Windows Kayıt Defteri Nedir ve Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

Windows Kayıt Defteri Nedir ve Nasıl Çalışır?

reg

Windows Kayıt Defteri, Windows’un ve birçok programın yapılandırma ayarlarının depoladığı bir veri tabanıdır. Gizli özellikleri etkinleştirmek ve belirli seçenekleri düzeltmek için kayıt defterini kendiniz düzenleyebilirsiniz. Bu işlem genellikle “kayıt defteri hack” olarak adlandırılır. Bu tür müdahale için bu konu da geniş bilgiye sahip olmalısınız. Windows kayıt defterine müdahale etmeden önce her zaman yedeğini almalısınız. 

Windows Kayıt Defteri nedir ve Nasıl Çalışır?

Windows kayıt defteri, veritabanı topluluğudur. Tüm kullanıcılar için geçerli olan sistem genelinde kayıt defteri ayarları vardır ve her Windows kullanıcı hesabının kendi kullanıcılara özgü ayarları da vardır.

Windows 10 ve Windows 7’de, sistem genelinde kayıt defteri ayarları C:\Windows\System32\Config\ altındaki dosyalarda saklanırken, her Windows kullanıcı hesabının C: ‘ye kullanıcı-özel anahtarlarını içeren kendi NTUSER.dat dosyası vardır: \Windows\ Kullanıcılar\Kullanıcı Adı. Bu dosyaları doğrudan düzenleyemezsiniz.

Bu dosyaların nerede depolandığı önemli değildir, çünkü bunlara asla dokunmanıza gerek yoktur. Windows’da oturum açtığınızda, bu dosyalardaki ayarları belleğe yüklenir.

Kayıt defteri, bu tuşların içinde sayı, metin veya başka veriler içerebilen klasör benzeri “anahtarlar” ve “değerler” içerir. Kayıt defteri, birden çok anahtar grubu ve HKEY_CURRENT_USER ve HKEY_LOCAL_MACHINE gibi değerlerden oluşur. Bu gruplar, Windows NT’nin arıların orijinal geliştiricilerinden biri nedeniyle “kurdeşen” olarak adlandırılır.

Tüm programlar tüm ayarlarını Windows kayıt defterinde saklamamaktadır. Her program geliştiricisi, kayıt defterini her ayar için, kullanmayabilir. Bazı programlar, ayarlarının tümünü veya sadece bir kısmını yapılandırma dosyalarında  saklar.

Kullanıcılar Neden Kayıt Defterini Düzenler?

Çoğu Windows kullanıcısının kayıt defterine asla dokunmaya ihtiyacı yoktur. Windows’un kendisi ve birçok program kayıt defterini kullanır ve genellikle bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak, kayıt defterini kendiniz Windows ile birlikte gelen Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile düzenleyebilirsiniz. Kayıt defterini tıklatıp bireysel kayıt defteri ayarlarını değiştirmenizi sağlar.

Kayıt defterinin kendisi bir veritabanının büyük bir karmaşasıdır ve elbette kendiniz tıklatarak fazla bir şey bulamazsınız. Ancak, genellikle, belirli bir görevi gerçekleştirmek için hangi ayarların nasıl değiştirileceğini İnternet ortamında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kayıt Defterini Düzenlemek Güvenli mi?

Ne yaptığınızı biliyorsanız, kayıt defterini düzenlemek tehlikeli değildir. Talimatları uygulamanız yeterlidir ve yalnızca değiştireceğiniz talimatı değiştiriniz.

Ancak, kayıt defterine girerseniz ve gelişi güzel bir şekilde silme veya bir şeyleri değiştirmeye başlarsanız, sisteminizin yapılandırmasını bozabilir ve hatta Windows’ı ön yüklenemez hale getirebilirsiniz.

Genelde kayıt defterini düzenlemeden önce kayıt defterini her zaman yedeklemenizi

öneririz. Kayıt defteri ile ilgili güvenilir İnternet kaynağından edindiğiniz talimatları doğru şekilde izlerseniz, sorun yaşamayacaksınız.

Kayıt Defteri Nasıl Düzenlenir

Kayıt defterini düzenlemek oldukça basit. Tüm kayıt defteri düzenleme makalelerimiz tüm süreci gösterir ve takip edilmesi kolaydır.

regedt dü

Başlamak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulamasını açarsınız. Bunu yapmak için, “Çalıştır” iletişim kutusunu Windows + R tuşlarına basarak açın ve iletişim kutusuna “Regedit” yazın ve Enter tuşuna basın. Ayrıca Başlat arama menüsü kutusuna “regedit.exe” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Windows 10’da, bir adresi yalnızca Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırabilir ve Enter tuşuna basabilirsiniz.

Bu alanda güvenilir kaynaklardan aldığınız kayıt düzenleme talimatlarını takip ederek düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Kayıt defterini, çalıştırdığınızda uygulanan bir değişikliği içeren .reg dosyalarını indirip çalıştırarak da düzenleyebilirsiniz. .Reg dosyalarını yalnızca güvendiğiniz kaynaklardan indirmeli ve çalıştırmalısınız, ancak bunlar metin dosyalarıdır, böylece bunları sağ tıklayıp Not Defteri’nde açabilirsiniz.

Daha da iyisi, kendi kayıt defteri hack dosyalarını yapabilirsiniz. Bir .reg dosyası, birden fazla farklı ayar içerebilir, bu nedenle, çalıştırdığınız tüm Windows kayıt defterlerini ve sık kullanılan tüm kayıt defteri kesmelerini otomatik olarak uygulayan bir .reg dosyası oluşturabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...