Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir?

web sitesi için programlama dili

Günümüzde bilgiler ve hizmetler artık internet aracılığıyla web sitesi üzerinden dolaşır oldu. En basitinden bilgisini ve deneyimini paylaşmak  isteyen veya bir şeyler pazarlayıp satmak isteyen bir insan önce bir blog veya e-ticaret sitesi açarak işe koyuluyor. Bizim bu makalede cevaplayacağımız soru ise kendimize herhangi bir site nasıl kodlarız ve hangi programlama dilleri kullanmalıyız olacaktır.

Web sitesi için hangi dili kullanmak gerekir?

Bir web sitesi en basit olarak HTML dili ile yazılabilir. HTML dili basit ve kolay anlaşılabilir bir dildir. Diğer dillerden hangisini kullanırsanız veya WordPress gibi platformlar kullansanız bile Web sitesi geliştirmek için HTML dilini bilmeniz gerekir. Bu nedenle bu işe HTML bilmek ile başlamak gerekir.

Ama bir site yapmak için sadece HTML dili yeterli değildir. Çünkü sitede göze hoş görünecek ve kullanıcıları sitenize çekecek görsel öğeler, renkli menüler ve görsel efektler de bulunmalıdır. Bu kısmını ise CSS – bir dil değildir ancak HTML ile birlikte görsel olarak biçimlendirici kodlar barındırır – kullanarak yapacağız. Yine kısaca şunu da belirtmek gerekirse bunları öğrenmek için çok özel eğitimlere gerek yoktur. YouTube ve Udemy gibi online video içeriklerinden kolaylıkla öğrenilebilir.

Varsayalım ki gerçekten HTML ve CSS ile şaşalı bir web sitesi arayüzü oluşturdunuz. Siz de fark edeceğiniz üzere yaptığınız bu sitede ne bir butona tıklanıyor ne de tıklandığında sizi bir başka sayfaya götürüyor. Bu tür işlere de bu sektörde BACKEND geliştirme denir. Yani site arayüzü ile kullanıcının butonlara tıklaması, sitede bir şeyler aratması, kayıt olması, giriş yapması gibi birçok şeyi bir araya getirilmesidir.

Web sitesi yapmak veya geliştirmek için hangi dil veya platformu kullaırsanız kullanın web sitesi yapılandırmaları temel olarak HTML ve CSS bilgisine dayanır.

İlgili: Wix ve WordPress: Web Sitenizi Oluşturmak İçin En İyisi Hangisi?

Bu alanda ise alternatif birkaç programlama dili bulunur. Ben bu yazıda en çok kullanılanlardan bahsedeceğim. Burada belirtmek isterim ki BACKEND kısmında kullandığımız diller gerçek birer programlama dilidir. Bu diller PHP, JAVASCRIPT, PYTHON, JAVA, C# gibi dillerdir. Ama aralarında yine bir eleme yapmak ve yeni başlayanlar için en uygun olanı seçmek gerekirse PHP olacaktır. Çünkü PHP ile yapılan web sitelerini barındıracak bir server bulmak daha az maliyetli olacaktır. Yeni bir kullanıcı daima en uygun fırsatları ( Büyük çaplı bir proje değil ise ) değerlendirmelidir.

Şimdi PHP ile BACKEND işlerini az çok hallettiğinizi ve siteyi biraz dinamik hale getirdiğinizi varsayıyorum. Şimdi sırada genelde sitelerin olmazsa olmazı veri tabanlarıdır. Kullanıcı üye olma, ürün ekleme, blog yazısı ekleme gibi birçok örnek verilebilir veri tabanının kullanım alanına. Siz veri tabanına kayıt ekleme, silme, güncelleme, kayıtları gösterme ve arama gibi işlemleri öğrendikten sonra PHP dili ile siteye entegre etmelisiniz. Bu da BACKEND ile veri tabanını site arayüzüne bağlayarak tamamen dinamik bir web sitesi elde etmiş olacaksınız. PHP ile en kolay kullanabileceğiniz açık kaynak veri tabanı yönetim sistemi PHP MySQL’dir.

İlgili: Domain ve Web Hosting Arasındaki Fark

Ve işte sitenizin neredeyse her şeyi hazır. Tek yapmanız gereken sitenizi barındıracak bir server ( hosting hizmeti ) ve sitenizin ismine göre bir isim hakkı (domain) satın almaktır. Bundan sonrası ise web siteniz ile server arasındaki bağlantıları kurmaktır. Yani server ile veri tabanı ve domaini bağlamaktır.

Aslında bu işler zor değildir ancak daha önce web sitesi yapmamış veya yapmayı bile düşünmemiş kişiler için bir hayli karışık ve zor gelebilir. Ancak bir işe başladıktan sonra o işin size daha kolay geleceğini ve git gide daha da profesyonel yapacağınızı siz de fark edeceksiniz. Ve unutmadan şunları da söyleyeyim. Çevrenizde siz bu işe başlarken size yapamayacağınızı söyleyen veya bu işleri saçma bulan kişileri kesinlikle dinlemeyin ve sadece başarınız üzerine odaklanın ve size karşı duranları başarılarınızla utandırın.

Bir yorum bırakınız...

*

udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...
TikTok Mavi Tik

TikTok Mavi Tik Nasıl Alınır? Kimler Mavi Tik Alabilir?

Birçok TikTok Kullanıcısı TikTok mavi tik nasıl alınır? Sorusunu merak ediyor. Çünkü ...