Windows Kayıt Defteri Nedir ve Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

Windows Kayıt Defteri Nedir ve Nasıl Çalışır?

reg

Windows Kayıt Defteri, Windows’un ve birçok programın yapılandırma ayarlarının depoladığı bir veri tabanıdır. Gizli özellikleri etkinleştirmek ve belirli seçenekleri düzeltmek için kayıt defterini kendiniz düzenleyebilirsiniz. Bu işlem genellikle “kayıt defteri hack” olarak adlandırılır. Bu tür müdahale için bu konu da geniş bilgiye sahip olmalısınız. Windows kayıt defterine müdahale etmeden önce her zaman yedeğini almalısınız. 

Windows Kayıt Defteri nedir ve Nasıl Çalışır?

Windows kayıt defteri, veritabanı topluluğudur. Tüm kullanıcılar için geçerli olan sistem genelinde kayıt defteri ayarları vardır ve her Windows kullanıcı hesabının kendi kullanıcılara özgü ayarları da vardır.

Windows 10 ve Windows 7’de, sistem genelinde kayıt defteri ayarları C:\Windows\System32\Config\ altındaki dosyalarda saklanırken, her Windows kullanıcı hesabının C: ‘ye kullanıcı-özel anahtarlarını içeren kendi NTUSER.dat dosyası vardır: \Windows\ Kullanıcılar\Kullanıcı Adı. Bu dosyaları doğrudan düzenleyemezsiniz.

Bu dosyaların nerede depolandığı önemli değildir, çünkü bunlara asla dokunmanıza gerek yoktur. Windows’da oturum açtığınızda, bu dosyalardaki ayarları belleğe yüklenir.

Kayıt defteri, bu tuşların içinde sayı, metin veya başka veriler içerebilen klasör benzeri “anahtarlar” ve “değerler” içerir. Kayıt defteri, birden çok anahtar grubu ve HKEY_CURRENT_USER ve HKEY_LOCAL_MACHINE gibi değerlerden oluşur. Bu gruplar, Windows NT’nin arıların orijinal geliştiricilerinden biri nedeniyle “kurdeşen” olarak adlandırılır.

Tüm programlar tüm ayarlarını Windows kayıt defterinde saklamamaktadır. Her program geliştiricisi, kayıt defterini her ayar için, kullanmayabilir. Bazı programlar, ayarlarının tümünü veya sadece bir kısmını yapılandırma dosyalarında  saklar.

Kullanıcılar Neden Kayıt Defterini Düzenler?

Çoğu Windows kullanıcısının kayıt defterine asla dokunmaya ihtiyacı yoktur. Windows’un kendisi ve birçok program kayıt defterini kullanır ve genellikle bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak, kayıt defterini kendiniz Windows ile birlikte gelen Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile düzenleyebilirsiniz. Kayıt defterini tıklatıp bireysel kayıt defteri ayarlarını değiştirmenizi sağlar.

Kayıt defterinin kendisi bir veritabanının büyük bir karmaşasıdır ve elbette kendiniz tıklatarak fazla bir şey bulamazsınız. Ancak, genellikle, belirli bir görevi gerçekleştirmek için hangi ayarların nasıl değiştirileceğini İnternet ortamında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kayıt Defterini Düzenlemek Güvenli mi?

Ne yaptığınızı biliyorsanız, kayıt defterini düzenlemek tehlikeli değildir. Talimatları uygulamanız yeterlidir ve yalnızca değiştireceğiniz talimatı değiştiriniz.

Ancak, kayıt defterine girerseniz ve gelişi güzel bir şekilde silme veya bir şeyleri değiştirmeye başlarsanız, sisteminizin yapılandırmasını bozabilir ve hatta Windows’ı ön yüklenemez hale getirebilirsiniz.

Genelde kayıt defterini düzenlemeden önce kayıt defterini her zaman yedeklemenizi

öneririz. Kayıt defteri ile ilgili güvenilir İnternet kaynağından edindiğiniz talimatları doğru şekilde izlerseniz, sorun yaşamayacaksınız.

Kayıt Defteri Nasıl Düzenlenir

Kayıt defterini düzenlemek oldukça basit. Tüm kayıt defteri düzenleme makalelerimiz tüm süreci gösterir ve takip edilmesi kolaydır.

regedt dü

Başlamak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulamasını açarsınız. Bunu yapmak için, “Çalıştır” iletişim kutusunu Windows + R tuşlarına basarak açın ve iletişim kutusuna “Regedit” yazın ve Enter tuşuna basın. Ayrıca Başlat arama menüsü kutusuna “regedit.exe” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Windows 10’da, bir adresi yalnızca Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırabilir ve Enter tuşuna basabilirsiniz.

Bu alanda güvenilir kaynaklardan aldığınız kayıt düzenleme talimatlarını takip ederek düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Kayıt defterini, çalıştırdığınızda uygulanan bir değişikliği içeren .reg dosyalarını indirip çalıştırarak da düzenleyebilirsiniz. .Reg dosyalarını yalnızca güvendiğiniz kaynaklardan indirmeli ve çalıştırmalısınız, ancak bunlar metin dosyalarıdır, böylece bunları sağ tıklayıp Not Defteri’nde açabilirsiniz.

Daha da iyisi, kendi kayıt defteri hack dosyalarını yapabilirsiniz. Bir .reg dosyası, birden fazla farklı ayar içerebilir, bu nedenle, çalıştırdığınız tüm Windows kayıt defterlerini ve sık kullanılan tüm kayıt defteri kesmelerini otomatik olarak uygulayan bir .reg dosyası oluşturabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*