WordPress'de Kullanılmayan Veritabanı Tabloları Nasıl Silinir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

WordPress’de Kullanılmayan Veritabanı Tabloları Nasıl Silinir?

Wordpress

WordPress’e bir eklenti yüklediğinizde, düzgün çalışabilmesi için gerekli tüm klasörler, dosyalar ve veritabanı tabloları otomatik olarak oluşturulur. Ancak, aynı eklentiyi devre dışı bırakıp kaldırdığınızda, bazen veritabanı tabloları veritabanında kalır. Eklenti geliştiricilerinin bunu yapmasının sebebi; eklenti yeniden etkinleştirildiğinde en son kullanıcı ayarlarını, verilerini ve diğer seçenekleri veri tabanında saklamaktır. Ayarları ve kullanıcı verilerini elde etmek iyi bir şeydir. Kaldırılan eklentiyi tekrar kullanmayacaksanız  yüklediğiniz ve zamanla kaldırdığınız tüm eklentilerle birlikte, kalan veritabanı tablolarından dolayı veritabanı boyutu artar. Dahası, herhangi bir eklenti veritabanı tablosu potansiyel bir sorun olarak ortaya çıkabilir.

Eklenti Artık Veritabanı Tablolarını Sil

Not: Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, WordPress veritabanınızı yedeklemeniz çok önemlidir. Yedekleme, istenmeyen herhangi bir sonuç doğması durumunda sitenizi geri yüklemeye yardımcı olur. Emin olmak için, gerekirse, tüm WordPress sitenizi yedekleyin.

WordPress’te birçok şey için “Plugins Garbage Collector” adlı bir eklenti vardır. Tabloları bulmak ve silmek için özel olarak tasarlanmıştır.

WordPress gösterge tablonuzu açın ve “Eklentiler -> Yeni ekle” ye gidin. “Plugins Garbage Collector

” eklentisini arayın. Arama sonuçlarında, eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

plugins garbage collector

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra “Araçlar ->Plugins Garbage Collector” sayfasına gidin, “Search non-WP tables” radyo seçeneğini seçin ve “Scan Database” düğmesine tıklayın.

scan

Taramayı tamamladıktan sonra, eklenti WordPress’in çekirdeğiyle veya yüklü eklentilerle ilgili olmayan tüm veritabanı tablolarını listeleyecektir. Genellikle, bunlar bir eklentiyi sildikten sonra kalan tablolardır. Aktif kullanılan eklentiler yeşil ve en sağ tarafında active olarak yazar. Kullanılmayan eklentiler ise kırmızı ve en sağ tarafta deleted? olarak belirtilir

scan2

Yukarıdaki resimde mavi kare içindeki alan veritabanındaki kayıt sayısını belirtir. Ben eklenti denemesi yaparken bu seçili tabloyu da seçtim ama bu tabloda silme işlemi gerçekleşmedi. Çünkü bu eklenti tablosu bende halen aktif ama kullanılmayan olarak algılanmış. Kırmızı olarak gösterilmesine rağmen eklenti tablosu silinmedi. Bu eklentinin iyi çalıştığını gösterir. Listelerken hata yapsa bile silme esnasında bu işlemi gerçekleştirmiyor.  Tablo,  kullanılan eklenti olmasına rağmen kullanılmayan olarak görüntülendi. Buna rağmen tabloyu kaldırmak istedim ama eklenti tablo kullanımda olduğu için tabloyu kaldırmadı. Kırmızılarda dikkat etmeniz gerek mavi alanda sayısal değerlerdir. Eğer yüksek seviyede değer varsa bu eklentiyi kullanıyor olmanız muhtemeldir.

Her bir tabloyu iki kez kontrol edin ve silmek istediğiniz tüm tabloları el ile seçin. Ardından, aşağı kaydırın ve “Delete Tables” düğmesine tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*

Hacker

İnternet’ten Hacker Kiralanabilir mi?

Bir çok film ve dizide hacker kiralandığını görmüşsünüzdür. Filmlerde kiralanan hackerlar gerçek ...
google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...