WordPress'de Kullanılmayan Veritabanı Tabloları Nasıl Silinir? | Sonsuz Teknoloji

WordPress’de Kullanılmayan Veritabanı Tabloları Nasıl Silinir?

Wordpress

WordPress’e bir eklenti yüklediğinizde, düzgün çalışabilmesi için gerekli tüm klasörler, dosyalar ve veritabanı tabloları otomatik olarak oluşturulur. Ancak, aynı eklentiyi devre dışı bırakıp kaldırdığınızda, bazen veritabanı tabloları veritabanında kalır. Eklenti geliştiricilerinin bunu yapmasının sebebi; eklenti yeniden etkinleştirildiğinde en son kullanıcı ayarlarını, verilerini ve diğer seçenekleri veri tabanında saklamaktır. Ayarları ve kullanıcı verilerini elde etmek iyi bir şeydir. Kaldırılan eklentiyi tekrar kullanmayacaksanız  yüklediğiniz ve zamanla kaldırdığınız tüm eklentilerle birlikte, kalan veritabanı tablolarından dolayı veritabanı boyutu artar. Dahası, herhangi bir eklenti veritabanı tablosu potansiyel bir sorun olarak ortaya çıkabilir.

Eklenti Artık Veritabanı Tablolarını Sil

Not: Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, WordPress veritabanınızı yedeklemeniz çok önemlidir. Yedekleme, istenmeyen herhangi bir sonuç doğması durumunda sitenizi geri yüklemeye yardımcı olur. Emin olmak için, gerekirse, tüm WordPress sitenizi yedekleyin.

WordPress’te birçok şey için “Plugins Garbage Collector” adlı bir eklenti vardır. Tabloları bulmak ve silmek için özel olarak tasarlanmıştır.

WordPress gösterge tablonuzu açın ve “Eklentiler -> Yeni ekle” ye gidin. “Plugins Garbage Collector” eklentisini arayın. Arama sonuçlarında, eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

plugins garbage collector

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra “Araçlar ->Plugins Garbage Collector” sayfasına gidin, “Search non-WP tables” radyo seçeneğini seçin ve “Scan Database” düğmesine tıklayın.

scan

Taramayı tamamladıktan sonra, eklenti WordPress’in çekirdeğiyle veya yüklü eklentilerle ilgili olmayan tüm veritabanı tablolarını listeleyecektir. Genellikle, bunlar bir eklentiyi sildikten sonra kalan tablolardır. Aktif kullanılan eklentiler yeşil ve en sağ tarafında active

olarak yazar. Kullanılmayan eklentiler ise kırmızı ve en sağ tarafta deleted? olarak belirtilir

scan2

Yukarıdaki resimde mavi kare içindeki alan veritabanındaki kayıt sayısını belirtir. Ben eklenti denemesi yaparken bu seçili tabloyu da seçtim ama bu tabloda silme işlemi gerçekleşmedi. Çünkü bu eklenti tablosu bende halen aktif ama kullanılmayan olarak algılanmış. Kırmızı olarak gösterilmesine rağmen eklenti tablosu silinmedi. Bu eklentinin iyi çalıştığını gösterir. Listelerken hata yapsa bile silme esnasında bu işlemi gerçekleştirmiyor.  Tablo,  kullanılan eklenti olmasına rağmen kullanılmayan olarak görüntülendi. Buna rağmen tabloyu kaldırmak istedim ama eklenti tablo kullanımda olduğu için tabloyu kaldırmadı. Kırmızılarda dikkat etmeniz gerek mavi alanda sayısal değerlerdir. Eğer yüksek seviyede değer varsa bu eklentiyi kullanıyor olmanız muhtemeldir.

Her bir tabloyu iki kez kontrol edin ve silmek istediğiniz tüm tabloları el ile seçin. Ardından, aşağı kaydırın ve “Delete Tables” düğmesine tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*