Bilgisayar Donma Nedenleri ve Çözümleri | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Donma Nedenleri ve Çözümleri

 bilgisayar donması

Bilgisayar donmalarında aşağıda belirtilen nedenler en genel karşılaşılan sebeplerdir ve bunları önlemek için neler yapabileceğiniz adına fikirler sunulmuştur.

1. Antivürüsler

Bilgisayarınızda birden fazla antivirüs kurulu olması veya kalitesiz antivirüs programının bilgisayarınızda yüklü olması donmalara sebep olabilir. Antivürüs programları bazen başka bir program kurduğunuzda onunla birlikte kurulabilir. Özellikle kalitesiz olanlar.  Virüs koruma, sistem taramalarını ve diğer görevleri yapmak için sistem belleğinizin büyük kısmını kullanır, bu nedenle iki antivirüs sistemi tamamen kitler. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, program ekle kaldır‘dan birden fazla antivürüs  programı olup olmadığını kontrol edin.  Antivürüs programında bilgisayarınızın özelliklerine göre kaliteli bir antivürüs programı kullanmayı tercih edin. Birden fazla virüsten koruma yazılımı kullanmak, bilgisayarınızı daha iyi korumanıza yardımcı olmaz.

2. Bozuk Driverlar

Driverlar, her zaman bilgisayarınız tarafından donanım aygıtları ve işletim sistemi ile iletişim kurmak için kullanılmaktadır. Zaman zaman virüslerden dolayı driverlar bozulabilmekte ve bu nedenle sorunlar yaşanabilmektedir. Bilgisayarınızın dondurulmasını ve diğer sorunlardan kaçınmak için, bunların her zaman güncelleştirildiğinden emin olun. Kötü sürücüleri kontrol etmenize ve sizin için güncellemenize yardımcı olabilecek çeşitli yazılımlar vardır.

3.Çalışan Program

Bilgisayarınızdaki her programın çalışması için dahili ve donanım kaynakları gerekir. Aynı anda çok fazla program çalıştırırsanız, CPU gücü ve RAM (bellek) gibi donanım kaynaklarınız çok çabuk tüketilecek ve bilgisayarınızda gecikmeye veya donmaya sebep olur. Bilgisayarınızın donmasını önlemek için yalnızca  ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları kullanın. Kullanmadığınız programları kapatın. Yapmanız gereken en önemli işlerden biri de arka plan çalışan programları kapatmak olacaktır. Arka plan çalışan programları kapatmak bilgisayar performansını arttırır.

4. Isınma

Aşırı sıcaklık, bilgisayarınızın donması için bir başka nedendir. Bilgisayarınız başlangıçta alışılmadık bir ses ya da yüksek ses çıkarıyorsa, bunlar bilgisayarınızın aşırı ısınma işaretleridir. Dizüstü bilgisayarlarda dizüstü soğutucu kullanmak iyi bir alternatiftir. Masaüstü bilgisayarlarda ısınma sorununu halletmek için en önemli işlerin başında bilgisayar kasa temizliği ve CPU (işlemci) termal macunun yenilenmesi olacaktır.

5. BIOS Ayarlarını Sıfırlama

BIOS’u varsayılan olarak sıfırlamak donma sorununuzu çözebilir. Bunu ana karttan CMOS’u kaldırarak ve birkaç dakika sonra tekrar yerine taktığınızda  BİOS ayarları sıfırlanacaktır. Bu bilmeyen kişiler için riskli bir işlemdir. BİOS ayarlarından anlamıyorsanız çok yaklaşmayın.

6. Hatalar içeren programlar

Maalesef, kötü yazılmış eklentiler veya uygulamalarla karşılaşabilirsiniz. Yüklediğiniz son uygulamayı veya uzantıyı hatırlayabiliyor musunuz? Öyleyse, o uygulamayı veya uzantıyı kaldırmaya çalışarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Hatırlayamıyorsanız, biraz temizlik yapın ve artık kullanmadığınız programları kaldırın. Gerekirse bilgisayarınıza sistem geri yükleme yapın.

