Yeni TV Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler? | Sonsuz Teknoloji

Yeni TV Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler?

 led tv

Yeni bir TV alacaksanız ve iyi bir televizyon olmasını istiyorsunuz ve çok fazla para verecekseniz, TV satın alma kararlarınızı etkileyecek önemli ip uçları bulunmaktadır. Doğal olarak, her alıcı için her şey aynı olmayacak: aynı fiyata daha büyük bir LED-LCD TV karşısında kontrastlı bir OLED TV için biraz daha fazla para harcamak isteyebilirsiniz.

Panel Boyutu ve Tipi

TV satın alırken karşımıza çıkan ilk ifadelerden biri, inç olarak ifade edilen boyutudur. Bu, bir köşeden diğerine çapraz bir ölçümdür. Bunlar, küçük uçtaki 32 inç ila 40/42, 46, 55, 65, 75 ve bazen daha da yüksek olan ve aralarında çok az değişiklik gösteren birkaç genel boyutta olma eğilimindedir.

Eskiden TV ekran boyutu 80 ekran 102 ekran tabiri kullanılırdı. İnç’i ekran boyutu karşılığını bulmak için inç değerini 2,5 ile çarpmak olacaktır. Örnek olarak 42 inç tv 42 x 2,5 =105 Ekran olur.

Fakat büyüklük her şey değildir. 65 inç TV’den iki kat daha pahalı olan 55 inçlik bir TV görüyorsanız, muhtemelen üstün bir görüntü paneli kullanıyordur. Televizyonların çoğunda LED aydınlatmalı bir LCD (liquid crystal display panel – sıvı kristal ekran paneli) kullanılır. Bu arka ışık görüntü kalitesini etkiler: Daha iyi LED ışıklar, birbirine daha yakın aralıklarla ve daha iyi aydınlatma kontrolü ile daha iyi bir görüntü elde etmek için LCD panelini daha ince bir şekilde aydınlatabilir.

Daha nadir ve daha pahalı olan televizyonlarda OLED, Organic Light-Emitting Diode screens. – Organik Işık Yayan Diyot ekranlar kullanılır. Telefonunuzda aşina olabileceğiniz bu tasarım, her piksele renk değiştiren bir RGB hücresi ve bir arka ışık içerir. Sonuç, bir piksel siyah gösterdiğinde, neredeyse tamamen siyah kontrast efekti yaratarak tamamen kapandığı anlamına gelir. OLED’ler ayrıca daha canlı ve renklerle doludur.

4K Çözünürlük

2019’da, 4K çözünürlüğü olmayan televizyon yok gibidir. Eğer yeni bir televizyona bakıyorsanız, 40 inçten büyük TV’lerin hepsinde 4K mevcuttur. Ayrıca bir de UHD terimi ile karşılaşırsınız. UHD ve 4K arasındaki farkı anlamak için bu makaleye göz atınız.

Kontrast Oranı

Bir televizyonun kontrast oranı, panelin en koyu ve en açık ışıkları arasındaki farktır. Oranı 1000:1 gibi oranlarla ifade edilir. Daha yüksek kontrast oranı, özellikle karanlık sahnelerde daha canlı ve zengin bir görüntü demektir.

“Dinamik” kontrast oranları, ekran panelinin farklı bölümlerindeki arka ışığı, anında görüntüdeki belirli bölümlerle eşleşecek şekilde ayarlayarak işleri daha da karmaşık hale getirir. 100.000:1 dinamik kontrast oranı, gözlerinizle ölçmek zordur, çünkü arka ışığın farklı bölümleri her saniye farklı derecelerde aydınlatılır.

Yüksek Dinamik Aralık – High Dynamic Range (HDR)

HDR, “Yüksek Dinamik Aralık” anlamına gelir. Aynı konudaki birden fazla fotoğrafını kullanan, farklı pozlamalarda çekilmiş, aynı görüntüde en canlı renkleri ortaya çıkarmak için bir fotoğraf tekniği olarak başladı. Fotoğraflarla hala bu şekilde kullanılır HDR görüntüleme yeni akıllı telefonlara yerleştirilmiştir,teknoloji anında bunu video ile yapabildiğimiz yere kadar ilerledi.

HDR TV’ler tüm standart video kaynaklarıyla çalışır. HDR, hemen hemen tüm yeni TV  özelliklerinde mevcuttur. Size ekstra bir maliyet getirmez.

Yenileme hızı

TV’nin yenileme hızı, saniyede kaç resim gösterebileceğidir. Tüm modern TV’ler en az 60 hertz (Hz), 120Hz ve hatta 240Hz sunan daha pahalı modellerde mevcuttur.

TV ve film içeriği her zaman 24 ya da 30 hertz’de görüntülenir. 60Hz’e kadar ölçeklendirmek bir değişiklik yaratmayacaktır. Bu nedenle bu özellik TV’yi satın almada sizi çok etkilemez. Ancak; Oyuncular,  TV’nin yenileme hızıyla ilgilenebilirler. Konsol oyunlarının çoğu, saniyede 60 kare performans hedeflemektedir.  Xbox One X ve güçlü oyun bilgisayarları gibi gelişmiş konsollar, oyunları 120fps veya daha yüksek hızlarda çıkarabiliyor.

Televizyonunuzda izleyeceğiniz tek şey TV ve film içeriği ise, muhtemelen 120Hz’ye özel bir gereksiniminiz yoktur.

