Similar Pages

Google Similar Pages, hoşunuza giden web sayfalarının benzer sayfalarını bulmanıza yardımcı olacaktır. Beğendiğiniz bir sayfada olduğunuzda, Google Benzer Sayfalar düğmesini tıklamanız yeterlidir. Google’ın benzer olduğunu düşündüğü sayfaların bir listesini size getirecektir.

İndir: Google Similar Pages

6. SearchPreview

Google’ın anlık önizlemesi, arama sonuçları sayfasından açılmadan önce bir sayfaya hızlıca göz atmanızı sağlayan harika bir özellikti. SearchPreview, sadeliği nedeniyle daha popüler olanlardan biridir: Arama sonuçlarındaki girişlerin yanında küçük resimler görürsünüz. Google’da arama sonuçlarında sol kısmında size sitenin ön izlemesini gösterecek bir eklentidir.

İndir: SearchPreview

7. İnfinite Scroll for Google

İnfinite Scroll for Google, Google arama sonuçlarını sayfa sayfa gezinmek yerine  her sonucu sonsuza kadar kayan tek bir sayfada gösterecektir. Uzantı, sayfanın sonuna doğru ilerledikten sonra bir sonraki sayfayı aşağıya doğru yükleyecektir.

İndir: Infinite Scroll for Google

8. Resulter

Resulter, Google arama için klavye kısayollarını ve sonuçlarda daha hızlı bir şekilde hareket etmenizi sağlayacak birkaç kullanışlı kısayolu beraberinde getirir. En havalı özelliklerden biri, bunlardan birine tıkladıktan sonra bile, bir pop-up penceresini arama sonuçlarına getirme yeteneğidir. Bu, sonuçlar sayfasına geri dönmeden sonuçlar arasında hareket etmenizi sağlar.

İndir: Resulter

Sonuç

Google, pazardaki baskın arama motorudur. Ancak bu geliştirilemez anlamına gelmez. Bu uzantılarla, çalıştırdığınız her Google aramasından daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Daha doğru sonuçlar, daha hızlı yükleme süreleri veya daha kullanışlı gezinme olsun, birkaç tıklama ile alabilirsiniz. Ancak unutmayın tek arama motoru Google değildir. İnternet’te araştırma yapmak Google’dan da ibaret değildir. Alternatif arama motorları da vardır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

web sitesi için programlama dili

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir?

Günümüzde bilgiler ve hizmetler artık internet aracılığıyla web sitesi üzerinden dolaşır oldu ...
Windows-10 dep

Windows 10 Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), Windows bilgisayarlarda yer alan bir güvenlik özelliğidir. DEP ...
toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız ...
wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...