7. Malware

Kötü amaçlı yazılım her türlü probleme neden olabilir ve donma olasılığı vardır. ESET veya BitDefender gibi iyi ve güvenilir bir antivirüs oluşturarak kolayca kötü amaçlı yazılımları önleyebilirsiniz. Kötü niyetli yazılımlar bir şekilde bilgisayarınıza bulaşmasını sağlamış olup olmadığını görmek için eksiksiz taramayı çalıştırın. Bilgisayarınızdan Malware yazılımlardan kurtulun.

Değerlendirme

Bilgisayarınızın donması için neden birden fazla sebep olabilir. Bunlar temel sebeplerdir. Sistemsel bir sorun var ise sistem geri yükleme yapmak veya format atmak sorunu çözer. Ancak, bunların dışında donanımsal sebepler var ise ve tespit etmekte zorlanıyorsanız bilgisayarınızı servise götürebilirsiniz, ancak bu seçenekleri önce deneyin.

 1. Avatar
  saykobaz
  19:01 9 Aralık 2018 19:01

  hocam lütfen yardım edin bana bilgisayarım 7-8 ay donma yapıyor ve kalvye ısıgı dahıl donuyor ancak pc yi kapamam lazım ki donma gecsin ne yaptysam olmadi hardıskde sorun olabilir diyorlara o sorunu nasıl çözebilirm yardımcı olur msnz ?

  • Avatar
   Yönetici
   20:20 9 Aralık 2018 20:20

   Bilgisayarın donması bir çok nedenlerden olabilir. Bilgisayarınızı masaüstü bilgisayar varsayarak Sorununuzun ilk etapta sistemsel yada donanımsal sorun olup olmadığını anlamak gerekir. Sistemsel sorunu en son çare olarak format ile halledebilirsiniz. Sorunun donanımsal olduğunu varsayarak;

   Klavye ışığının yanması direkt olarak hard disk ile ilgili değildir ama yine de hardidkinizin durmunu öğrenmek için şu makalelere göz atmanızda fayda vardır.

   Harddiskinzin fiziksel ömrünü öğrenmek için;
   https://www.sonsuzteknoloji.com/sabit-diskin-sagligi-smart-nasil-kontrol-edilir/

   Harddiskinizin kullanımdan dolayı ağırlaşma varsa harddiski değişme zamanı gelmiştir. https://www.sonsuzteknoloji.com/disk-kullanimini-onarmak-ve-windows-performansini-artirmak/

   Genel donanımsal hatalara çözüm olarak CMOS’u sıfırlamyı deneyebilrsiniz. https://www.sonsuzteknoloji.com/forum/main-forum/bios-cmos-nasil-resetlenir/

   Başka bir donanım çözümü ise anakartınızın power soketini çıkartıp tekrar takmak olacaktır. Bu iki işlem genelde donanımları kendine getirir. Ancak fiziksel bir sorun varsa donanımı değiştirmekten başka çareniz yoktur. Bunları yaparken garanti sürenizi gözden geçirin garantiniz devam ediyorsa kendiniz müdahale etmeyin.

   Anladığım kadarıyla sizin bilgisayarınız belli süre çalıştıktan sonra donma yapıyor. Bu da bilgisayarınız ısınmadan kaynaklı donma ihtimalini doğruyor. İşlemci ısınması sorunu olması muhtemeldir. Bilgisayarınızın işlemcisi ısısını ölçmek için internett CPU ısı ölçer şeklinde ücretsiz programlardan birini indirip işlemci sıcaklığını ölçün sıcaklık 90 100 derecelere ulaşıyorsa işlemcinize termal macun sürmek gerekir.
   İşlemci sıcaklık ölçme programı: https://www.fullprogramlarindir.com/cpuid-hwmonitor-pro-full-2-indir.html

   CPU olan sıcaklığa bakacaksınız. genelde 45 60 derece arası normaldir.