Girişler

Girişler, sadece elektrik kablosu değil, televizyonunuza takılan her şeydir. Modern TV’lerin çoğunda en az iki HDMI bağlantı noktası vardır, bunlar genellikle üçtür — HDMI, HDTV içeriği için standart kablo türüdür. Daha pahalı televizyonlarda dört veya daha fazla olur.

Tüm HDMI bağlantı noktalarının eşit üretilmediğini  unutmayın. Bazı 4KTV’lerde, yalnızca bir HDMI bağlantı noktası 4K çözünürlük sinyalini kabul edebilir; bu nedenle, aynı anda birden fazla 4K kaynak kullanmayı planlıyorsanız, birden fazla 4K HDMI bağlantı noktası olan bir model aramak isteyeceksiniz. HDMI-ARC, bazı ses çubukları ve ses alıcıları için gerekli olan daha gelişmiş bir değişken olan Ses Dönüş Kanalı içindir. Çoğu orta sınıf ve ileri teknoloji TV’de, aynı zamanda ses için de  optik kablo jakı bulunur.

Yeni akıllı TV’lerin çoğunda kablolu veriler için bir Ethernet bağlantı noktası vardır ve bazılarında daha fazla USB bağlantı noktası veya PC’ler için DisplayPorts bulunur.

Yeni bir TV seçerken, veri ve ses dahil olmak üzere, eklemek istediğiniz her şeyi belirleyin. Yalnızca orta seviye bir konsol ve belki de bir Blu-ray oynatıcı takmayı düşünüyorsanız, endişelenecek bir şey yok. Bir DVR, üç konsol, bir surround ses alıcısı, 4K Blu-ray oynatıcınız varsa ve hepsinin Ethernet’e erişmesini istiyorsanız, kurulumunuzu gerçekleştirebilecek bir TV aramak zorundasınız.

Yazılım

Çoğu yeni televizyon “Akıllı TV” özelliği vardır. Bu, önceden yüklenmiş olarak geldikleri yazılımları ile gelir. Buna rağmen, tüm akıllı TV sistemleri eşit üretilmiştir.

Apple TV hariç, çoğu akıllı TV sistemi tüm büyük video servisleri için uygulamalara sahiptir. Yeni TV’nizde bulunan akıllı TV sisteminden hoşlanmıyorsanız, her zaman tek başına bir Roku, Chromecast, Apple TV veya Fire TV cihazını HDMI bağlantı noktalarından birine takıp bu şekilde kullanabilirsiniz.

Elbette, dikkate almak istediğiniz son şey, TV’nin nasıl göründüğüdür. Belki de ilk şey bu; TV’nizin evinizin dekoruyla ne kadar bütünleşmesini istediğinize bağlıdır.

  1. Tekin
    16:45 11 Ekim 2019 16:45

    Merhabalar vatandan websitesinden bir televiyon aldım sonrasında aldığım tv ile ilgili kötü yorumları okudum ve üründen soğudum değişim için mağazaya gittiğimde değişim yapamayacaklarını söylediler bir web sitesinde yasa gereği ürünü iade veya değişim yapma hakkım olduğu yazıyor burada https://www.dilimiz.gen.tr/televizyon-alirken-dikkat/ şimdi benim ürünü değişim yapabilmek için web tarafı ile mi iletişime geçmem gerekiyor. Yada mağaza ile bu sorunu çözemez miyim? Ürünü alalı bir hafta oldu servis kurulumu tamanladı

Bir yorum bırakınız...

*

Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...
Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak

Windows Görev Çubuğunu (Başlat Çubuğu) Şeffaf Yapmak

Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak ya da başlat çubuğunu şeffaf yapmak işletim sisteminden alacağınız görsel zevki doğrudan etkileyecektir. Her ne kadar düşük özelliklere sahip ...
WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma

WhatsApp Numara Rehbere Kaydetmeden Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma yöntemi ile numarasının rehberinizde bulunmasını istemediğiniz kişilere mesaj gönderebilir, kişi listenizi kabartmanıza gerek kalmadan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp, her ne ...
Windows Disk Bölme Nasıl Yapılır

Windows Disk Bölme ve Diski Yeniden Boyutlandırma

Windows disk bölme nasıl yapılır? Ya da daha önceden bölmüş olduğunuz Windows bölünmüş diski yeniden boyutlandırma nasıl yapılır? Kimi zaman işletim sistemlerinde formattan önce ...
Google Haritalar Sanal Gerçeklik

Google Haritalar Sanal Gerçeklik Güncellemesi

Google haritalar sanal gerçeklik güncellemesi ile pek çok özelliğe kavuşuyor! Haritalar tarafından yapılan açıklamalara göre; yol tarifi sistemi baştan aşağı değişiyor ve sanal gerçeklik ...
Front End Developer

Front End Developer Nedir ve Yol Haritası Ne Olmalı?

Front End Developer nedir? Front End Developer yol haritası nasıl olmalı? Gibi sorular, özellikle yazılım ve internet sektörüne artan yoğun ilgiden dolayı sıkça merak ...
MySQL

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL’in Özellikleri?

MySQL, günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. MySQL veri tabanı, web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir veri tabanı yönetim ...
IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından ...
Olimpiyat Oyunları

2024 Olimpiyat Oyunları Nerede Yapılacak?

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Etkinliğin Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Başvuruda ...