 2. Avatar
  Mirza
  15:57 5 Nisan 2020 15:57

  Hocam merhaba bilgisayar donuyor fişini çekmek ya da kapatmak gerekiyor ve bilgisayarıma ne yapmam gerekiyor ısınmadan olsa bilgisayarım donduğunda fan yine de çalışıyor yardımcı olur musunuz ?

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   16:46 5 Nisan 2020 16:46

   Gözlemlemeden bişey söylemek zor. Ancak bilgisayarınızda fan hızı artıyorsa kuvvetle muhtemel ısınma sorunu vardır. İşlemci sıaklığını ölçün. Harddiskinizde fizksel zarar olması da olasıklıklar arasındadır. Bilgisayarınızda Görev yöneticisini açarak “Disk” yüzdesini kontrol edin. Fiziksel hatalarda disk yüzde 100’e çıkar. Ancak bazen yazımsal sorunlarda olabilmektedir.

 3. Avatar
  batuhan
  17:52 18 Mayıs 2020 17:52

  hoca merhaba oncelikle dünden beridir bilgisayarda bi donma durumu mevcut islemci ciksrdim macun surdum geri taktim pc kasa kapaklarini cikardim hava alsin diye icinide temizledim ama birden bire donuyor ve islem yapilmiyo oyun oymarke de 10 dkka icinde donuyo reset atiyom tekrar giriyom yine donuyo lutfen yardim edin pc kircam yoksa

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   18:40 18 Mayıs 2020 18:40

   Hata muhtemelen yine macundan kaynaklı olabilir macun ne fazla olacak ne az iki durumda da kapanma sorunu yaaşayabilirsiniz. Bence tekrar macunu sürdüğünüz alanı kontrol edin. Donanıma müdahale etmeden önce yazılım sorun olup olmadığını araştırsaydınız daha isabetli olurdu.

 4. Avatar
  dj dikkat
  05:45 2 Haziran 2020 05:45

  merhaba hocam bilgisayarım da sürekli bir donma gerçekleşiyor özellikle f13 wwe 2k20 gibi oyunlarda bilgisayar yeni daha geleli 2 ay anca oldu toplama vs. degil

 5. Avatar

  Hocam merhaba bilgisayarımda oyun oynarken bi anda bilgisayar donuyo öncesinde kapanıyordu ve daha da öncesinde reset atıyordu ve donduğu zön bilgisayar çalışmaya devam ediyor normal bir şekilde ne yapabilirim hocam

 6. Avatar

  bende ne ısınna yok kasnada yok ana bi anda oyun dayken donuyor format attım yine donuyor anlanadım bu işi yardım edernisiniz

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   18:55 24 Haziran 2020 18:55

   Sadece oyunda donma yaşıyorsanız, oynadığınız oyunun sistem gereksinimleri, grafik kartı veya online oyunlarda yaşanan sorunlar gibi farklı sebeplerden dolayı olabilir. Bu soruya genel bir cevap vermek zor.

 7. Avatar

  Çozüm Burada Burdan Bakarsanız Kasma Masma Olmayacak

 8. Avatar

  Merhabalar ben sıfır sistem aldım aynı gün içerisinde sistemim donuyor kilitleniyor ve tekrardan başlatmak durumunda kalıyorum bu olay öncesinde de bilgisayar kendi kendine kapandı bi kez hani bu duruma sebep olacak şey nedir ekran kartı xfx 5600xt işlemci ryzen 7 2700 ben biraz araştırdım ve sordum güç kaynağından dolayı dediler güc kaynağım frisby 600w 80+ hani bu neden olur yardımcı olursanız sevinirim daha sistem sıfır olduğu halde ilk gün neden böyle bişi olur

 9. Avatar
  yusuf emin
  13:03 9 Aralık 2020 13:03

  hocam merhaba benim bilgisayarım çok fazla donuyor ve girdiğim google yada oyunlardan geri atıyor hiç bir şey yapamıyorum

Bir yorum bırakınız...

*